Mestá sveta

MDINA A RABAT SPRIEVODCA / MDINA & RABAT CITYGUIDE

MaltaMALTA

Popis lokality

Hoci v súčasnosti je hlavným mestom Malty Valletta, nebolo tomu vždy tak. Pôvodným hlavným mestom krajiny bola totiž stredoveká Mdina, okúzľujúca historická citadela nachádzajúca sa približne 215 metrov nad morom. Mdina sa v súčasnosti často prezýva aj ako „Tiché mesto“ a pri jeho návšteve rýchlo pochopíte, prečo je tomu tak. Preto ak už budete na Malte, návštevu Mdiny s Rabatom určite nevynechajte. Veď sa nachádza len približne 12 km od Valletty.

Photograph The Silent City by PhotonPhotography -Viktor Lakics on 500px

Dejiny miest Mdina a Rabat

Osídlenie mesta je datované ešte do doby bronzovej, ale jej dôležitosť vzrástla hlavne v neskoršom období. Mdina bola založená feničanmi, približne pred 3.000 rokmi. Potom, ako nadvládu na mestom prevzali Rimania, zmenil sa aj názov mesta. Rimania mesto pomenovali Melita (med).
Následne však mesto bolo premenované na Mdina (opevnené mesto) a to hneď potom ako Arabi v 9. storočí toto mesto opevnili a oddelili ho od jeho predmestia, Rabatu.
Ako už bolo spomenuté, Mdina bola prvým hlavným mestom Malty. V tom čase bolo známa ako Cittá Notabile. Keď sa rytieri neskôr rozhodli, že hlavným mestom sa stane Valletta, Mdina sa stala Cittá Vecchia, tzn. „Staré mesto“.
Dnes je však Mdina prezývaná ako „Tiché mesto“, pretože ju tvoria tiché, takmer opustené uličky a kamenné domy. Je tomu tak preto, že tu žije už len niekoľko starých maltských aristokratických rodín a jedinými prechádzajúcimi ľuďmi v meste sú už v podstate len turisti.

Prechádzka mestom Mdina

Vstup do starého mesta zabezpečujú dve brány pochádzajúce z roku 1724: Mdinská brána a brána Grékov. Po vstupe do mesta cez Mdinskú bránu môžete hneď navštíviť Prírodovedné múzeum známe ako Vilhenov palác. Ten nesie meno Veľmajstra, ktorý ho tu dal v 18. storočí postaviť. Ďalej môžete pokračovať ulicou Villegaignon, ktorá je vlastne hlavnou tepnou starého mesta Mdina. Ňou sa dostanete až k hradbám na druhom konci mesta.

Z hradieb je nádherný pohľad na okolie s terasovitými rôznorodými políčkami. Východne môžete vzhliadnuť veže Valletty, ale zaujme predovšetkým výhľad na mesto Mosta a jeho svetlú 37 metrov širokú kupolu, ktorá je štvrtou najväčšou kupolou v Európe a tiež patrí k najväčším na svete.
Zaujímavosťou je, že tento kostol sv. Márie v Moste bol postavený z miestnych financií a za pomoci dobrovoľníkov v rokoch 1833-1860, podľa projektu architekta Giorgia de Vassého. Dnes málokto pochopí ako mohol byť tento chrám postavený bez lešení.

Cestou k hradbám však určite nevynechajte Mdinskú katedrálu [ | ] s veľkolepou kupolou, ktorá je známa aj tým, že predstavuje najlepšie barokové dielo na ostrove Malta. Jej nádherná výzdoba a architektúra je dielom Lorenza Gafu a je považovaná za jeho najlepšie majstrovské dielo. Lorenzo Gafa túto skvostnú mdinskú katedrálu postavil v rokoch 1697 až 1702. Pri vstupe do chrámu si všimnite mramorovú mozaikovú podlahu, ktorá zakrýva hrobky biskupov a šľachticov.

Stroskotanie sv. Pavla na ostrove Malta zase zachycuje obraz od Mattia Pretiho, vedľa ktorého sa nachádza aj procesný kríž, ktorý na ostrov údajne doniesli rytieri z Rhodosu. Oproti chrámu sa nachádza Múzeum katedrály, kde zaujme okrem iného zbierka starodávnych mincí. Na poschodí sa zase nachádza zbierka obrazov, no hlavne prekrásne rytiny od Rembrandta, Piranesiho, Goyu, či Van Dycka. Ak by ste pamiatok ešte stále nemali dosť, môžete si prezrieť za poplatok taktiež Karmelitánsky kostol, či palác Santa Sophia. Ale určite nevynechajte prechádzku aj bočnými úzkymi uličkami, ktoré majú neopakovateľný ráz.

Prechádzka mestom Rabat

Toto predmestie Mdiny taktiež ponúka viacero atrakcií. K nim dozaista patrí rímska vila a múzeum, pričom vo vnútri môžete obdivovať keramiku z kartaginských a rímskych hrobiek. Významnou pamiatkou mesta je však kostol sv. Pavla, ktorý pochádza zo 17. storočia. Vedľa kostola sa nachádza jaskyňa sv. Pavla, kde tento svätý muž počas svojho pobytu na Malte okolo roku 60 n.l. dočasne prebýval.
Určite sa ale oplatí navštíviť aj katakomby sv. Pavla a sv. Agáty [ | ], v ktorej sa nachádzajú fresky zobrazujúce svätých, či holubice. Katakomby sv. Agáty sú pravdepodobne najstarším kultovým kresťanským miestom na celej Malte.

Okolie Mdiny a Rabatu

V blízkosti vyššie spomenutých historických miest sa nachádzajú viaceré zaujímavé lokality. Spomenúť by sme mali hrad Verdala, ktorý slúžil ako letná rezidencia veľmajstrov. V súčasnosti je rekreačným miestom prezidenta a jeho hostí. Neďaleko sa dá poprechádzať v lesíku, známom ako Buskett. Práve tu kedysi rytieri cvičili k lovu svoje sokoly.
Len niekoľko kilometrov južnejšie sa nachádzajú útesy Dingli, ponúkajúce úchvatný výhľad na more a fotogenický ostrov Filfia, ktorý kedysi slúžil ako bombardovacie cvičisko pre Britov.

Kto miluje záhady a fantastické teórie pána Dänikena, určite by nemal vynechať tzv. Clapham Junction, čo sú vlastne ryhy po dvojkolesových vozoch. Údajne slúžili na ľahšiu prepravu stavebného materiálu použitého pre výstavbu domov, hoci Dänikenove teórie tvrdia niečo iné...
Ak by Vám zostal ešte nejaký voľný čas, južná časť Malty ponúka nádherné prírodné scenérie (napr. Ghar Lapsi, či Modrá jaskyňa „Blue Grotto“), či megalitické chrámy v Hagar Qima Mnajdre a prehistorické jaskyne v Ghar Dalam.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka na Maltu
Ubytovanie na Malte
Požičanie auta na Malte

Poistenie Malta


SI TU:  Domov › Destinácie › MestáMdina a Rabat