Mestá sveta

LONDÝN SPRIEVODCA / LONDON CITYGUIDE

Veľká BritániaVEĽKÁ BRITÁNIA

Popis lokality

Londýn, svetová metropola nie je len hlavným mestom Veľkej Británie, ale je zároveň jej mestom najväčším (7,6 mil. obyvateľov žijúcich na rozlohe 1.500 km2). Nie je pritom obzlášť nutné zdôrazňovať, že toto mesto je spolu s mestami New York, Tokyo, či Paríž významným svetových obchodným/finančným centrom. Podľa indexu Global Finantial Centres sa práve tu robí biznis najlepšie spomedzi všetkých finančných centier sveta.
Londýn ako pulzujúce kozmopolitné veľkomesto býva však niekedy označované aj za najstresujúcejšie miesto pre život, čo už musí posúdiť každý sám, ak sa rozhodne zažiť Londýn na vlastnej koži. Pravdou však je, že Londýn je jedným z najnavštevovanejších miest sveta.
Dnes už málokoho prekvapí konštatovanie, že Londýn patrí k najdrahším mestám na svete. Ponúka kvalitný servis, služby na vysokej úrovni, avšak za všetko si treba dobre zaplatiť. Vysoké ceny sprevádzajú turistu od stravy, cez ubytovanie až po dopravu. Napriek tomu, kto sa s týmito negatívami vysporiada, určite si svoj výlet do tohoto mesta miest zamiluje.

Photograph Tower Bridge by Martin Podt on 500px

Z histórie Londýna

Hlavné mesto Veľkej Británie je starým mestom. Bolo založené ešte v roku 43 pri rieke Temža a to rímskymi légiami cisára Claudia. Pôvodný názov mesta bol Londinium. Následne sa dostal do rúk Vikingov (Dáni) no už o 7 rokov nato (878) bol oslobodený Alfrédom Veľkým. Počas ďalšieho obdobia sa mesto muselo vysporiadať s morovou epidémiou, čo veľkým požiarom v roku 1666.
V 19. storočí je už Londýn najväčším mestom sveta, keď počas jedného storočia vzrástol počet jeho obyvateľstva až šesťnásobne. V tomto období sa Londýn stal tiež najvýznamnejšou svetovou metropolou s významným pôsobením na finančnom, politickom a obchodnom poli.
V roku 1940 sa však obyvatelia mesta museli len prizerať jeho bombardovaniu v tzv. Bleskovej vojne. Bombardovanie počas 2. svetovej vojny zabilo až 35.000 obyvateľov a 50.000 bolo zranených. Tisíce budov bolo zničených, najviac boli bombardované práve londýnske doky (Docklands).
Londýn bol počas svojho vývoja rodiskom významných osobností, veď také mená ako nezabudnuteľný Chaplin, či svetoznámy politik Churchill nie je zvlášť nutné predstavovať.

Typický Londýn

Photograph Red Telephone Booth near Big Ben by Amir Hussain on 500px

Bežná predstava ľudí spája Londýn so zlým počasím. Je skutočnosťou, že počasie sa tu len veľmi ťažko predvída a kedykoľvek sa môže zmeniť. V meste pomerne často prší, preto neoceniteľným pomocníkom pri túlaní sa jeho ulicami bude určite dáždnik.
V predstave väčšiny ľudí sa Londýn spája s typickými červenými telefónnymi búdkami, ale aj populárnymi doubledeckermi – poschodovými autobusmi, ktoré Vás rady prevezú Londýnom.
A ak by bolo počas Vašej návštevy priaznivé počasie, vyberte si ten vyhliadkový, bez strechy. Pokiaľ si na tento doubledecker autobus zakúpite lístok, ste oprávnený cestovať krížom celým mestom. Je samozrejmosťou ľubovoľný výstup a nástup.
Londýn, podobne ako celá Veľká Británia je typický aj tým, že sa tu jazdí po ľavej strane vozovky, čo by si každý šofér prichádzajúci do tejto metropoly mal v dostatočnom predstihu uvedomiť. Problémom sa môžu na samom začiatku javiť hlavne križovatky, ale po krátkom zapraxovaní zistíte, že to nie je zase až také hrozné. Za prejazd centrom Londýna sa však platí mýtne!

