Mestá sveta

RHODOS SPRIEVODCA / RHODES CITYGUIDE

GréckoGRÉCKO

Popis lokality

Hlavným mestom ostrova Rhodos je historické mesto Rhodos /Rodos/. Nachádza sa v najsevernejšej časti ostrova. Je domovom približne polovice obyvateľstva žijúceho na ostrove Rhodos. Mesto Rhodos láka turistov z celého sveta, pretože vďaka starému mestu s romantickými uličkami a mohutnými stredovekými hradbami patrí k najväčším turistickým atrakciám ostrova.
Staré mesto Rhodos je od roku 1988 zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Castle of the Grand Master by Honey Bunny on 500px.com

História mesta Rhodos

Rhodos je prístavným mestom s bohatou históriou. Jeho pôvod siaha do roku 408 p.n.l., kedy tri rhódske mestá Iálissos, Lindos a Kámiros uzavreli dohodu o vytvorení jedného spoločného štátu, tzv. Synoikismos.
Mesto Rhodos bolo budované systémom pravouhlým ulíc v zmysle projektu Hippodamia z Milétu, ktorý okrem iného tu zaviedol taktiež dômyselnýzavlažovací systém. V 3. až 2. storočí pred Kristom mesto zažívalo svoj najväčší rozkvet. V tomto období tu žilo takmer 80 tisíc obyvateľov. Žiaľ, po zemetrasení z roku 227 p.n.l., sa značná časť mesta Rhodos zničila. Ani ďalšie zemetrasenia v rokoch 142, 345 a 515 n.l. mestu pri jeho rozvoji nijako nepomohli.
Obrat nastal až pod vládou rádu rímskych Johanitov. Práve v čase pôsobenia tohto rádu v Rhodose došlo k výstavbe mestského opevnenia. Od roku 1309 do roku 1523 tu rád Johanitov postavil najsilnejšie opevnenie z celej Európy. Jadro mesta tvoril palác Veľmajstra, ktorý uzatváral rytiersku časť Rhodosu. Druhá časť mesta sa prezývala ako Ville, resp. Burgus. Predstavovala obytnú štvrť mesta pre obyvateľov Rhodosu. Tretia časť mesta bola židovská. Židia v meste Rhodos vykonávali predovšetkým obchodnícku, lekárenskú a remeselnú činnosť. Centrum obchodu sa v meste stalo trhovisko Agora, nachádzajúce sa v južnej časti mesta.
Medzičasom sa opevnenie mesta neustále posilňovalo, čo umožnilo mestu prekonať útok Turkov v roku 1480. Žiaľ, v roku 1522 sa ďalší turecký útok, po polročnom obliehaní, vydaril. Pod vedením sultána Sulejmana Turci ovládli mesto, avšak charakter mesta výrazne nezmenili. Gréci museli staré mesto opustiť a presunuli sa za jeho hranice, kde vytvorili súčasné Nové mesto. Rád Johanitov opustil Rhodos po 200 rokoch a presunul sa na ostrov Malta, kde vybudovali ešte dokonalejší obranný val v krásnom historickom meste Valletta.

Pamiatky a zaujímavé miesta Rhodosu

Staré mesto

Romantické uličky starého mesta sú spletité, mapka starého mesta sa Vám pri Vašich potulkách určite bude hodiť.
Mesto Rhodos je rozdelené primárne na Rytiersku štvrťCollachium – so stredovekými stavbami v severnej časti mesta, na štvrť Tureckú, s mešitami a bazármi, v západnej časti mesta a napokon Židovskú, vo východnej časti mesta. Takéto usporiadanie platilo až do 2. svetovej vojny. Do starého mesta bolo možné vstúpiť cez sedem vstupných brán.

Mestské hradby

Mestské hradby pochádzajúce zo 14. storočia chránia a obklopujú staré mesto v dĺžke 4-5 km. Hradby s baštami, strelnicami a hradnou priekopou vybudovali Johaniti. Po prvom neúspešnom útoku Turkov sa rozhodli ich posilniť. Výška opevnenia dosiahla až 12 metrov, vďaka čomu dokázali odolať aj delovým guliam.
Prechádzka po samotných hradbách nie je možná, avšak môžete si vychutnať okružnú prechádzku pozdĺž hradieb.

