Mestá sveta

FEZ SPRIEVODCA / FEZ CITYGUIDE

MarokoMAROKO

Popis lokality

Toto fascinujúce marocké mesto sa radí medzi najkrajšie v severnej Afrike. Fez má dobre zachované starobylé jadro, kde dodnes nechýbajú obchodníci s tradičným tovarom či garbiarske dielne. Mesto Fez leží na úrodnej planine Saiss medzi Stredným Atlasom a pohorím Ríf, kde sa mimo iné nachádza množstvo liečivých vodných prameňov.

Photograph Tanners in fez by Juan Luis Mayordomo on 500px

História mesta Fez / Fés

Mesto Fez bolo založené v roku 789 Idríssom I., ktorý do Maroka z ďalekej Arábie priniesol islam. V roku 809 jeho nástupca Idríss II. začal s výstavbou královského paláca, mešitou, hradieb a zastrešeným trhoviskom (tzv. kaissaria). Veľmi skoro na to sa do Fezu presídlili Andalúzské rodiny, ktoré boli vyhnané z Córdoby. Po nich prišlo 2000 rodín z tuniského Kairuánu, kde boli prenasledovaní Abbásovským islamským režimom.
Obe tieto skupiny mali veľký vplyv na ďalší rozvoj mesta, ktoré sa postupne získavalo na dôležitosti. Päťdesiat rokov po založení mesta tu už stála Qaravínska univerzita, ktorá sa radí medzi najdôležitejšie islamské inštitúcie na svete. Mesto vďaka svojmu kultúrnemu a náboženského vplyvu na široké okolie tak získalo prezývku "africké Atény".
V 11. storočí sa vláda nad Marokom presunula do Marrakéša, ale mesto si zachovalo svoj význam a dokonca sú o ňom z tejto doby zmienky ako o najväčšom meste na svete.
Zlatá éra Fezu prišla v 13. storočí s vládou dynastie Merínovcov, ktorí k pôvodným štvrtiam dostavali Fez al-Džadíd (Nový Fez).
Po rekonquiste v Španielsku sa do Fezu sťahujú andalúzské islamské elity a vzniká tu významná židovská komunita, ktorá sa usadí vo štvrti pod názvom Mellah. Fez sa tak stáva Bagdádom západu. Dynastia Saádovcov v 16. storočí opäť voli za sídlo kráľovstva Marrakéš, čím začína pre mesto obdobie úpadku.
V koloniálnej dobe počas nadvlády francúzov vnikla dalšia časť mesta - Ville Nouvelle, ale král Mohamed V. po vyhlásení nezávislosti ponechal status hlavného mesta Rabatu.

Orientácia v meste Fez / Fés

Mesto Fez pozostáva z troch hlavných častí: Ville Nouvelle je moderné mesto, kde žije väčšina fezských obyvateľov. Sú tu hotely, kaviarne a nákupné možnosti. Fez el-Džadíd je štvrť od Ville Nouvelle na východ, kde sa mimo iné nachádza kráľovský palác a Židovská štvrť. Fez el-Bali je nastaršia časť mesta, oddelená od Fez el-Džadíd hradbami. Fez el-Džadíd pozostáva z malých kľukatých uličiek (zanqa), kde je ubytovanie pre turistov možné v tradičných dároch a riádoch.

Najvýznamnejšie pamiatky vo Feze / Fése

Fezské brány

Do historického Fezu vedie až 11 vonkajších brán, plus ďalšie sa nachádzajú vo vnútorných hradbách.
Najznámejšia fezská brána je brána Bab Budžalúd / Boujeloud, ktorá bola postavená v 12. storočí a po zreštaurovaní sa stala jedným zo symbolov mesta. Táto brána je zároveň vstupnou bránou do štvrti Fes El Bali, kde nájdete okrem iného malebné čajovne s domácimi, no i turistami popíjajúcimi typický sladký mätový čaj...

Etnologické múzeum Al Batha

Múzeum sídli v bývalej rezidencii kráľa Hassana I., ktorá bola postavená koncom 19. storočia v Andalúzskom štýle. Zbierka zahrňuje keramiku, mince z obdobia jednotlivých vládnucích dynastií, ako aj koberce a šperky z oblasti Stredného Atlasu. Nachádza sa blízko brány Bab Budžalúd a ďalších fezských pamiatok.

Dár Mnehbi

Pojem dár označuje tradičný rodinný dom v Maroku. Jeden z najkrajších tradičných fezských domov je Dar Mnehbi, ktorý bol postavený ako rezidencia rodiny Lyauteyovcov v roku 1912. Dnes už dom obývaný nie je, slúži tak ako reštaurácia a bazár.

Islamské medersy

Medersa alebo medresa je pojem označujúci islamskú náboženskú školu, kde po stáročia získavali vedomosti chlapci od ranného detstva. Významnou fezskou medersou je Bou Inania, postavená v 14. storočí. Ďalšia medersa, ktorú stojí za to navštíviť, je Medersa Attarine so svojím krásne prepracovaným vnútorným zdobením.
Najvýznamnejšou vzdelávaciou inštitúciou vo Feze je ale Qaravínská univerzita, ktorej hlavná mešita sa dá navštíviť iba z vonku.

Fezské závije

Ako závija sa označuje mauzóleum, kde sa uchovávajú pozostatky moslimských svätých. Najvýznamnejšou závijou je tá s hrobkou Moulaya Idrísa, ktorý do Maroka priniesol islam. Významná je tiež závija Ahmed Tidžaniho, významného fezského učenca v 18. storočí, ktorý založil súfijský rád tidžáníja.

Garbiarne

Garbiarstvo má vo Feze bohatú tradíciu. Kože sa tu spracuvávajú už od stredoveku stále rovnakým spôsobom a ručne. Garbiareň v meste Fez existuje už dvanásť storočí. Rozkladá sa na ploche 4 hektáre, priamo v medine, t.j. v starej časti mesta. Nachádza sa dokonca aj na zozname pamiatok UNESCO.
Je možné vyjsť na vyhliadku, odkiaľ sú garbiarne, ináč z ulice skryté, dobre vidieť.

Fondoq Nedžarín

Táto krásna stavba zvnútra vykladaná drevom pôvodne slúžila ako karavánseráj pre pútnikov a cestovateľov v tejto oblasti Maroka. Má vnútorné nádvorie, po obvode ktorého sa na troch poschodiach nachádzajú malé miestnosti, ktoré sa využívali ako ubytovanie pre pocestných. Dnes je tu múzeum dreva, kde nájdete rozsiahlu zbierku drevených predmetov, používaných po stáročia vo fezských domácnostiach.

Otváracia doba pamiatok

každý deň od 9:00 do 18:00 okrem piatku, kedy sa medersy pred obedom zatvárajú a otvárajú opäť po piatočnej slávnostnej modlitbe. V garbiarňach sa v piatok väčšinou nepracuje.
V celom Maroku platí prísny zákaz vstupu nemoslimov do mešity!


Mapa lokality


Poskytovateľ informacii: KOUZLO ORIENTU | Autor: Katka Maruskinova
Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka do Fezu
Ubytovanie vo Feze
Požičanie auta vo Feze

Poistenie Fez

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › MestáFez