Mestá sveta

ŠIBENÍK SPRIEVODCA / SIBENIK CITYGUIDE

ChorvátskoCHORVÁTSKO

Popis lokality

Šibenik leží neďaleko Zadaru, v malebnom zálive pri ústí rieky Krka pod skalným bralom, ktorému dominuje pevnosť sv. Mikuláša. Je to jedno z najkrajších miest východného Jadranu. Sieť strmých kamenných uličiek, námestí a pozoruhodná katedrála v centre mesta sú skutočnými lákadlami pre turistov. Mesto je tiež veľmi dobrou základňou pre návštevu národných parkov Krka a Kornati.

Photograph Sibenik Croatia by Lubomir Mihalik on 500px

História Šibeníku

Šibenik bol najskôr osídlený chorvátskymi kmeňmi. Prvé zmienky pochádzajú z 11. st., kedy mesto založil chorvátsky kráľ Krešimír IV. (preto sa Šibenik často nazýva aj Krešimírovo mesto). Status mesta bol Šibeniku priznaný v r. 1298 a Šibenik je tak najstarším pôvodným chorvátskym mestom v zemi.
Po vláde chorvátskych vladárov, čiastočne aj chorvátsko-uhorských, Šibenik prechádza pod nadvládu Benátok na dobu tristo rokov. Práve tomuto času a týmto vladárom môže mesto poďakovať za svoj najvýznamnejší kultúrno-historický pamätník, katedrálu sv. Jakuba, ktorá bola postavená v 15. a 16. storočí. Rakúsko, ktorému mesto pripadlo v roku 1797, mu vládlo až do roku 1918. Po prvej svetovej vojne sa v meste snažili usídliť Taliani, avšak podľa Rapallskej zmluvy sa museli stiahnuť. Šibenik sa stal súčasťou Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov. Počas druhej svetovej vojny ako aj v bojoch začiatkom 90. rokov min. st. bolo mesto značne poškodené.

Zaujímavé miesta v Šibeníku

Najcennejším dielom prechodu od gotiky po renesanciu a perlou mesta je katedrála sv. Jakuba (Sveti Jakov) [ ] stojaca na námestí Chorvátskej republiky (nazývanom aj Dómske námestie), ktorá bola vybudovaná výlučne z kameňa, a to z vápenca z neďalekých lomov a z mramoru z ostrova Brač. Na jej stavbu nebola použitá ani jediná tehla alebo kus dreva. Okrem umeleckej hodnoty pôsobí impozantne svojimi rozmermi – je dlhá 39 m a vysoká 32 m.
Katedrála sa začala stavať v r. 1431, vysvätená bola až po úplnom dokončení v r. 1555. Hneď po zahájení stavby sa pri nej vystriedalo niekoľko talianskych staviteľov. Charakter monumentálneho reprezentačného diela jej však vtisol až majster Juraj Dalmatinec (známy skôr pod latinským menom Georgius Matthei Dalmaticus), ktorý zmenil koncepciu stavby a dal jej vrcholne gotickú podobu. Na katedrále pracoval až do svojej smrti spolu so 150 spolupracovníkmi, od kamenárov, po sochárov a staviteľov.
Ďalším vedením stavby katedrály a jej vnútornej i vonkajšej výzdoby boli postupne poverení napríklad Nikola Firentinac, žiak Donatellov, ale aj ďalší dalmátski alebo v Dalmácii pôsobiaci talianski umelci. Firentinac dal stavbe čiste renesančný charakter. Práve jeho dielom je jedinečná kupola a originálny systém zaklenutia a zastrešenia katedrály pomocou do seba tesne zapadajúcich kamenných dosiek. Hovorí sa, že Firentinacovou inšpiráciou bolo zaklenutie malého antického Jupiterovho chrámu v Diokleciánovom paláci v Splite. Firentinac obohatil katedrálu aj o niekoľko svojich sôch. Katedrálu napokon dokončili Bartolomeo da Mestre a jeho syn Giacomo.

