Mestá sveta

BRUGGY SPRIEVODCA / BRUGGE CITYGUIDE

BelgickoBELGICKO

Popis lokality

Mesto Bruggy, často prezývané aj ako Benátky severu, si dodnes zachovalo atmosféru belgického stredoveku. Nádherné tradičné domy s typickou architektúrou „schodíkových“ striech, historické krivolaké uličky s množstvom skvelých tradičných reštaurácií a samozrejme kanálov, ktorými sa môžete plaviť a vychutnávať si skvelú atmosféru tohto najromantickejšieho mesta Belgicka. Pre mnohých ľudí dokonca najromantickejšieho mesta celej Európy.

Photograph In Bruges by Stefano Termanini on 500px

Dejiny mesta Bruggy

V roku 862 Baudouin I. založil pobrežnú pevnosť proti pirátom, okolo ktorej sa čoskoro začali udomácňovať obchodníci a teda aj trhy. Bruggy sa tak postupne stali obchodnou križovatkou ako i rozvinutým prístavným mestom. Hlavný rozvoj mesta nastal v 11. storočí. V roku 1127 boli vybudované hradby a priekopy, ktoré obkolesovali plochu o rozlohe 86 hektárov. Dynamický rast mesta pokračoval aj v 13. a 14. storočí, kedy Bruggy sa stali nielen obchodným, ale i finančným centrom. Postupne sem prichádzali obchodníci z Benátok, Kastílie či Florencie. Rozvoj mesta umožnil v roku 1297 vybudovať nové, ešte väčšie hradby, ktoré už ohraničovali plochu o výmere 430 hektárov.

Photograph one night in Brugges by Silviu Bondari on 500px

Koncom 15. storočia sa význam mesta čo by prístavu postupne strácal, nakoľko „Zwin“ – hlboký kanál medzi mestom a morom sa zaniesol pieskom. „Zwin“ totiž pôvodne umožňoval námorným lodiam dostať sa až do prístavu v meste (dnes je významnou prírodnou a zároveň chránenou oblasťou s nádhernými dunami). Aj preto nakoniec Bruggy stratili svoje výsadné postavenie hlavného prístavu, ktoré prebrali Antverpy a začali upadať.
Podľa niektorých kronikárov sa Bruggy stali „nudným“ mestom. Možno ale aj preto si mesto dodnes uchovalo stredoveký charakter. Zmena nastala až na konci 19. storočia, kedy mesto začali obdivovať turisti. Najväčší turistický rozmach nastal v priebehu 20. storočia, kedy mesto navštívilo viac ako 1 milión turistov ročne. A pozitívny trend v oblasti turistického ruchu pokračuje až dodnes...

Bruggy a jeho pamiatky

Každý, kto mesto navštívi, Vám potvrdí, že mesto Bruggy nie je žiadnym nudným mestom, práve naopak.
Bruggy sú rušným mestom, s počtom obyvateľov 120 tisíc a dodnes predstavujú turistický klenot Belgicka. Najlepšie spoznáte mesto Bruggy peši, nakoľko všetky významné pamiatky sa nachádzajú v historickom jadre tohto úchvatného mesta. Inou alternatívou je poznať mesto Bruggy okružnou jazdou člnom alebo kočiarom, ktoré majú hlavné stanovište na Trhovom námestí.
Každopádne, návštevu všetkého podstatného zvládnete za jediný deň.

Photograph Belfry over the roofs by Peter  on 500px

Centru mesta Bruggy dominuje Trhové námestie s mestskou tržnicou, prezývané aj ako Groote Markt, ktorému dominuje 83 metrov vysoká veža Belfried [ | ]. Pôvodne bola postavená z dreva (prebudovaná z kameňa bola až v roku 1241) a slúžila aj ako zvonica, ale aj ako miesto požiarnej hliadky. Zvonica bola charakteristickým znakom silného mesta. Súčasnú podobu nadobudla hlavne okolo roku 1482-1486.
Na vrchol veže sa dostanete po zdolaní 366 schodov. Odmenou je prekrásny výhľad na celé mesto Bruggy a pritom si pravdepodobne ani nevšimnete, že je táto veža mierne šikmá (odchýlka cca 83 cm, teda zďaleka nie tak ako šikmá veža v Pise). Vo veži je inštalovaná zvonohra pozostávajúca zo 47 zvonov, ktorých spoločná váha predstavuje úctihodných 27 ton. Pod zvonohrou visí Víťazný zvon s priemerom 2,5 m a váhou 6 ton.

