Mestá sveta

DAMASK SPRIEVODCA / DAMASCUS CITYGUIDE

SýriaSÝRIA

Popis lokality

Damask sa pokladá za jedno z najstarších neprestajne obývaných miest na zemi. Nachádza sa v polosuchej oblasti južnej Sýrie, neďaleko sýrsko-libanonských hraníc. Dnes má viac než päť miliónov obyvateľov a čaro, ktoré stojí za to objaviť.

Photograph Syria_0036 by Carlos Leon Tejero on 500px

História Damasku

Damask bol založený už niekedy v 8. tisícročí pred naším letopočtom nomádmi na rieke Barada, na ktorej vybudovali systém kanálov a tunelov na pre čo najlepšie využitie vody z rieky. Tento vodný systém neskôr vylepšili Rimania a Umajovci a v podstate sa využíva v starom meste až dodnes.
Damask sa tiež spomína v Biblii, napríklad v súvislosti s jeho dobytím izraelským kráľom Dávidom v 11. storočí pr.n.l.
V priebehu histórie sa tiež dostáva do rúk babylonskej a perskej nadvlády. Gréci mesto prestavujú v antickom štýle a dávajú mu meno Demetrias. Ako Demetrias je mesto jedným z desiatich najvýznamnejších (takzvaný Dekapolis) v priebehu nadvlády Rimanov.
Arabi Damasku vracajú jeho pôvodné meno po dobytí v siedmom storočí, kedy sa stáva sídlom Umajovského kalifa. Svoje postavenie Damask stráca po prevzatí vlády rodom Abásovcov, ktorí za hlavné mesto zvolia iracky Bagdad.
V priebehu križiackych nájazdov je jedno z mála miest, ktoré kresťanským dobyvateľom odolá. Následne mu vládne slávny vodca Saladín a mesto prosperuje z karavanového obchodu – obchodovalo sa tu napríklad s čínskym hodvábom, ktorému prischol názov mesta - Damask.
Turci sa stali vládcami Damasku od roku 1516 na dlhých štyristo rokov, po druhej svetovej vojne sa mesto stáva metropolou novovzniknutého sýrskeho kráľovstva a následne Sýrskej arabskej republiky.

Orientácia v Damascu

Damask leží v nadmorskej výške 680 metrov, zo severozápadnej strany ho ohraničuje ešte o 450 metrov vyššia hora Kásijún. Celý Damask leží pod ňou alebo na jej úpätí.
Staré mesto Damasku je situované na východ, ohraničené hradbami. Okolo neho vyrástol moderný Damask, s obytnými štvrťami a nákupnými zónami.
Damask je príjemné mesto s dostatkom zelene a parkov, hlavne v bohatších štvrtiach.
Medzinárodné letisko Damasku sa nachádza asi 25 kilometrov juhovýchodne od centra mesta.

Najvýznamnejšie pamiatky Damasku

Staré mesto

Starý Damask je jedným z najlepšie zachovalým starobylým mestom na Blízkom východe. Pôvodné rímske mesto sa dnes nachádza päť metrov po úrovňou dnešných ulíc. Poloha a rozloha mesta tak, ako ich určili Rimania ale zostala.
Dnešné hradby sú už z prestavby Osmanov a z pôvodných rímskych brán sa zachovala iba jedna – brána Východná (Bab Sharki). Ostatných šesť brán je z neskoršieho obdobia. Z pôvodného Damasku postaveného Rimanmi toho dnes už veľa neuvidíme, zachovala sa ale východná a západná chrámová brána (vedúce do chrámu sv. Jána Krstiteľa), na niektorých miestach, hlavne pozdĺž ulice Medhat Paša (tiež nesie názov Mustaqím) rímske stĺporadie a rímsky oblúk.
Táto ulica v kresťanskej štvrti je spojená s pôsobením apoštola Pavla (v dome muža menom Júd, kde apoštol Pavel pobýval tesne po svojom obrátení na kresťanskú vieru).
Len máloktoré mesto na Blízkom východe má tak rozsiahle a orientálnou atmosférou presiaknuté súky. Nájdete tu úplne všetko a za veľmi rozumné ceny. Oplatí sa prejsť hlavne zlatý trh, korenie a látky. Určite si odtiaľto odnesiete nejaký suvenír. Najznámejšia časť sa nazýva Hamidíja, a okrem orientálnych parfémov a negližé si tiež nenechajte ujsť výbornú zmrzlinu.