Máloktorý z návštevníkov katedrály vie, ako málo chýbalo k tomu, aby bola táto jedinečná stavba nenávratne zničená. V prvej polovici 90. rokov minulého st., v dobe najťažších bojov Chorvátov so vzbúrenými Srbmi, dostala katedrála priamy zásah delostreleckým granátom. Granát síce zasiahol svoj cieľ, prerazil strechu katedrály, ale nevybuchol a bol zneškodnený pyrotechnikmi. V roku 2000 bola katedrála zaradená do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Na severnom konci námestia Chorvátskej republiky stojí pomník z r. 1961, postavený na počesť staviteľa katedrály, Juraja Dalmatinca.

Oproti katedrále sa nachádza ďalšia pozoruhodná stavba - renesančná radnica zo 16. st., pôvodne sídlo mestskej rady, s otvorenými arkádami na prízemí a zasklenou lódžiou na poschodí. Je jednou z najkrajších mestských radníc a často aj charakteristickým motívom pohľadníc. Vybudoval ju neznámy majster v období renesancie medzi rokmi 1533 a 1546. Vedľa nej vedie schodisko do starej časti mesta.
Na námestie nadväzuje Biskupský palác z 15. st. s neskoro gotickými arkádami, stojaci vedľa katedrály. Vedľa neho sa Morskou bránou s reliéfom sv. Michala vchádza do prístavu. Zaujímavý je aj Kniežací palác, sídlo benátskeho miestodržiteľa, dnes mestské múzeum. Za ním je malý gotický kostol sv. Barbory s barokovou zvonicou a s hodnotnou zbierkou cirkevného umenia. Pri prehliadke mesta nevynechajte ani goticko – renesančnú stavbu Nový kostol, kostol sv. Jána Krstiteľa a gotický kostol sv. Františka.
Mesto chráni pevnosť sv. Anny z 11. st. s priľahlými pevnosťami sv. Jana a Šubičevac. Pri prielive sv. Antonína strážila vstup do mesta pevnosť sv. Mikuláša na ostrovčeku Ljuljevac. Tento je spojený s pevninou padacím mostom. Pevnosť sv. Mikuláša stojí jako jediná pri vodách Jadranu, ostatné spomínané sú vo vnútrozemí. Je príkladom dobre zachovanej obrannej architektúry Strednej Dalmácie. Základy má z kameňa, ale vyššie poschodia sú postavené z tehál, ktoré sú odolnejšie voči delovým guliam. Pevnosť kedysi chránila vjazd do prístavu pred útočníkmi z mora, predovšetkým pred Turkami, k čomu obrancom slúžilo 32 diel. Armáda pevnosť opustila v sedemdesiatych rokoch min. st. a následne prešla rekonštrukciou. V celej stredomorskej oblasti sú len dve podobné pevnosti – jedna je na Malte a druhá v talianskych Benátkach.

Prírodné krásy v okolí Šibeníka

V blízkosti Šibenika sa nachádzajú dva národné parky: Krka s vodopádmi vo vnútrozemí a súostrovie Kornatské ostrovy.

Krka je jedným z najmladších národných parkov, ktorý si možno prezrieť peši, autom alebo loďou. Je výnimočný množstvom vodopádov. Názov dostal podľa rieky Krka, ktorá si svoju 72 km dlhú cestu k moru razí cez kaňon, a tak vytvára množstvo jazier a vodopádov. Národný park sa rozprestiera na ploche 142 km2. Má sedem vodpádov. K najnavštevovanejším, najkrajším a najmohutnejším vodopádom patria Roški slap a Skradinski buk. Za vodopádom Roški slap vytvára rieka Visovacké jazero, ktorého názov bol odvodený od ostrovčeka zvaného Visovac umiestneného priamo v srdci zeleného jazera.
Ak si chcete ozvláštniť svoj pobyt, vydajte sa na plavbu člnom k vodopádu Skradinski buk, alebo si ho prezrite prostredníctvom prechádzky po mostoch a chodníkoch. V jeho menej búrlivejšej časti je povolené aj kúpanie. Na samote na ostrovčeku Visovac sa týči františkánsky kláštor, ktorý od roku 1400 až dodnes obývajú františkáni. Kláštor ukrýva vo svojich komnatách cenné historické pamiatky.
Národný park Krka je bohatý na faunu a flóru. Z fauny spomeňme množstvo rôznych druhov vtáctva, rýb a iných vodných živočíchov, z flóry čiernu borovicu a močiarnu vegetáciu. V úseku okolo rieky Krka je oblasť bohatá na pozostatky antických osád a mnohé prehistorické náleziská. Chránenou kultúrnou pamiatkou sú aj zvyšky rímskeho vodovodu.

