Poklady sveta

Butrint / Butrinti

AlbánskoALBÁNSKO

Popis lokality


Na juhu Albánska, na polostrove Ksamili, sa rozprestiera pravdepodobne najkrajšia albánska kultúrna pamiatka – fascinujúce ruiny historického mesta Butrint (Butrinti).
Pôvodne bol Butrint osídlený gréckym kmeňom Achájcov. Už v 4. stor. p.n.l. ho obsadili obyvatelia Kerkyri a stal sa významným opevneným mestom s vlastnou akropolou. Po nadvláde Ilýrov bol v roku 167 p.n.l. dobytý Rimanmi. Aj po vytvorení Byzantskej ríše zostal v rukách Rimanov, a to až do tureckého vpádu v r. 1453. Po porážke Benátok Napoleonom v r. 1797 sa Butrinti stalo súčasťou francúzskeho impéria. O dva roky neskôr bol znovu ovládnutý Osmanskou ríšou, a to až do roku 1912, kedy sa Albánsko stalo samostatným štátom.
V areáli sa nachádzajú zachované zvyšky antického divadla z 2-3 stor. p.n.l., či rímske termálne kúpele so saunou alebo druhé najväčšie baptistérium po tom, čo sa nachádza v Hagia Sofia v Istanbule spolu s bazilikou, kde sa prejavil byzantský vplyv (5.-6. stor. n.l.).Celému areálu dominuje benátska pevnosť, pôvodne zo 16. storočia, kde sa nachádza múzeum a odkiaľ je veľmi pekný výhľad ako na historický areál, tak aj na Národný park Butrint v Albánsku.
V okolí Butrinti je teda možné navštíviť tiež samotný Národný park Butrint a jeho unikátny prírodný výtvor Modré oko. Okolo Butrintskej lagúny stoja pozostatky aquaduktu, pri dedinke Xara.
Fanúšikovia cyklotúry si tu nájdu svoje trasy, ktoré ich obohatia a nezabudnuteľné dojmy z južného Albánska.
Lokalita je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1992.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Tirana
Ubytovanie v Sarande
Požičanie auta v Sarande

Poistenie do Albánska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaButrint