Poklady sveta

Luxorský chrám

EgyptEGYPT

Popis lokality

Photograph Luxor Temple by Gabriel Gutierrez on 500px


Jednou z hlavných pamiatok starovekého Egypta je nepochybne Luxorský chrám [ ]. Nachádza sa v meste Luxor, ktorý bol v minulosti známy aj ako Théby, resp. Veset.
Vzhľadom k tomu, že v Luxore a jeho okolí sa nachádza mnoho pamiatok (okrem Luxorského chrámu je to napr. Karnacký chrám, či Údolie kráľov a kráľovien na západnom brehu Nílu), patrí toto mesto medzi najnavštevovanejšie miesta v Egypte.
Luxorský chrám bol zasvätený trom bohom - Amónovi (Boh slnka), jeho manželke Mut a ich synovi Chonsovi (Boh mesiaca). Jeho výstavbu naštartoval v roku 1390 p.n.l. Amenhotep III., avšak v priebehu času sa na jeho výstavbe a rozširovaní podieľalo viacero faraónov, vrátane Ramzess II, či Alexandra Veľkého. Stavebným materiálom bol pieskovec, ktorý sem bol dovezený z oblasti Gebel el-Silsila.
Dlhú dobu bol celý chrám zasypaný pieskom, ktorý ho dokonale zakonzervoval do času vykopávok v roku 1885. Aj preto je tento chrám dodnes vo veľmi dobrom technickom stave. Dnes tu návštevníci môžu obdivovať cestu lemovanú sfingami, ktorá končí pri vysokom pylóne, ktorý mimochodom postavil Ramzes II. V minulosti táto alej sfíng lemovala 3 km dlhú cestu z Luxoru až do Karnaku.
Za 24 metrov vysokým a 65 metrov širokým pylónom pokračuje Veľké nádvorie Ramzesa II. s dvomi radmi 74 stĺpov, vysokých 16 metrov.
Ďalej môžeme obdivovať rôzne svätyne, reliéfy zobrazujúce napríklad ťaženie Ramzes II. proti Chetitom. kolosálne sochy, napr. Ramzesa II. a jeho manželky Nefertari. V minulosti tu stálo viacej obeliskov, z ktorých však niektoré Egypt daroval Parížu, Londýnu a New Yorku. Dnes tu môžeme obdivovať 25 metrov vysoký žulový obelisk, priamo pred prvým pylónom.
Hlavná časť chrámu začína procesnou kolonádou, ktorú tvorí 14 stĺpov o výške 20 metrov a slnečné nádvorie postavené faraónom Amenhotepom III.
Najstaršia časť chrámu, ktorá je zároveň najposvätnejšou, je sieň - centrálny svätostánok, v ktorej bola uložená socha boha Amona, hoci v súčasnosti z nej už zostal zachovaný len podstavec. Dodnes sa tu v areáli nachádza aj mešita Abú al-Haggaga, ktorá bola pôvodne súčasťou obytnej zóny, ktorá sa tu nachádzala ešte v čase, keď chrám bol zasypaný pieskom. Bola snaha odstrániť aj mešitu, avšak tento návrh tvrdo narazil na odpor obyvateľov, preto tu dodnes zostala. Pôsobivá atmosféra chrámu je vo večerných hodinách, kedy je chrám vysvietený a verejnosti prístupný.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Káhiry
Ubytovanie v Luxore
Požičanie auta v Luxore

Poistenie Egypt

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaLuxorský chrám