Mestá sveta

VALLETTA SPRIEVODCA / VALLETTA CITYGUIDE

MaltaMALTA

Popis lokality

Valletta je hlavné mestom nádherného ostrova Malta. Hoci počtom obyvateľov je to mesto menšie, z pohľadu atraktívnosti a bohatstva na historické pamiatky je Valletta skutočným skvostom. Aj preto sa Valletta roku 1980 stala súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO a aj preto ani dnes už asi nikoho neprekvapí výrok „Toto nádherné mesto je ako sen“, ktorý kedysi napísal sir Walter Scott.

Panoramic view of Valletta Skyline at beautiful sunset from Sliema with churches of Our Lady of... by Martinscphoto on 500px.com

Dejiny Valletty

História mesta Valletta siaha do konca 16. storočia, kedy bola Valletta z pieskovcov vystavaná rytiermi Sv. Jána (známy aj ako Maltézski rytieri, ktorí vznikli v 11. storočí v Jeruzaleme), na vrchole skalného výbežku Mount Sceberras. Po jej dostavbe sa stala hlavným mestom (namiesto mesta Mdina).
Názov mesta Valletta je odvodený od rytierskeho veľmajstra La Valette, ktorý obránil Maltu pred Turkami. Vďaka tejto obrane celej kresťanskej Európy La Valette ako odmenu od pápeža Piusa IV. získal architekta Francesca Laparelliho, ktorý celé mesto navrhol. Odtlačkom tej doby je napríklad dodnes pevnosť St. Elmo, ktorá je v súčasnosti sídlom Vojenského múzea. Traduje sa, že Laparelli naprojektoval plán celého mesta len za 3 dni. Svoju prácu však nakoniec nedotiahol do konca. Keď za dva roky odišiel, nahradil ho jeho maltský asistent Gerolamo Cassar, ktorý však dodržal pôvodnú koncepciu. Vďaka tomu bolo nové mesto dokončené rýchlo a hlavne rozumne.
Horšie časy Valletty nastali počas 2. svetovej vojny, keď bolo mesto bombardované. Napriek tomu si dodnes svoje pôvodné kúzlo zachovala nedotknuté.

Prechádzka starým mestom Valletta a jej pamiatky

Historické jadro mesta Valletta sa rozprestiera predovšetkým okolo 1,5 km dlhých ulíc Republic Street a Merchants Street. Práve tu teda môžeme nájsť množstvo obchodíkov so suvenírmi, reštaurácií, fast-foodov, ale aj veľa zaujímavých pamiatok. K nim zaiste patrí baroková Katedrála svätého Jána s prepychovým interiérom, nachádzajúca sa na námestí sv. Jána. Tento chrám bol vlastným kostolom rytierov.

Katedrála sv. Jána [ | ] vo Vallette bola postavená v rokoch 1573 až 1577, podľa plánu Gerolama Cassara. Zaoblená klenba je 58 metrov dlhá a 20 metrov vysoká. Šírka chrámu dosahuje 35 metrov. Od pápeža Pia VII. získala v roku 1816 status katedrály. Jej podlaha je vyložená 369 mramorovými doskami, pod ktorými sa nachádzajú pozostatky rytierov. Pre ich vzácnosť je vstup do chrámu povolený len v topánkach s mäkkými podrážkami. Za návštevu v chráme v každom prípade však stoja kresby od svetoznámeho Caravaggia. Hlavnou maľbou je Sťatie Jána Krstiteľa, ktorá sa považuje za najvýznamnejší maltský obraz.

Opomenúť nemôžeme ani 95 metrov dlhý hlavný palác, prezývaný aj ako palác Veľmajstrov (Grand Master’s Palace) [ | ], nachádzajúci sa v blízkosti Národnej knihovny pochádzajúcej z konca 18. storočia. Palác okrem iného obsahuje sériu malieb zobrazujúcich veľké obliehanie z roku 1565, ktoré boli namaľované žiakom Michelangela a skupinu francúzskych gobelínov pôvodne navrhnutú pre Ľudovíta XIV. Palác má tiež zbrojnicu, ktorá má jednu z najlepších kolekcií zbraní. Dnes je tento palác taktiež sídlom parlamentu a prezidenta Malty, ale aj múzeom, ktoré je možné za poplatok navštíviť.

Neďaleko od vstupného mostu, smerom do starého mesta Valletta sa nachádza taktiež hostinec „de Castile et Léon“. Spomíname ho preto, lebo je jedným z najpôsobivejších hostincov v meste, ktoré boli známe ako auberges. V súčasnosti sa tu nachádza sídelný úrad ministerského predsedu, avšak v minulosti slúžil ako ubytovňa rytierov.

