Mestá sveta

PARÍŽ SPRIEVODCA / PARIS CITYGUIDE

FrancúzskoFRANCÚZSKO

Popis lokality

Eiffelova veža je symbolom mesta Paríž, hoci to tak nebolo vždy. Spisovateľ Guy de Maupassant ju nazval „čiernym, obludným továrenským komínom“ a básnik Paul Verlaine ju obchádzal kilometrovým oblúkom, aby sa na ňu nemusel pozrieť. Dnes je táto vysoká železná lady, merajúca 324 metrov, najfotografovanejšou stavbou na svete. Ročne ju navštívi viac ako 6 miliónov návštevníkov. Z jej 3. poschodia si vychutnáte pohľad na námestie Trocadero a na ňom Palais de Chaillot.
Doporučujeme z časového hľadiska metro, ale dá sa absolvovať aj pešia prehliadka, kde si môžete pozrieť Invalidovňu so zlatou kupolou, kde odpočíva v pokoji Napoleon. Podľa závetu si prial mať hrob na brehoch Seiny blízo francúzskeho ľudu. Ďalej nasleduje monumentálny Plameň slobody, ktorý je pamätníkom princeznej Diany, ktorý stojí na mieste, kde sa vchádza do podjazdu d'Alma, pamätné miesto autonehody pri 13. pilieri. Alebo len povestné nádherné „Šanzelizé“, Avenues des Champs-Élysées, t.j. trieda na Elizejských poliach, kde si môžete vychutnať kávičku, sledovať život na francúzskej promenáde alebo sa venovať nakupovaniu darčekov pre blízkych.

Photograph Paris Fantasy by Isidoro M on 500px

Hovorí sa: Vidieť a zomrieť... o Paríži, ale aj Neapole, možno aj iných mestách

Ak sa do Paríža vyberiete s presným rozpisom zastávok, ktoré zákonite nemôžete vynechať, aby ste naplnili povestné „vidieť Paríž a zomrieť...“, na presúvanie z bodu X do bodu Y je určite najlepšie metro. Musíte byť však pripravení na to, že pod zemou nič objavné neobjavíte. Navrhujeme zvoliť nadzemnú, pešiu alternatívu, neuveriteľne sa ju dá absolvovať aj v dámskych vyšších ihličkách. Síce na záver prehliadky máte v nohách tisíc míľ a nie ste ďaleko od naplnenia vytúženého motta „vidieť a zomrieť“, ale Paríž vám to na každom kroku vynahradí. Napríklad monumentálnym Plameňom slobody, ktorý je pamätníkom princeznej Diany, na mieste, kde sa vchádza do podjazdu d'Alma s vidinou jeho 13. Piliera, ktorý sa jej stal osudným. Milióny drobných písmeniek vo všetkých jazykoch sveta vyrytých do kameňov okolo, vence a tisíce kvetov na výročie úmrtia venovaných „kráľovnej sŕdc“, vám vzápätí objasnia, čo to znamená byť nesmrteľným.

História a móda v jednom - Napoleon a Louis Vuitton

Photograph Champs-Élysées by Mohamed Raouf on 500px

Šanzelizé“, v origináli „Avenues des Champs-Élysées“, resp. triedu na Elizejských poliach, hľadať netreba. Jednak je dĺžkou viac ako 3 km a šírkou niekde až 400 metrov neprehliadnuteľná, a rovnako vás k nej neomylne naviguje módny kompas, ktorý pulzuje v každom z nás, mužovi aj žene, turistovi v Paríži. Svoje obchody tu majú totiž najdrahšie módne značky a najvychytenejší módni návrhári.
Z diaľky žiariaci nápis Louis Vuitton, obľúbená značka kabeliek módnej ikony zo seriálu Sex in the city, Sarah Jessicy Parker, nás k triede privedie.

Photograph Arc De Triomphe 7 by John Velocci on 500px

Okolo Víťazného oblúka [ | ], ktorý bol postavený na oslavu víťazstva Napoleona v bitke pri Slavkove, sa metrom vyberieme ku katedrále Notre Dame [ | ]. Jej základný kameň položil v roku 1163 pápež Alexander III., a tým odštartoval 182 rokov práce stredovekých remeselníkov. História tu dýcha každým kameňom a hoci dnes katedrálou prechádzajú húfy návštevníkov, historickú minulosť nám dokazujú dokumenty a preslávené francúzske dejiny spojené s katedrálou. V roku 1455 sa tu začal rehabilitačný proces Johanky z Arcu, v roku 1804 pápež Pius VII. v katedrále korunoval Napoleona Bonaparta za cisára. Hovorí sa, že vojvodca najskôr nechal čakať hlavu katolíckej cirkvi celé dve hodiny a nakoniec si cisársku korunu nasadil na hlavu aj tak sám!
Pred neskorším pustnutím zachránil katedrálu až Viktor Hugo. Sláva jeho romantického príbehu lásky hrbáča Quasimoda ku krásnej Esmeralde prinútila hlavy Paríža k rekonštrukcii. Každý má pocit, že zapálená sviečka nielen za princeznú Dianu, ale aj za prosby všetkých ľudí, na začiatku 130 metrov dlhého chrámu je prejavom ozajstnej úcty.

