Poklady sveta

Volubilis, rímske archeologické nálezisko

MarokoMAROKO

Popis lokality

Photograph Volubilis, Roman ruins, in Morocco by Joe Routon on 500px


Volubilis, založený Kartágincami v 3. storočí p.n.l., predstavuje jedno z najlepšie zachovaných rímskych archeologických nálezísk v severnej Afrike.
Volubilis bol dôležitým rímskym mestom, o čom svedčia aj dnešné vykopávky. Bol zároveň významným centrom obchodu medzi starým Rímom a Berbermi.
V západnej časti mesta Volubilis sa dochovali rôzne ruiny stavieb – rímskych vil so stĺpmi a mozaikami. K tým najkrajším patrí mozaika bohyne Diany. Môžete tu vidieť rímske kúpele i kapitol. Sever a juh mesta spája hlavná široká ulica Decumanex maximus, na začiatku ktorej stojí zachovaný víťazný oblúk cisára Caracally (syn cisára Septimia Severa) z roku 217 n. letopočtu.
Na prvý pohľad zaujme taktiež bývalá rímska bazilika, ktorá sa mimochodom objavila napríklad aj vo filme Posledné pokušenie Ježiša Krista, či tri klenuté oblúky Tangerskej brány. K samozrejmostiam lokality patrí tiež akvadukt, ktorým sa privádzala voda do mesta.
Volubilis, lokalizovaný v severnej časti Maroka, medzi mestami Fez a Rabat, neďaleko kráľovského mesta Meknes, spolu s vykopávkami mesta Lixus patrí všeobecne k dvom najvýznamnejším archeologickým lokalitám v krajine.
K neďalekým zaujímavostiam však patrí aj mestečko bielych domovMoulay Idriss, ležiace na blízkom kopci. V minulosti nebolo prístupné pre nemoslimov, čo už dnes ale neplatí. Miesto je významné tým, že sa tu nachádza hrob Moulaya Idrissa. Moulay Idriss el Akhbar bol pravnukom proroka Mohameda. Idriss ako dedič kalifátu v Damašku utiekol do Maroka okolo roku 787, teda po občianskej vojne, ktorá rozdelila moslimský svet na sunnitskú a šíitskú časť. V Maroku bol prijatý ako Imam, t.j. duchovný a politický vodca, pričom v priebehu piatich rokov tu v Maroku založil prvý islamský štát. Aj preto sa toto miesto považuje za posvätné miesto moslimov. Menej majetných moslimov určite teší fakt, že ak navštívia toto miesto 7-krát, vyrovná sa to jednej návšteve Mekky.

Lokalita Volubilis je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1997.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Fezu
Ubytovanie vo Feze
Požičanie auta vo Feze

Poistenie do Maroka

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaVolubilis