Poklady sveta

Pyramídy v Gíze

EgyptEGYPT

Popis lokality

The Giza Pyramids by Leif Harald Halvorsen on 500px.com


Svetoznámy komplex pyramíd (2600-2475 p.n.l.), z ktorých najväčšia je zároveň aj najznámejšia: Chufuova (Cheopsova) pyramída, vysoká 137m. Bola postavená z 2,5 milióna kvádrov, pričom každý z nich vážil 2,5 tony. Aj to je zrejmý dôvod, prečo sa stále vedú diskusie o tom, ako bolo možné tak technicky náročnú stavbu v tak dávnej minulosti vôbec zrealizovať. Mimochodom, odhadovaný počet ľudí pracujúcich na tejto stavbe bol 20-30 tisíc. Hoci vo všeobecnosti sa tvrdí, že týto pracujúci boli otroci, pravda je iná. Na pyramídach pracovali totiž hlavne námezdní robotníci.
Za zmienku stojí taktiež vnútorné usporiadanie Cheopsovej pyramídy. Nachádzajú sa v nej tri vnútorné komory, z ktorých najnižšia bola vyhĺbená v podloží pod pyramídou. Kráľová hrobka, do ktorej ústila Veľká galéria, má steny z červenej žuly dovezenej z Asuánu a práve tu sa nachádzal sarkofág faraóna vyrobený taktiež z toho istého materiálu.
Zaujímavou je určite tiež Rachefova pyramída, vysoká 136,5m, či tretia najvyššia Menkaureová pyramída. Celkovo sa v areáli nachádza 9 pyramíd.
Samotnej výstavbe týchto pyramíd predchádzalo hľadanie a nájdenie vhodného miesta na ich stavbu. Výber plošiny v Gíze určite nebol náhodný. Gíza má totiž výhodnú polohu nad údolím Nílu a nachádzala sa na západnom brehu. Západ bol totiž spájaný nielen so zapadajúcim slnkom, ale aj so smrťou. Gíza bola vhodná aj pre svoje vápencové podložie, ktoré bolo ideálne pre umiestnenie vysokej a ťažkej stavby. Náhodnou vôbec nebola ani orientácia pyramíd. Každá pyramída bola totiž orientovaná podľa štyroch svetových strán a to veľmi presne. Napríklad strany Cheopsovej pyramídy sa odchyľujú od ideálneho severu v priemere len asi o 3 minúty!
Pyramídy, tieto monumentálne stavby, predstavujú vlastne kráľovské hrobky. Mali pomôcť duši zosnulého faraóna dostať sa do nebies, pričom práve tvar ihlanu sa zvykol interpretovať ako schodisko vedúce k nebeskými výšinám.
Veľmi známou stavbou je Veľká sfinga vytesaná z jedného kamenného bloku. Táto socha s ľudskou hlavou a telom leva je dlhá 74 metrov a jej výška dosahuje 21 metrov.
Celkovo sa v Egypte nachádza viac ako 80 pyramíd, avšak pyramídy v Gíze patria k tým najväčším a k najlepšie zachovalým. Pyramídy v Gíze zostali v neporušenom stave až do stredoveku. Žiaľ, následne ich začali ľudia rozoberať kvôli nedostatku stavebného kameňa pri výstavbe Káhiry.

Lokalita Pyramídy v Gíze je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1979.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Káhiry
Ubytovanie v Káhire
Požičanie auta v Káhire

Poistenie Egypt

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaPyramídy v Gíze