Mestá sveta

FLORENCIA SPRIEVODCA / FLORENCE CITYGUIDE

TalianskoTALIANSKO

Popis lokality

Taliansky Firenze - umelecká metropola sveta - leží v Toskánsku, v kraji, ktorý podľa mienky mnohých patrí k jedným najkrajším lokalitám Talianska. Jeho názov pochádza z latinského názvu Tusci, ktorý označuje Etruskov, považovaných za predchodcov Toskáncov.

Photograph Evening in Florence by Daniel Nam on 500px

História Florencie

Florencia bola založená v r. 59 pred n. l. na pravom brehu rieky Arno rímskymi vojakmi ako rímska kolónia s názvom Florentia - Kvitnúca. Nezadržateľný rozvoj Florencie nastal v 13. stor., keď v r. 1252 bol prvýkrát razený zlatý florin - v tej dobe najdôležitejšie platidlo. Bol symbolom bohatstva a hospodárskej prevahy Florencie v Toskánsku.
Od 14. stor. utváral jeho politické aj kultúrne dejiny rod Medicejských – veľkých mecenášov umenia. Neskôr do r. 1859 to bola vláda rodu habsbursko-lotrinského a v r. 1861 bola Florencia pripojená k Taliansku.
Mesto je pre svoje nevyčísliteľné bohatstvo umeleckých diel, pamiatok, sôch a pre svoje cenné stavby spájané s umením a architektúrou.
Historické centrum Florencie je od r.1982 zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Osobnosti Florencie

V r. 1256 sa tu narodil Dante Alighieri, ktorého básnický jazyk sa stal základom talianského jazyka. Florencia je rodiskom aj slávneho sochára Donatella, preslávili ho jeho najznámejšie diela David a Judita zabíjajúca Holoferna. Ďalší z rodákov Florencie je Filippo Brunelleschi - najvýznamnejší staviteľ renesančnej architektúry v dejinách umenia. Majstrovské diela ďalšieho rodáka Fra Filippo Lippiho zdobili Medicejský palác, ako aj nemenej známe diela Botticelliho. Istý čas tu žili a tvorili aj osobnosti ako Leonardo da Vinci, Raffaello Santi, Giotto, Michelangelo Buonaroti, o ktorom sa Vasari vo svojom Životopise umelcov vyjadril, že je na vrchole pomyselnej pyramídy a ostatní umelci si nemohli s ním merať sily.

Pozoruhodnosti Florencie

Photograph Florence by Sergey Shaposhnikov on 500px

Symbolom mesta je Bruneleschiho kopula Dómu, ktorá sa vypína nad mestským horizontom a vidieť ju už z diaľky. Gotická katedrála SANTA MARIA del FIORE [ | ] (pomenovaná podľa ľalie, znaku Florencie) s kupolou vysokou 91 m, BAPTISTERIUM a GIOTTOVA VEŽA vytvárajú jednu z najslávnejších artchitektonických kompozícií.
So stavbou katedrály sa začalo v r. 1296, kupola bola hotová až v roku 1436. Váži 24.000 ton, je vysoká 91 m . Bola vybudovaná bez použitia lešenia a svojou technickou dokonalosťou, ale aj celkom novou priestorovou koncepciou ohromovala svojich súčasníkov. Umelecky najcennejšou časťou BAPTISTÉRIA sú vstupné portály. Južný portál pochádza od Andrea Pisana, severný a východný portál vytvoril Lorenzo Ghiberti. Krstiteľnica je zdobená zeleným a bielym mramorom, na kupole sú mozaiky florentských umelcov. Zvonica je vysoká 82 m a vďaka pestrofarebnej výzdobe z mramoru je jednou z najkrajších zvoníc v Taliansku.

Kostol SAN LORENZO [ | ] je jedným z majstrovských diel ranej renesancie. Jeho architektom bol Brunelleschi. Začiatok stavby sa datuje do r. 1421. V kaplnke súkromného kostola rodu Medicejských sú náhrobky Lorenza a Giuliana, ktoré zhotovil Michelangelo. Pochovaní sú pod sochou Madony s dieťatom pri vstupných dverách. Kaplnka má samostatný vchod, je oddelená od kostola.

Kostol SANTA CROCE [ ] bol postavený podľa projektu Arnolfa di Cambia. Stavba sa začala v r. 1294, dokončená bola v 19. Stor. Tu sú pochovaní Machiavelli, Michelangelo, Vasari, Ghiberti, Galilei a ďalšie významné osobnosti.

Santa MARIA NOVELLA [ ] je dominikánsky kostol, ktorého fasádu navrhol Alberti, Ghirlandaio bol poverený výzdobou hlavnej kaplnky. Okrem fresiek pochádza od neho aj mozaikové okno.