Časti Londýna

Photograph View from The Shard... by Kim Haddon on 500px

Turisticky najvýznamnejšou časťou mesta je Centrálny Londýn, zozdelený do niekoľkých oblastí: City of London, Westminster, Camden, Islington, Lambeth a Southwark. Okrem samotných atrakcií tu ako turista môžete zabĺudiť do viacerých krčiem, barov, klubov, ale aj divadiel.
Priemyselná oblasť s prístavom a dokmi leží v časti Východný Londýn, kde údajne vraj pôsobil slávny Jack Rozparovač.
Rezidenčná oblasť s renomovanými štvrťami Chelsea, Kensington a Notting Hill sa zase nachádza v Západnom Londýne. Tu leží i letisko Heathrow, ale aj najväčší londýnsky park Richmond Park. V tejto časti mesta sa nachádza viacero mrakodrapov, predovšetkým spomeňme najvyššiu budovu Spojeného kráľovstva - One Canada Square, vysokú 235 metrov.
Južný Londýn je známy tým, že sa tu nachádza Greenwich [ | ], cez ktorý vedie známy nultý poludník. Kto je priaznivcom tenisu, istotne rád navštívi svetoznámy Wimbledon, kde sa každý rok koná známy tenisový turnaj.
Kopcovitý Severný Londýn cestovateľom umožní návštevu viacerých parkov ponúkajúcich výborný výhľad na samotné mesto. Práve v tejto oblasti má sídlo aj známy futbalový klub Arsenal Londýn.

Orientácia v Londýne

Photograph wharf by Sam Moore on 500px

Napriek veľkosti mesta je orientácia v jeho centrálnej časti pomerne jednoduchá. Základom je vybaviť sa kvalitnou mapou a hor sa za pamiatkami, ktorých je tu veru neúrekom. Snáď tou najpopulárnejšou mapou je Atlas London A-Z, ktorú si môžete zakúpiť snáď v každom novinovom stánku. Nielenže obsahuje podrobnú mapu mesta, ale aj index ulíc. Hľadanie cieľa sa tak stane omnoho ľahšie, pokiaľ teda nevlastníte navigáciu.
Stanice metra ponúkajú viaceré mapy Londýna, síce bez indexu ulíc, ale zadarmo. Spomeňme ešte Buss Guide, ktorý je vhodnou pomôckou, pretože obsahuje zoznam autobusových liniek v Londýne. Ich nevýhodou je, že tieto mapy nie sú až také podrobné, napriek tomu aspoń pre základnú orientáciu sú postačujúce.
Nakoniec za zmienku stojí elektronická mapa Londýna (http://streetmap.co.uk), keďže je podrobná a umožňuje vyhľadávanie podľa ulíc, či miest, či poštového smerovacieho čísla, pretože každý dom tu má svoj vlastné smerovacie číslo.

Z letiska do Londýna a orientácia v meste

Photograph A380 Superjumbo by Ian Schofield on 500px

Londýn má až päť letísk: Heathrow (najväčšie), Stansted (pre nízko nákladových dopravcov), Gatwick, Luton a London City Airport. National Express prevádzkuje priame linky medzi spomenutými letiskami (okrem City Airport).
Presné ceny a detailné informácie o spojení si môžete prezrieť priamo na www.nationalexpress.com. Základným predpokladom k návšteve samotného mesta je vyriešiť dopravu z letiska.

Doprava Heathrow - Londýn

- metro (zastavuje na všetkých termináloch, cesta do centra trvá cca 50 minút)
- vlak Heathrow Express (rýchlejší, ale výrazne drahší)
- linky National Express (cenovo porovnateľné s metrom)
- v noci je možné použiť autobus N9 (smerovanie až na Trafalgar Square)
- taxík (výhodná alternatíva pre väčší počet ľudí. Rezervujte si taxík dopredu, je to lacnejšie!)