Notre Dame, Louvre a známy Da Vinciho kód a najdrahšie „dvere“

Photograph Sun-bathed Pont Neuf, Paris by Perry Lim on 500px

Most Pont Neuf, ktorým sme sa ku katedrále Notre Dame dostali, má dve nezaplatiteľné výhody: na mape ho ľahko nájdete a má dostatočne široké kamenné zábradlie. Na ňom si tú mapu môžete rozložiť a naplánovať cestu k Louvru [ | ], k zámku francúzskych kráľov v centre Paríža, v ktorom je dnes jedno z najväčších múzeí na svete.
V jedných miestnych novinách síce tvrdia, že japonskí turisti zvládajú Louvre za 3 hodiny, ale vlastná skúsenosť vás presvedčí o potrebe minimálne pol dňa. Nachádza sa tu viac ako 300 tisíc umeleckých diel na ploche 115-tisíc m2.

Photograph Rainy Louvre by Dennis van de Water on 500px

Pred dvadsiatimi rokmi čínsky Američan Pei vymyslel nový vstup do Louvru cez sklenú pyramídu, ktorá nechýba na titulnej strane žiadneho sprievodcu po Paríži a určite sa vám vybaví Da Vinciho kód. Je možné, že stáročia starý zámok spoznáte podľa sotva dvadsaťročných „dverí“, ktoré stáli viac ako 70 miliónov frankov a sú určite jedny z najdrahších na svete. Je však za nimi veľké bohatstvo, ktoré treba strážiť a zatvárať na niekoľko zámkov.
Žiadne múzeum nedisponuje takým bohatstvom umeleckých diel – od Leonardovej Mony Lisy až po Michelangelových Otrokov.

Tak ako nie je možné byť v Paríži a nevidieť Eiffelovu vežu [ | ], tak sa nedá ísť do Louvru a nezastaviť sa na 1. poschodí v časti Denon, v miestnosti č. 6, kde sa spoza ochranného skla na návštevníkov tajomne usmieva Mona Lisa.
V Louvri, tak ako v každom múzeu, je fotografovanie zakázané, takže si budete musieť prísť Leonardovu múzu pozrieť osobne. To je celkom dobrá pozvánka do hlavného mesta Francúzska, do Paríža, súhlasíte?

Iné zaujímavé miesta

Photograph Palace of Versailles by Leon Liu on 500px

Paríž má mnoho ďalších zaujímavých miest, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Spomedzi všetkých musíme spomenúť Versailles [ | ], sídlo francúzskych kráľov.
Ďalším zaujímavým miestom je svetoznámy francúzsky kabaret Moulin Rouge (Červený mlyn) [ | ], postavený v roku 1889. Je možné povedať, že aj tento kabaret patrí k hlavným symbolom Paríža.

Miestna doprava v Paríži alebo MHD À LA PARIS

Paris Upperground by Cal Redback on 500px.com

Ak patríte k stúpencom myšlienky „za málo peňazí veľa muziky“, pravdepodobne poletíte niektorou z nízkonákladových leteckých spoločností, ktoré zásadne pristávajú na letisku Orly. Čo ste však ušetrili na ceste do Paríža, to venujete na cestu po Paríži. Osvedčená je kombinácia vláčika Orlyval na stanicu Antony, rýchlodráhy R.E.R - B, ktorá vás zavezie na najväčšiu prestupnú stanicu CHÂTELET-LES-HALLES, kde sa križuje metro, R.E.R a železnica. Odtiaľto už len skok na metro do centra. Nedajte sa znechutiť tým, že to celé tam a späť stojí takmer toľko ako vaša letenka. Lístok na jednu jazdu je omnoho lacnejší - len 1.50 € (prepočítavanie sa však ako všade v západnej Európe pri miestnej doprave neodporúča, býva veľmi drahá).
Mimochodom, parížske metro patrí k najstarším na svete, má 15 liniek a je prepletené rýchlodráhou R.E.R, ktorá má 4 trasy. Rýchlodráha spája všetky predmestia s centrom Paríža, takže nič lepšie ako metro na spoznanie mesta a rýchlu prepravu po meste vám nedoporučujeme.
Pre využitie miestnej dopravy v Paríži máte možnosť využiť niekoľko typov lístkov. Základným lístkom je jednorázový Ticket+, ktorý Vám umožní jazdu metrom, R.E.R, či autobusmi v Ille-de-France, okrem autobusov v smere letisko /Roissy bus a Orly Bus/. Tiež je možné lístok použiť na električky i lanovku na Montmartre. Zvýhodnená forma lístku je Carnet, ktorý vlastne predstavuje 10 Ticket+ lístkov. Určite sa oplatí!
K ďalším typom lístkov patria Ticket Mobilis /jednodenný lístok/, či Le Ticket Jeunes Week-End /platný pre mládež do 26 rokov, počase víkendov a sviatkov/.
Ďalším typom lístka je Le Billet Accés Aéroports, ktorý je možné využiť pri ceste na letisko Orly.


Preskúmaj Paríž - 360° STREET VIEW pohľad

Mapa lokality


Poskytovateľ informacii: STARLING | Rezervujte si cez STARLING svoj vysnivany City break...
Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka do Paríža
Ubytovanie v Paríži
Požičanie auta v Paríži

Poistenie do Paríža

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › MestáParíž