Rytierska štvrť

Rytierska ulica Odós Ippoton v starom meste Rhodosu

Severná časť mesta bývala kedysi rytierskou štvrťou, ktorá bola oddelená múrmi od gréckej časti mesta, predovšetkým v záujme zabezpečenia dostatočného odstupu mužov od ženskej časti gréckeho obyvateľstva. Aj z toho dôvodu mohli rytieri opustiť mestské hradby minimálne v skupine dvoch osôb a na koňoch.
Rytierska ulica [ ] sa dodnes zachovala vo výbornom stave, vrátane historických budov lemujúcich túto ulicu.
Jednotlivé budovy slúžili primárne ako nocľaháreň rytierov. V dobe Tureckej nadvlády slúžili domy v rytierskej ulici na bývanie pre obchodníkov a bohatých Turkov.

Palác Veľmajstra

Hlavná rytierska stavba v meste Rhodos. Stojí na mieste pôvodného opevnenia z 8. storočia, pričom v 14. storočí toto opevnenie nechali Johaniti prestavať na hlavnú rezidenciu veľmajstra.
Palác Veľmajstra [ | ] prešiel ťažkým obdobím. V roku 1481 bol vplyvom zemetrasenie značne poškodený. V tureckom období zase palác slúžil ako väzenie, no po výbuchu skladu výbušnín v roku 1856 bol palác zničený. Až v roku 1930 bol opäť vybudovaný, hoci sa pôvodná predloha paláca na 100% nedodržala.
Dnes je palác turistom prístupný a kto sa ho rozhodne navštíviť, môže vidieť na vlastné oči zaujímavý interiér reprezentačných a obytných priestorov rytierov. Taktiež návštevníci sa môžu pokochať nádhernými mozaikami na podlahe, ktoré tu boli prenesené z ostrova Kos. Pod palácom sa nachádza centrum pôvodného antického mesta, s pozostatkami Rhodského chrámu.

Veža s hodinami

Rhodoská hodinová veža [ ] pochádza z roku 1852 a tvorí súčasť starého opevnenia. Veža s hodinami v čase tureckej nadvlády oznamovala Grékom, že musia opustiť staré mesto.
Dodnes je turistom umožnené vystúpiť až na vrchol veže, odkiaľ sa im naskytne panoramatický výhľad na staré mesto (i keď mierne obmedzený cez malé okienka).

Ágios Geórgios

Zo 14. storočia pochádza jeden z najkrajších kostolov v meste. V roku 1447 sa z kostola stal kláštor, následne po vpáde Turkov slúžil kostol ako škola koránu.

Archeologické múzeum v objekte nemocnice

Táto stavba datuje svoj pôvod do roku 1440. Je spojená s menom veľmajstra Jeana de Lastica, ktorý jej výstavbu zahájil. Nová nemocnica v Rhodose predstavuje jednu z najlepšie dochovaných stavieb pochádzajúcich z rytierskeho obdobia. Je zároveň druhou najväčšou rytierskou stavbou v meste, po Paláci Veľmajstra.
Výstavba nemocnice trvala dlho, v dôsledku nedostatku financií až do roku 1489. Avšak svoj účel nemocnica plnila už od roku 1485.
Pravdepodobne najzaujímavejšou časťou stavby je samotný priestor nemocnice. Dosahuje dĺžku 51 metrov, šírku 12 metrov a výšku 8 metrov. Ranení rytieri nachádzali práve tu zdravotnú pomoc na vysokej úrovni.
V samotnom archeologickom múzeu [ ] je možné uvidieť napríklad sarkofág veľmajstra Comeillina, či sochu v životnej veľkosti, zobrazujúcu Afroditu. Taktiež súčasťou expozície múzea sú umelecké diela od doby mykénskej až do doby helenistickej (sochy, šperky, keramika, mince a podobne).