Doprava Stansted - Londýn

- vlak Stansted Express (rýchly, ale drahý)
- taxík (výhodná alternatíva pre väčší počet ľudí. Rezervujte si taxík dopredu, je to lacnejšie!)
- austobus (najlacnejší EasyBus - nutná však rezervácia dopredu, či drahší Terravision - bez rezervácie)

Doprava Gatwick - Londýn

- vlak Southern Railway (cenovo najvýhodnejší), resp. Thameslink, resp. najdrahší Gatwick Express
- autobus National Express a EasyBus
- taxík (výhodná alternatíva pre väčší počet ľudí. Rezervujte si taxík dopredu, je to lacnejšie!)

Doprava Luton - Londýn

- autobus Terravision, EasyBus, resp. Green Line 757
- taxík (výhodná alternatíva pre väčší počet ľudí. Rezervujte si taxík dopredu, je to lacnejšie!)

Doprava London City Airport - Londýn

- metro
- DLR "prímestský vlak" (cenovo porovnateľný s metrom)
- autobusové linky 473 a 474
- taxík (výhodná alternatíva pre väčší počet ľudí. Rezervujte si taxík dopredu, je to lacnejšie!)

Photograph Westminster by Jan Zabrodsky on 500px

Dopravný systém v meste Londýn zabezpečuje Transport of London, ktorý sa musí vysporiadať s tým, že sieť mestskej hromadnej dopravy patrí k najrozsiahlejším na svete.
K najznámejším dopravným prostriedkom patrí už spomínaný červený dvojposchodový autobus Doubledecker. Najrýchlejším prostriedkom pre transport je však metro (Underground), ktorý prepraví až jednu miliardu ľudí ročne. Metro Vás dopraví takmer všade a bez dlhého čakania. Londýnske metro pritom patrí k najstarším na svete (1863).
Pohybovať sa po Londýne môžete aj nadzemnou dráhou (London Overground pre zabezpečenie dopravy do okrajových častí Londýna), DLR (Docklands Light Railway – plnoautomatické vlaky riadené bez prítomnosti šoféra), trolejbusmi, vlakmi (National Rail), loďami a samozrejme autobusmi. V prípade autobusovej dopravy absentujú na zastávkach presné časy príchodov a odchodov, avšak je to v celku zbytočné, pretože frekvencia spojov je veľmi vysoká.
Výhodou nadzemnej dopravy je hlavne to, že z Londýna niečo aj uvidíte, hoci preprava je pomalšia...
Nemôžeme nespomenúť pre mesto veľmi charakteristické čierne taxíky. Tu sa však nezabudnite pýtať na cenu vopred, aby ste neboli pri platení prekvapený, hoci väčšinou môžete platiť aj platobnou kartou.
Ak cestujete do Londýna na dva dni a viac, pravdepodobne sa Vám oplatí zakúpiť „Oyster Card“ alebo denné "Off peek" lístky.

Plánovač ciest
Mapa metra v Londýne
Mapa liniek London Overground

Potulky mestom a hlavné londýnske pamiatky

V meste je nespočetné množstvo miest, ktoré stoja za návštevu.
Zaujímavým by mohol byť výstup na vežu katedrály sv. Pavla [ | ] s 535 schodmi. Odmenou za námahu je skvelý pohľad na mesto. K ďalším stavbám ponúkajúcim pohľad z hora patrí 66 metrov vysoký Monument s točitým schodiskom pripomínajúci požiar v roku 1666 alebo lávka spájajúca dve veže mosta Tower Bridge. No ak sa chcete pokochať pohľadom na mesto zadarmo, navštívte budovu Central Hall oproti Westminster Abby. Tam sa môžete dostať až na vrch veže, odtiaľ uvidíte všetko čo ste si predstavovali.
Ak si však priplatíte, skvelé výhľady na mesta ponúka tzv. Londýnske oko [ | ], ktoré dosahuje výšku až 135 metrov!

