Poklady sveta

Diokleciánov palác v Splite

ChorvátskoCHORVÁTSKO

Popis lokality

Photograph Peristil by Boris Frkovic on 500px


Split, mesto v oblasti Dalmácia v Chorvátsku, je významnou turistickou destináciou. Nielen preto, že sa nachádza na pobreží Jadranského mora, ale hlavne preto, lebo ponúka množstvo zachovalých budov a pamiatok.
Jednou z jej hlavných pamiatok je Diokleciánov palác [ ]. Už z názvu je zrejmé, že tento palác postavil rímsky cisár Dioklecián, ktorý mimochodom založil aj samotný Split na sklonku 3. storočia. Diokleciánov palác v Splite predstavoval jeho odpočinkové sídlo, v prvých rokoch však len počas letných mesiacov. Neskôr však svoje posledné roky života Dioklecián strávil práve tu. Nakoniec tu bol aj pochovaný, avšak na základoch mauzólea bola v 7. storočí vybudovaná Katedrála sv. Domnia, ktorá sa nachádza v rámci paláca.
Diokleciánov palác má rozlohu 38,5 tis. m2 s pôdorysom v tvare nepravidelného obdĺžnika. Mohutné múry Diokleciánovho paláca sú hrubé až 2 metre. Výstavba trvala 10 rokov a snáď aj preto je možné konštatovať, že stavba predstavuje najlepšie zachovanú antickú stavbu v Chorvátsku. Po smrti Diokleciána palác slúžil ako exilové miesto pre rímskych vládcov zbavených moci. Zaujímavosťou je, že práve tento palác dodnes predstavuje jediný obývaný rímsky palác na svete.

Lokalita Diokleciánov palác je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1979.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Split
Ubytovanie v Splite
Požičanie auta v Splite

Poistenie do Chorvátska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaDiokleciánov palác