Turecká štvrť

Južne od Rytierskej ulice sa nachádza nepochybne zaujímavá Turecká štvrť.

Sulejmanova mešita a knižnica Hafiz Ahmed Agha

Pri potulkách tureckou štvrťou Vás určite zaujme Sulejmanova mešita z roku 1808, nachádzajúca sa na západnom konci ulice Sokratou. Sulejmanova mešita je najväčšou mešitou na ostrove. Oproti nej sa nachádza turecká knižnica Hafiz Ahmed Agha, pôvodom z 13. storočia. Práve v nej môžete vidieť vzácne rukopisy, no predovšetkým rukou písané vydanie Koránu.
V Tureckej štvrti stojí aj mešita Agha, ktorá je mimochodom obrátená k Mekke.

Ulica Sokratou

Ak už budete na ulici Sokratou, nezabudnite si vychutnať čulý ruch obchodov a obchodíkov mesta Rhodos. Ulica Sokratou [ ] je hlavnou obchodnou ulicou v mesta a môžeme konštatovať, že všeobecne patrí k najobľúbenejším obchodným uliciam celého mesta. Ulica Sokratou je ideálnym miestom pre nákup suvenírov z ostrova Rhodos, pred Vašim návratom domov.

Námestie Ippokratou

Snáď najkrajšie námestie v meste je námestie Ippokratou [ ]. Je srdcom starého mesta, s množstvom kaviarní a taverien. Celému námestiu dominuje Kastellania, v ktorej je dnes sídlo obchodný súd.
Turisti na námestí Ippokratou sa môžu taktiež osviežiť vo fontánke a schladiť sa tak pre silnými slnečnými lúčmi slnka.

Mešita Ibrahima

V Tureckej štvrti nájdete aj najstarší islamský svätostánok Rhodosu – mešita paši Ibrahima, pochádzajúca z roku 1531.

Židovská štvrť

Podobne ako v starobilom Jeruzaleme, aj v meste Rhodos nájdete židovskú štvrť, s námestím Platia Martírion. V tejto štvrti sa nachádza aj židovské múzeum, vrátane synagógy.

Nové mesto

Prístav Mandráki

Neďaleko starého mesta sa nachádza prístav Mandráki [ ] s pôsobivými tromi stredovekými veternými mlynmi, pôvodom pravdepodobne z 15. storočia, ktoré zásobovali lode. Za zmienku stojí určite aj tzv. mnohostranná pevnosť Fort Nikolaos z roku 1400, postavená v orientálnom stavebnom štýle. V dobe byzantskej slúžila ako obranná veža, v súčasnosti slúži ako maják.
Prístav Mandráki bol využívaný od založenia mesta, pričom v súčasnosti slúži hlavne ako prístav pre výletné lode a luxusné jachty.

Rhodský kolos

Ak sa rozhodnete opustiť staré mesto, rozhodne by ste sa mali vybrať na miesto, kde kedysi stál siedmy div sveta, Rhodský kolos [ | ], predstavujúci gigantickú bronzovú sochu slnečného boha Hélia. Podľa historických záznamov dosahovala socha výšku 32 metrov, pričom stála na 10 metrov vysokom podstavci. Len samotná hlava sochy merala 4,3 m. Na tento kolos sa údajne minulo až 45 ton železa a do 150 ton bronzu.
Socha bola údajne postavená v roku 292 p.n.l. v hlavnom prístave mesta, pričom jej zhotovenie trvalo až 12 rokov. Zhotoviteľom sochy bol miestny sochár Charet. Táto obrovská socha mala byť pripomienkou víťazstva obyvateľov ostrova Rhodos nad obrovskou vojenskou prevahou Demétria, ktorý bol jedným z vojvodcov Alexandra Veľkého. Stalo sa tak v roku 305 p.n.letopočtu. Žiaľ, následkom zemetrasenia v roku 223 p.n.l. sa celý kolos zrútil a teda v súčasnosti už na tomto mieste (podľa tradície) môžete obdivovať „iba“ dva kamenné stĺpy so sochami lane a jeleňa.

