Poklady sveta

Údolie motýľov, Rhodos

GréckoGRÉCKO

Popis lokality

Photograph Valley of the butterflies by Mathias Wilson on 500px


Jednou z obľúbených atrakcií, ktorú môžete na ostrove Rhodos navštíviť, je tzv. Údolie motýľov. Ako názov tohto 5 km dlhého údolia napovedá (turistom je sprístupnený cca 1 km), práve tu sa nachádzajú tisícky motýľov (grécky petaloudes), ktoré je možné obdivovať hlavne v mesiacoch júl a august. Práve v tomto období sem totiž motýle prilietavajú, teda v čase párenia. V tomto období neprijímajú potravu, ale využívajú nahromadené zásoby živín.
Jedná sa o nočné motýle rodu Callimorpha quadripunctaria, ktoré počas dňa oddychujú na skalách, či kmeňoch stromov. Vzhľadom na nenápadné sfarbenie motýľov ich možno na prvý pohľad ani nezbadáte, nakoľko dobre splývajú s okolím. Ale hneď ako vzlietnu, ich charakteristické oranžové sfarbenie si nemôžete nevšimnúť.
Motýle do údolia pravdepodobne láka vôňa živicových stromov, ktoré sa mimochodom v celom Grécku nachádzajú len na ostrove Rhodos. Žiaľ, množstvo motýľov každým rokom klesá, čo je nepochybne tiež výsledkom vysokého počtu návštevníkov údolia.
Údolím motýľov preteká potok, ktorý nevysychá. Okolie je zalesnené, zelené, s príjemnejšou klímou ako vo zvyšku ostrova. Aj preto sa návšteva údolia oplatí, dokonca aj mimo sezónnych mesiacov. Údolie motýľov má tri vchody. Približne 300 metrov od horného východu môžete navštíviť kláštor Kalópetra, ktorý pochádza z roku 1782. Skvelo si tu oddýchnete a vychutnáte si krásny výhľad. Pri dolnom vchode môžete navštíviť Múzeum so zbierkou motýľov, nielen z tohto údolia.
Pre úplnosť dodajme, že neďaleko údolia motýľov sa nachádza taktiež zaujímavá pštrosia farma s približne tridsiatimi africkými pštrosmi.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka na Rhodos
Ubytovanie v Rhodose
Požičanie auta v Rhodose

Poistenie do Grécka

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaÚdolie motýľov