V strednej časti chorvátskeho Jadranu sa rozprestiera jedinečné súostrovie Kornati, ktorého väčšia časť bola vďaka výnimočnej prírodnej kráse, veľkej členitosti pobrežia, ako aj bohatstvu morského ekosystému, vyhlásená národným parkom. Národný park Kornati zaberá priblližne 220 km2. V rámci neho sa nachádza množstvo ostrovov, ostrovčekov a skalných útesov. Na rozdiel od národného parku Krka je vegetácia na ostrovoch Kornati veľmi chudobná. Možno tu nájsť len skromné rostlinstvo, ale napriek drsným podmienkam sa tu darí chovu oviec, ktoré si zvykli piť morskú vodu, keďže na Kornati nie sú žiadne vodné toky, ani pramene sladkej vody.
Lákadlom národného parku je krištáľovo čisté more, ktoré ponúka pestrý morský život ako na dlani – červené koraly, mušle a rôzne druhy rýb.
Nálezy svedčia o tom, že Kornati boli osídlené už v dávnej minulosti. Predstavuje skutočný raj pre všetkých, ktorí si chcú vychutnať krásu nedotknutej prírody. Do národného parku sa môžete dopraviť loďou sami, alebo prostredníctvom turistických kancelárií, ktoré tam organizujú výlety. Zaujímavosťou je, že na Kornati nie je zavedená elektrická energia a trvalý pobyt tu má len minimálny počet ľudí.

Kultúra, zábava a šport v Šibeníku

Počas mesiacov jún a júl sa v Šibeniku koná Medzinárodný detský festival. Šibenik sa stáva mestom detí a pripomína aký vzácny je svet detských hier a radostí. Je to jedinečná kultúrna manifestácia svetových rozmerov, počas ktorej mesto svoje námestia a uličky prepožičia detskej tvorivosti a rozvíjaniu všetkých umeleckých foriem detskej kreativity. Festival pozostáva z troch častí – prehliadka domácich a zahraničných súborov, tvorivé dielne pre deti a vzdelávacia časť.
V auguste sa v Šibeniku konajú večery mužských ľudových speváckych skupín a tiež si prídu na svoje milovníci organovej hudby.
Známe sú aj stredoveké trhy, ktoré sa v Šibeniku konajú v septembri. Ide o veľkú akciu zahrňujúcu nielen vlastné trhy ale aj bohatý kultúrny a zábavný program. Šibenik si oblečie renesančné rúcho a jeho ulice, uličky a námestia ožijú stredovekou atmosférou, ktorú vytvoria urodzení rytieri, mestská šľachta, remeselníci a prostý ľud. Vďaka tomuto podujatiu nahliadnete do minulosti starobylého Šibenika.
Tí, ktorí obľubujú nočný život, sa môžu zabaviť v niektorej z početných kaviarničiek alebo diskoték či barov.
Šibenik a jeho okolie sú priam stvorené na rôzne športové aktivity ako je plachtenie, vodné lyžovanie, windsurfing, potápanie a ďalšie. Pre dobrodružné povahy, dychtiace po adrenaline, je ideálny bungee jumping zo Šibenického mosta. Šesť kilometrov od mesta na polostrove v hustom borovicovom lese leží moderný turistický komplex Solaris.

Čo dodať na záver

Mestu so slávnou históriou a úžasnými historickými pamiatkami príroda podarovala bohaté ostrovy a ostrovčeky v blankytne modrom mori a fascinujúcu prírodu národných parkov. Váš čas bude vyplnený do poslednej hodiny, keď si budete chcieť toto všetko vychutnať plnými dúškami.


Preskúmaj Šibeník - 360° STREET VIEW pohľad

Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka Split
Ubytovanie v Šibeníku
Požičanie auta v Zadare

Poistenie do Šibeníku


SI TU:  Domov › Destinácie › MestáŠibeník