Akvárium

Prechádzku novým Rhodosom môžete zakončiť na severnom cípe ostrova. Nachádza sa tu rhodoské akvárium [ ] s rybami a rôznymi inými morskými živočíchmi. Budova bola postavená talianmi v roku 1936. Na priľahlej pláži Vás určite zaujme zaujímavý úkaz, ktorým je spájanie dvoch morí: Egejského a Stredozemného. Je zreteľne viditeľná farebná odlišnosť oboch morí. Taktiež platí, že pre západnú stranu sú typické pomerne veľké vlny, kým východná časť je charakteristická vlnami pokojnými.

Akropola

Akropola [ ] stojí na 110 metrov vysokej hore Ágios Stéfanos, prezývanej aj ako Monte Smith. Z tohto miesta môžete dohliadnuť až na turecké pobrežie, či na ostrovy Symi a Tilos. Okrem zaujímavých výhľadov tu nájdete aj pozostatky dórskeho Apollónovho chrámu, či amfiteáter.

Iné zaujímavé miesta mesta Rhodos

Okrem už spomenutých zaujímavých miest v meste Rhodos sa môžete vybrať na námestie Symi s pozostatkami Afroditinho chrámu pozostávajúceho z 3. storočia pre našim letopočtom. Mramorovú fontánu, ktorá slúžila ako byzantská krstiteľnica, si môžete pozrieť na námestí Argirokastrou. Ak Vám zostane ešte nejaký čas, môžete navštíviť napríklad aj goticko-renesančný palác Episcopal, či Národné divadlo ostrova s kapacitou až 1070 miest. V novom meste si môžete prehliadnuť katedrálu Evangleismos, ktorá bola postavená talianskymi staviteľmi ako kópia pôvodnej johanitskej katedrály stojacej pri paláci Veľmajstrov.
V prípade, že už budete históriou presýtení a vysokými letnými teplami zmorení, neváhajte sa osviežiť v chladivých vodách mora a vychutnajte si relax na početných miestnych plážach, ktoré mesto Rhodos doslova obklopujú.

Výlety do okolia Rhodosu

Pokiaľ ste si do sýta vychutnali potulky mestom Rhodos, je najvyšší čas spoznať aj ďalšie zaujímavé miesta na ostrove Rhodos. Ich návštevu môžete zrealizovať formou fakultatívneho výletu, avšak v lepšom prípade skôr prenajatým autom.
Čo sa teda ešte oplatí na Rhodose vidieť?

Lindos

Jeho pôvod siaha pravdepodobne až do 12. storočia pred Kristom. Spolu s hlavným mestom Rhodos predstavuje malebný Lindos [ ] hlavnú atrakciu ostrova. Lindos je naozaj jedinečným miestom, týčiacom sa na 116 metrov vysokej skale. Je to vďaka krásnemu mestečku s úzkymi uličkami a bielou farbou vymaľovanými malebnými domčekmi, reštauráciami a tavernami.
Môžete tu nájsť honosné domy pochádzajúce zo 16.-18. sotoriča, tzv. „Kapitánske domy“, ktoré sa vyznačujú jedinečnou výzdobou a zaujímavou architektúrou.
Druhý dôvod, prečo je Lindos tak populárny je ten, že nad mestom sa týči veľkolepá pevnosť, z ktorej je nádherný výhľad na okolie. V archeologickom areáli sa nachádzajú Chrám Atény z roku 310 p.n.l., hradný kostol, stĺpová sieň, byzantská veža, či rytierske budovy. Výstup na pevnosť môžete zvládnuť po vlastných alebo na somárikovi, čo Vaše zážitky, ale hlavne zážitky detí z dovolenky istotne obohatí.
K zaujímavostiam lokality patrí aj Lindský akvadukt, ktorým sa dodávala voda z neďalekej hory priamo do Lindosu.
V neposlednom rade turistov očarí rozprávková pláž s priezračným morom, z ktorej je nádherný výhľad na pevnosť, ale aj Zátoka sv. Pavla. Ide o kruhovú zátoku obklopenú skalami. Podľa tradície sa práve sem pred búrkou uchýlil apoštol Pavel v roku 51 po smrti Krista, počas cesty do Palestíny.
Miestni zvyknú vravieť, že kto nenavštívil Lindos, akoby ani nebol na Rhodose, takže si návštevu tohto čarovného miesta v žiadnom prípade nenechajte újsť!

