Poklady sveta

Stonehenge a Avebury

Veľká BritániaVEĽKÁ BRITÁNIA

Popis lokality

Photograph Stonehenge by Stefano Nuccio on 500px


Kamenné monumenty Stonehenge [ ] a Avebury [ ], nachádzajúce sa v oblasti Wilshire, patria medzi najznámejšie megalitické stavby na svete. Nie sú síce najstaršie na svete (staršie sú napr. megalitické chrámy na Malte), napriek tomu existujú už vyše 5000 rokov.
Účel týchto megalitických stavieb nie je definitívne známy, čo len zvyšuje tajomno okolo tohto atraktívneho pokladu sveta. Podľa niektorých predstavuje Stonehenge pohrebný komplex (našlo sa tu množstvo ľudských pozostatkov, avšak žiadna pohrebná miestnosť), pre druhých observatórium, ktoré sa používalo na astronomické merania. Bolo možné odtiaľ monitorovať planéty a hviezdy, sledovať pohyb slnka a mesiaca, čím sa stal Stonehenge akýmsi starobylým kalendárom, resp. miestom na sledovanie slnovratu, rovnodennosti a podobne. Počas rovnodennosti a slnovratu totiž lúče slnka úplne presne zapadajú do medzier medzi kameňmi. Existuje však aj taká teória, podľa ktorej slúžil veľký kamenný kruh v Stonehenge na uskladnenie zemskej energie, ktorá bola ďalej distribuovaná cez tzv. „ley lines“. Tie predstavujú neviditeľné čiary, mystické kanály, ktoré spájajú obdobné lokality po celej Británii, resp. v Európe, ba aj v celom svete. Verí sa totiž, že sú poprepletané po celej našej planéte. Tento generátor energie využívali druidi, ktorí sa počas rituálu touto energiou nabili. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť na teóriu, podľa ktorej bol Stonehenge pristávacou plochou pre UFO.
Zaujímavá a záhadná zároveň je aj výstavba Stonehenge, keďže stavebné kamenné bloky sem boli dovážané aj z 250 km vzdialených oblastí ako napr. z Milford Havenu. Je záhadou, ako sa také ťažké bloky, vážiace aj viac ako 50 ton, sem mohli vôbec dopraviť. Vzhľadom na obdobie výstavby, v ktorom sa stavala napríklad aj egyptská Veľká pyramída, tu neboli k dispozícii ani ťažné zvieratá a pri výstavbe boli k dispozícii len primitívne nástroje. Pritom výsledkom tohto stavebného úsilia je až 30 trojmetrových a 26 ton ťažkých kameňov usporiadaných do kruhu. Na vrchu sú prepojené ďalšími 6 tonovými kameňmi.
V súčasnosti je Stonehenge turistom prístupný, avšak poprechádzať sa medzi kameňmi nie je možné. Stonehenge je možné vidieť len z diaľky.

Lokalita Stonehenge je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1986.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Londýn
Ubytovanie v Salisbury
Požičanie auta v Salisbury

Poistenie Veľká Británia

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaStonehenge a Avebury