Keď už tu budete, nevynechajte návštevu Horných i Dolných záhrad Barrakka, pochádzajúcich z 18. storočia. Keď si predstavíte, že kedysi sa tu prechádzali rytieri, toto miesto získa osobitné čaro. Z horných záhrad (Upper Barrakka) je pritom skvelý pohľad na na Veľký prístav (Grand Harbour), ktorý je vlastne najhlbším a najväčším prirodzeným prístavom v Európe.
Môžete vidieť taktiež pevnosť St. Angelo, ktorá bola istý čas hlavným stanoviskom de la Valetty.
Spomeňme tiež trojmestie Senglea, Cospicua a Vittoriosa, ktoré je odtiaľto veľmi dobre viditeľné.
Milovníkov histórie určite zaujme Národné archeologické múzeum [ | ], ktoré obsahuje významné zbierky taktiež z prehistorických miest Malty. K významným predmetom patrí 13 cm soška „Spiacej ženy“ (sleeping woman) z pohrebných komôr Hypogea, či obrovská spodná časť „silnej dámy“ (fat lady), ktorá bola dovezená z Tarxienu. Samozrejmosťou sú aj viaceré predmety z megalitického Hagar Qim a iné.
Na konci polostrova sa nachádza už spomenutá pevnosť Fort St. Elmo [ | ]. Okrem vojenského múzea je tu k dispozícii aj audiovizuálny prierez dejinami krajiny, tzv. „Malta Experience“ [ | ]. V rámci ďalších zaujímavých miest mesta môžeme spomenúť Manoelské divadlo z roku 1731, ktoré bolo postavené za vlády veľmajstra Manoel de Vilhena. Je tretím najstarším múzeom a javiskovou operou v Európe.
Taktiež zaujímavou stavbou je palác Parisio, kde dokonca v roku 1798 niekoľko dní býval sám veľký Napoleón.

Okolie Valletty

K najzaujímavejším miestam v blízkosti hlavného mesta je Trojmestie, pozostávajúce z miest Vittoriosa, Senglea a Cospicua. Je dostupné jednak autobusom z hlavnej stanice alebo aj lodným taxíkom.

Vittoriosa („Víťazné mesto“)

Vittoriosa, známa aj ako Birgu, dostala svoje meno po Veľkom obliehaní v roku 1565. Vittoriosa zaujme Inkvizítorským palácom, ktorý je možné navštíviť. Kedysi bol palác sídlom až 62 zástupcov pápeža. Turistov určite zaujme aj kostol sv. Vavrinca, ktorý býval kláštorným kostolom rytierov ešte pred tým, než sa presťahovali do Valletty.
Oplatí sa pokračovať ďalej, smerom k pevnosti Fort St. Angelo, ktorá je dobre viditeľná z Valletty. Bola veliteľským stanoviskom rytierov.
Vittoriosa je plná skvostných budov a vzácnych pamiatok. Nádherný je však aj tunajší prístav, z ktorého vozia turistov na tradičných drevených člnoch do prístavu vo Vallette.
Vittoriosa je najzaujímavejším mestom z Troch miest. Je zároveň druhým najstarším mestom na Malte (po Mdine).

Senglea

Senglea, známa aj ako l’Isla je pomenovaná podľa veľmajstra Sengleovi, ktorý ju ešte pred veľkým obliehaním opevnil. Najväčšou zaujímavosťou mesta je park Safe Haven Gardens so strážnou vežou Vedette. Jej typickou črtou je, že ju zdobia uši, oči a pelikán.

Cospicua

Cospicua je známa ako Bormla a je najmladším mestom z Trojmestia. Je obohnaná veľkými dvojitými hradbami, tzv. Cotonerovou líniou, pomenovanou podľa veľmajstra Cotornera.

Doprava v meste Valletta i po celej Malte

Samotné staré mesto predstavuje vlastne pešiu zónu, preto spoznávanie mesta musí každý cestovateľ podstúpiť pešo. Nie je to žiadny veľký problém, pretože aj v teplom počasí vysoké staré budovy zabezpečia tieň, čím prechádzku ulicami tohto príťažlivého mesta výrazne spríjemnia.
Valletta je však východiskovým bodom pre cestu do jednotlivých častí ostrova Malta.
Práve pred vstupom do starého mesta, v blízkosti Tritonskej fontány, sa nachádza autobusová stanica spoločnosti Arriva, kde sú k dispozícii prehľadné schémy jednotlivých autobusových liniek. Dopravu na Malte pritom zabezpečujú moderné klimatizované autobusy, ktoré od roku 2011 úplne nahradili pôvodné žlto oranžové staručké autobusy. Zvýšil sa tým výrazne komfort jazdy, na druhej strane zanikol jeden z typických symbolov Malty, ktorý bol taktiež populárnou atrakciou.

Nákupy a zábava v meste Valletta

Historické centrum hlavného mesta Valletta je plné obchodov ponúkajúcich nespočetné množstvo suvenírov. Nachádza sa tu však aj veľa obchodov, kde kúpite módne oblečenie, topánky, šperky či hodinky.
Samozrejmosťou sú taktiež reštaurácie, či už luxusné, tak aj tradičné, ktoré ponúkajú typické maltské jedlá. Ak však preferujete fast food, nebudete sklamaný, pretože je tu k dispozícii sieť McDonald, ale aj množstvo menších fast foodov, kde si určite vyberiete.
Valletta je mestom, ktoré večer nežije bujarým nočným životom. Populácia mesta je nízka a stále sa zmenšuje. Je tomu tak preto, lebo Vallettu si Malťania veľmi vážia a zbytočne ju nezastavajú výškovými budovami, ktoré by jej celkový vzhľad negatívne ovplyvnili.
Ak hľadáte živý nočný ruch, navštívte najväčšie centrum nočného života na Malte, ktorým je mesto Paceville, s početnými obchodmi, barmi a diskotékami. Alebo sa vyberte do St. Julians, obľúbeného letoviska s prímorskou promenádou a skvelými reštauráciami.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka do Valletty
Ubytovanie vo Vallette
Požičanie auta vo Vallette

Poistenie Valletta

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › MestáValletta