Photograph London, Big ben by Bild 123 on 500px

Stačilo výhľadov, vyberme sa spolu do ulíc tohto krásneho mesta. To, čo stihneme navštíviť, závisí predovšetkým od toho, koľko dní si na Londýn rezervujeme. Kto by snáď mal na spoznávanie len jeden deň, má možnosť stihnúť pozrieť si aspoň tie najzákladnejšie pamiatky ako Westminster Abby [ | ], Houses of Parliament /Westminsterský palác/ s vežou Big Ben [ | ], pohľad na panorámu Londýna, Buckinghamský palác [ | ], prechádzku parkom St. Jamesa, Trafalgar Square, Picadilly Circus a samozrejme tiež Tower of London [ | ] a Tower Bridge [ | ].
Omnoho lepšie je však rezervovať si tých dní na spoznávanie mesta viacej. Veď určite za návštevu stojí aj Greenwich, kde si každý cestovateľ môže jednou nohou zastať na východnú a druhou na západnú pologulu. Veru, ten pocit stojí za to. No a byť v Londýne a nevidieť British Museum, či múzeum voskových figurín Madame Tussauds [ | ], tak to by bola obrovská škoda.

Čo sa Vám ako návštevníkom Londýna môže hodiť, to je tzv. London Pass, ktorý umožňuje vstup do približne 55 pamiatok v meste. Kúpiť sa určite oplatí, pretože jeho cena je výrazne nižšia akoby bola cena lístkov zakúpených na jednotlivých miestach osobitne.

Photograph Harrods by Talha Shaker on 500px

Netreba však zabudnúť na to, že Londýn nie sú len historické monumenty, ale aj typické krčmičky („puby“), reštaurácie, kiná, kluby a samozrejme luxusné obchody. Magnetom pre nákupy chtivých turistov však je práve Oxford Street, najrušnejšia londýnska ulica. Nachádzajú sa tu snáď všetky značky módneho sveta. Keď už sem zavítate, vyberte sa do obchodného domu Harrods, ktorý patrí k najznámejším obchodnými domom sveta.
Skutočne sa nemôžete čudovať, keď práve tu stretnete nejakú slávnu celebritu, čo však neznamená, že Harrods je len pre tých najbohatších. Práve naopak, keď sa sem vyberiete, bez suveníru určite neodídete. A ak už máte toho klasického Londýna dosť, možno by ste sa mohli vybrať do zaujímavej čínskej štvrti, ktorá Vám pobyt v meste len a len spríjemní.

Photograph Shard of London by Brandon Donnelly on 500px

No a nakoniec nemôžeme zabudnúť ani na novú dominantu Londýna - mrakodrap v tvare črepu - The Shard ("Črep") [ | ], ktorý sa vďaka svojej výške 310 metrov stal v roku 2012 najvyššou budovou v Európe.
Mrakodrap má 72 poschodí, pričom prvých 28 je určených pre kancelárie, ďalšie 2 sú poschodia reštaurácií. Medzi 30. a 50. poschodím sa nachádza hotel Shangri-La. Ďalších 12 poschodí je určených pre byty, ktoré sú janvyššie položené v celej Británii.
Posledné poschodia sú určené pre turistov, pretože plnia účel výhliadkových priestorov.
Záverom spomeňme, že výstavba mrakodrapu stála 560 mil. €, pričom z veľkej časti bola táto suma hradená zo zdrojov štátu Katar, ktorý je mimochodom taktiež vlastníkom už spomenutého obchodného domu Harrods.

Čo vidieť a zaziť v Londýne zadarmo?

Londýn je naozaj drahé miesto, napriek tomu sa tu nachádzajú miesta, ktoré je možné navštíviť úplne zadarmo. Spomenúť môžeme všetky hlavné múzea Londýna (Museum of London, British Museum [ | ], V&A, Science Museum, a Natural History Museum), kráľovské záhrady (obľúbené Queen Mary’s Rose Gardens v Regent’s Park, či St. James’s Park ponúkajúci nádherný pohľad na Buckinghamský palác. Nemôžeme zaiste nespomenúť Hyde Park.
Významnou atrakciou zadarmo je výmena stráží pred Buckinghamským palácom, ktorá sa vykonáva každý deń v lete o 11.30 a každý druhý deň v zime.
Spomeňme aj námestia, veď slávny Trafalgar Square je jednou z hlavných atrakcií Londýna. Pre tých, ktorí milujú trhy, môžeme odporučiť tzv. pouličné trhy ako Camden Market, Portobello Market a Greenwich Market.


Preskúmaj Londýn - 360° STREET VIEW pohľad

Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka do Londýna
Ubytovanie v Londýne
Požičanie auta v Londýne

Poistenie Londýn


SI TU:  Domov › Destinácie › MestáLondýn