Umajovská mešita

Jedna z vôbec najvýznamnejších mešít sa nachádza pri východe z súku Hámidíja. Mešita bola postavená v priebehu vlády kalifa al-Walida v 8.storočí, na mieste pôvodnej kresťanskej baziliky sv. Jána Krstiteľa. Mešita zvonku nie je zvláštne zdobená a má jeden turistický vchod. Nádvorie bolo pôvodne zdobené mozaikami, z kterých sa zachovala iba časť pri vstupe do krytej časti mešity.
Na nádvorí stojí tiež fontána určená na rituálnu očistu a pokladnica, kam sa zhromažďovali vybrané almužny (zakát).
Po strane sa nachádza menšia svätyňa s hlavou Husejna, syna kalifa Alího, ktorý je uctievaný hlavne medzi šíitmi.
V hlavnej krytej časti mešity nájdete zase hrobku s hlavou Jána Krstiteľa, ktorá sa našla pri stavbe mešity pod podlahou baziliky.
V blízkosti mešity sa tiež nachádza mauzóleum Saladína s jeho hrobkou.

Palác rodiny Azm

Palác tvorí komplex budov a záhrad postavených v 18. storočí, pričom slúžil ako rezidencia guvernéra Damasku a jeho rodiny. Dnes palác slúži ako etnologické múzeum a má príjemné nádvorie s fontánou.

Kaplnka sv. Ananiáša

V blízkosti Východnej brány (Bab Sharki) sa nachádza malá kaplnka, ktorá je spojená s pôsobením apoštola Pavla v Damasku a zároveň s jeho konverziou ku kresťanstvu. Dnešná kaplnka bola pôvodne dom muža meno Ananiáš, ktorý skladal ruky na Pavla a modlil sa nad ním, aby získal späť svoj zrak. Kaplnka sa nachádza po úrovňou ulice a dodnes slúži k bohoslužbám.

Mešita Sajjida Rukaya

Pôvodne mauzóleum dcéry mučeníka Husejna Rukaye, ktorá je spolu so svojim otcom uctievaná hlavne šíitmi, sa v roku 1985 rozrástlo na mešitu, ktorú využívajú hlavne návštevníci z Iránu. Interiér je bohato zdobený zrkadlami a mozaikami a pri modlitbe si veriaci pod čelo pokladajú okrúhle hlinené dostičky. V podobnom štýle pôsobí i mešita Sajida Zajnab, ktorá sa nachádza na predmestí Damasku.

Damašské madrasy, khany a domy

Madrasa označuje islamskú náboženskú školu a v starom meste nájdete z obdobia 13. storočia napríklad Madrasu Adeliu a Madrasu Zahariu. Khan je hostinec, ktorý slúžil na ubytovanie kočovných obchodníkov, ustajnenie ich koní a rozloženie tovaru na predaj. Najzaujímavejšie khany pochádzajú z 18. storočia a nachádzajú sa rôzne ukryté priamo v súku. Okrem toho by návštevník nemal minúť aspoň pohľad dovnútra dodnes fungujúcich miestnych hamámov, väčšinou na nádvorí ozdobených vykachličkovanou fontánou.

Hora Kásijún

Hora Kásijún sa hrdo vypína nad mestom a je do polovice svojej výšky zastavaná domami štvrte Muhádžerín. Nad domami sa nachádza pás reštaurácií a kaviarní, z ktorých je krásny výhľad na celé mesto a ktoré obľubujú miestni hlavne v noci v lete.

Miestna doprava v Damasku

Z letiska (nachádza sa 25 kilometrov na juhovýchod od mesta) sa do centra mesta dostanete pohodlne taxíkom za cca 20 amerických dolárov alebo autobusom, ktorý vás vysadí v blízkosti starých hradieb. Po meste premávajú takzvané servísy – mikrobusy, ktoré vás za cenu 10 SYP odvezú podľa svojej trasy.
Po starom meste sa dá chodiť iba pešo, jediné miesto, kde zachádzajú autobusy a taxíky je Tomášová brána. Za taxík od Tomášovej brány na známe námestie Mardže zaplatíte asi 50 SYP. Centrum Damasku nie je ale tak rozľahlé, aby sa nedalo všade dostať pešo.

Ubytovanie v Damasku

V starom Damasku sa nachádzajú hotely vyššej kvality s vyššou cenou. Pokiaľ chcete v meste zostať dlhšie (napríklad niekoľko týždňov), za cca 250 dolárov na mesiac zoženiete ubytovanie v jednom zo starých damašských domov. Najviac hotelov turistickej kategórie sa nachádza v okolí námestia Sáhat aš-Šuhadá (viac známe ako Mardže), neďaleko vstupu do starého mesta.


Mapa lokality


Poskytovateľ informacii: KOUZLO ORIENTU | Autor: Katka Maruskinova
Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka do Damasku
Ubytovanie v Damasku
Požičanie auta v Damasku

Poistenie do Damšku


SI TU:  Domov › Destinácie › MestáDamask