Photograph Palazzo Vecchio by Breeta Sen Gupta on 500px

Ďalší zo symbolov Florencie je gotické PALAZZO VECCHIO [ | ].
Palazzo Vecchio - starý palác nad námestím Piazza della Signoria, kde už po celé stáročia sídli správa mesta. Námestie už viac ako 700 rokov slúži ako centrum diania v meste. Zdobia ho sochy ako kópia Michelangelovho Davida (originál je v múzeu Galleria dell Accademia), sochy Hercules a Cacus od Baccia Bandinelliho, Neptunova fontána, kruh pred ňou označuje miesto, kde bol Savonarola upálený.

PALAZZO PITTI [ | ], pochádzajúci z 15. stor., sa nachádza na ľavom brehu rieky Arno. Je sídlom mnohých zaujímavých múzeí, po ich prehliadke si možno oddýchnuť v barokovom parku Giardino di Boboli. Záhrady boli založené na želanie manželky Cosima I. Eleonóry a svojimi chodníkmi, umelými jaskyňami, fontánami odzrkadľujú renesančný vkus.

Photograph Piazzale Degli Uffizi, Florence by Jerry Lee on 500px

GALLERIA DEGLI UFFIZI [ | ] mala pôvodne slúžiť ako sídlo florentských úradníkov a súdov.
Dnes je tu umiestnená jedna z najvýznamnejších a najcennejších zbierok výtvarného umenia. Nachádzajú sa tu najlepšie diela európskeho maliarstva od 13. stor. až do 18. stor.
Galéria Uffizi uchováva aj umeleckú zbierku rodu Mediciovcov, ktorú rodina darovala mestu v r. 1737. Tu sa nachádzajú okrem iných majstrovské diela Botticelliho Jar a Zrodenie Venuše, aj nedokončené dielo Leonarda da Vinciho - Zvestovanie.

MUSEO NAZIONALE DEL BARGELLO – majstrovské diela – renesančné plastiky navýznamnejších toskánskych umelcov ako Donatello, Michelangelo, Cellini, sú rozmiestnené na troch poschodiach.

Nemenej vyhľadávaná je GALLERIA DEL´ ACCADEMIA, ako sme už spomínali, s orignálom Michelangelovho Davida. Obrovská socha bola vytesaná z jedného mramorového bloku v r. 1502.

Ponte Vecchio by Lalo Esses on 500px.com

Najslávnejší taliansky most je PONTE VECCHIO [ ], ktorý spája šľachtické paláce Palazzo Vecchio a Palazzo Pitti.
Na mieste dnešného Ponte Vecchio stál most už v dobách rímskych. V dnešnej podobe bol postavený v r. 1345.
V 16 storočí malé obchodíky mäsiarov nahradili zlatníci a klenotníci. Most znamenal viac ako len komunikáciu z jedného brehu Arna na druhý. Je to symbol trvalej sily mesta a je obľúbeným miestom prechádzok návštevníkov mesta.
Okrem vymenovaných najznámejších umeleckých pamiatok, ktoré najviac priťahujú návštevníkov, je tu nespočetné množstvo kostolov, kaplniek, palácov, múzeí, galérií s nesmierne cennými dielami, takže každý si tu prídu na svoje.

Rezervácia lístkov : http://www.florence-tickets.com/

Jedlo a nákupy vo Florencii

Skutočne originálnu kvalitnú toskánsku kuchyňu je možné nájsť v špičkových reštauráciách a je veľmi drahá. Existujú ale aj príjemné miesta za dostupnú cenu s ponukou jedál aj vína toskánskych vinárov. Pizza pasta (cestoviny) sú neodmysliteľnou súčasťou jedálníčka, podobne aj ryby a dary mora.
Mnoho cestovateľov si popri dobrom jedle vychutná taktiež skvelé nákupy. Obchodnou tepnou Florencie je ulica Via de'Tornabuon spolu s Via della Vigna Nuova. Samozrejmosťou sú svetové obchodné značky ako Armani, Gucci, či Ferragamo.
Mnoho obchodov sa nachádza taktiež na ulici Via Cerretani, následne Via Roma a v okolí Ponte Vecchio.

Na záver

Photograph Florence by Carlos Luque on 500px

Florencia, jedno z najnavštevovanejších európskych miest, musí každoročne zvládnuť nápor miliónov návštevníkov.
Výhodou mesta Florencia je neveľká rozloha jeho Starého Mesta s množstvom umeleckých pamiatok, uličiek, námestí a ich bezproblémová dostupnosť aj pešo.
Do centra Florencie sa neodporúča ísť autom, ak to bude nutné, odporúčame skôr využiť taxíky, či miestnu autobusovú dopravu spoločnosti ATAF.
Nakoniec, nie v poslednom rade, upúta aj krásne okolie Florencie, kde sa rozmanitosť tohto územia spája do harmonického celku.


Preskúmaj Florenciu - 360° STREET VIEW pohľad

Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka do Florencie
Ubytovanie vo Florencii
Požičanie auta vo Florencii

Poistenie Florencia

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › MestáFlorencia