Údolie motýľov

Vo vnútrozemí, cca 10 km južne od hlavného mesta, nájdete ďalšiu atrakciu ostrova – Údolie motýľov (Petaloudes) [ ]. Je to miesto, kde sa môžete poprechádzať v peknej prírode a zároveň sa schladiť a skryť pred horúcimi lúčmi rhodoského slnka. Údolie je dlhé cca 1 kilometer, čo postačuje k tomu, aby tu turisti mohli nájsť tisícky motýľov (predovšetkým od začiatku júla do polovice septembra).

Kamiros

Archeologický park Kamiros [ ] na prvý pohľad zaujme úžasnou polohou na západnom pobreží ostrova. Kamiros patrí medzi najvýznamnejšie pamätihodnosti ostrova, hoci zemetrasenia z roku 226 p.n.l. a 142 p.n.l. spôsobili, že celé mesto bolo zničené. V súčasnosti tu tak môžu návštevníci obdivovať pozostatky budov a chrámov (hlavne Apollónovho). Taktiež sa tu nachádza amfiteáter, či kúpele.

Monolithos

Ak sa rozhodnete pre návštevu Kamirosu, odporúčame taktiež výlet na Monolithos [ ] – pozostatky rytierskeho hradu vypínajúce sa na 240 metrov vysokej skale. Okrem pevnosti sa tu dochovala biela kaplnka sv. Jána.
Výhľady, ktoré sa Vám z hradu naskytnú, určite sú dôvodom na návštevu tohto zaujímavého miesta.

Obľúbené letoviská ostrova Rhodos

Kalithea

Veľmi obľúbené letovisko z viacerých dôvodov. Jednak sa nachádza v blízkosti hlavného mesta Rhodos, avšak zároveň ponúka skvelé piesočné pláže s pozvoľným vstupom do mora. Ideálne miesto pre rodiny s deťmi, ale aj pre fanúšikov histórie, ktorú je možné obdivovať v neďalekom hlavnom meste.

Faliraki

Približne 15 km od Rhodosu sa nachádza snáď najživšie letovisko na ostrove. Okrem taverien, reštaurácii a barov tu nájdete aj diskotéky, ktoré garantujú, že to tu žije aj v noci. Stredisko je známe aj dlhými plážami s mnohými zálivmi. Turistami obľúbené miesta sú napríklad Zátoka Anthonyho Quinna (pláž s drobným štrkom), či zátoky Ladikó s piesočnými plážami.

Najkrajšie pláže na Rhodose

Ostrov Rhodos je známy svojimi skvelými plážami, pričom k tým najlepším nepochybne patrí pláž Tsambika [ | ], neďaleko Kolymbie. Nad plážou sa nachádza kláštor Tsambika, z ktorého je skvelý výhľad na celú pláž.
Veľmi zaujímavou plážou je tiež 7 km dlhá pláž so zlatým pieskom – Afandou, ktorá bola ohodnotená aj modrou vlajkou.
V Lindose sa nachádza očarujúca, 1,3 km dlhá piesočná pláž Lindos. Je vhodná aj pre deti, pretože je to pozvoľný vstup do mora. Zaujme predovšetkým nádherným výhľadom na Lindoskú akropolu. Výnimočná pláž leží na samotnom juhu ostrova Rhodos. Pláž Prasonisi je dlhá úctihodné 3 km a je rajom pre surfistov. Pláž je obklopená Egejským a Stredozemným morom.


Preskúmaj Rhodos - 360° STREET VIEW pohľad

Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka na Rhodos
Ubytovanie na Rhodose
Požičanie auta v Rhodose

Poistenie do Rhodosu


SI TU:  Domov › Destinácie › MestáRhodos