Photograph Brugge by Béla Stéhli on 500px

Ďalšou dominantnou stavbou je Radnica, postavená v gotickom štýle. Výstavba začala v roku 1376, ukončená bola v roku 1421. Zaujímavá je svojou fasádou ako i ozdobnými vežičkami. Inšpirovala aj ďalšie podobné stavby, napr. v Bruseli, či Gente. Neďaleko sa nachádza Bazilika svätej krvi [ | ]. V hornej časti kostola, ktorá je turistom prístupná, sa nachádza schránka, uchovávajúca kvapku Kristovej krvi. Táto relikvia sem bola privezená z Palestíny Dietrichom Alsaským, ktorý ju dostal za svoje hrdinské skutky počas druhej križiackej výpravy v rokoch 1128 až 1168. Okrem relikvie sa tu nachádza ja múzeum.
Pri ďalších potulkách určite narazíte na Rybí trh (Vishmarkt), kde sa od utorka do soboty v popoludňajších hodinách predávajú morské ryby.
Keď budete pokračovať ďalej, tak spoznáte ďalšiu nádhernú stavbu, ktorou je kostol Panny Márie [ | ] so 118 metrov vysokou vežou. Kostol pochádza pôvodne z 9. storočia, avšak dnešnú podobu získal v 13. storočí. Hoci do kostola sa platí vstupné, jeho návšteva sa oplatí, pretože práve tu sa nachádza Michelangelova „Madona s dieťaťom“, prezývaná aj ako „Bruggská madona“, ale i množstvo ďalších umeleckých diel ako napríklad Ukrižovanie Krista od Van Dycka.

Begijnhof by Filippo Bianchi on 500px.com

K hlavným symbolom mesta patrí Prašná brána z roku 1398, vedľa ktorej sa nachádza Begijnhof [ ], zaujímavý kláštorný areál založený v roku 1245, turistom voľne prístupný. Od samotného začiatku v kláštore pôsobili zbožné ženy skladajúce sľub čistoty, ktoré vytvorili náboženský spolok. S tým však cirkev na čele s pápežom nebola úplne stotožnená. Nakoniec bol rád v roku 1311 zakázaný a ženy, členky rádu, boli prenasledované a mnohé upálené. Dnes v kláštore žijú benediktínky, nachádza sa tu aj múzeum.

Za zmienku stojí i najstarší kostol v Bruggáchkatedrála sv. Salvátora (Saint Salvatorskerkhof), ktorý pochádza z 12. storočia. Z tejto doby sa dodnes zachovala spodná časť veže. Vnútro kostola je bohato zdobené, s množstvom vzácnych obrazov od Boutsa či Goeseho a pod.

Photograph Brugge Minnewater Lake by Jose Agudo on 500px

Ak milujete romantiku, určite sa vyberte aj k Jazierku lásky. Na svoje si ale prídu i milovníci múzeí, ku ktorým patria napríklad múzeá hranolkové, čokoládové i pivné. Ak teda počas spoznávania vysmädnete, určite sa vyberte do miestneho lokálneho rodinného pivovaru De halve Maan na ulici Walplein 26, ktorý tiež predstavujú jednu z atrakcií mesta Bruggy.
Každú celú hodinu sa môžete vybrať na prehliadku celého pivovaru, ktorá samozrejme končí pri bare.
Ak budete mať ešte čas, môžete sa vybrať na okraj mesta, kde sa nachádzajú štyri veterné mlyny, z ktorých St. Janshuis, pochádzajúci z roku 1770, je v lete aj prístupný.
Historické mesto Bruggy sa od roku 2000 taktiež nachádza na zozname svetového dedičstva UNESCO.


Preskúmaj Bruggy

Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka do Bruggy
Ubytovanie v Bruggách
Požičanie auta v Bruggách

Poistenie Bruggy

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › MestáBruggy