Poklady sveta

Megalitická hrobka v Newgrange

ÍrskoÍRSKO

Popis lokality

Newgrange portal - the faerie door by Joe Houghton on 500px.com


Na svete je mnoho megalitických hrobiek a chrámov. K tým najznámejším patria Stonehenge, či megalitické chrámy na Malte. Nemenej zaujímavou stavbou je ale aj megalitická hrobka v Newgrange [ ].
Newgrange predstavuje vlastne jedno z najväčších pohrebísk v Západnej Európe. Hrobka, na stavbu ktorej sa použilo 200 tisíc ton materiálu/kameňov, pochádza približne z roku 3100 p.n.l. a je teda staršia ako slávny Stonehenge, či pyramídy v Gíze. K zvláštnostiam hrobky patria jej rozmer, jej "strešná schránka" a bohatstvo megalitického umenia. Newgrangeská "strešná schránka" je úzky, kameňom lemovaný otvor. Niekoľko dní pred a po jarnom slnovrate svieti vychádzajúce slnko práve tohto štrbinou, pričom osvetľuje pohrebnú komoru. Podľa niektorých bádateľov tak "hrobka" predstavuje defacto prehistorické observatórium. Uvedené podporuje aj fakt, že táto doslova gigantická hrobka bola pohrebiskom len pre malý počet ľudí (doteraz 5 objavených), s ktorými sa v hrobke našli rôzne kostené nástroje, ozdoby, šperky či náhrdelníky. Tieto tvorili súčasť pohrebnej obety.
V Newgrange sa nachádza chodba dlhá 16,7 metra a široká 90 cm, vedúca k hlavnej hrobke. Celá stavba má priemer 76 metrov a je pokrytá kameňmi, vrch hrobky je zarastený trávou.
Mystické Newgrange ako aj susediace pohrebisko Knowth sa môže pochváliť najbohatším výskytom megalitického umenia v západnej Európe. V rámci dekoračných motívov môžeme spomenúť špirály a kosouholníky.

Lokalita Hrobka v Newgrange je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1993.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Dublin
Ubytovanie v Dubline
Požičanie auta v Dubline

Poistenie do Írska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaNewgrange