Mestá sveta

BANGKOK SPRIEVODCA / BANGKOK CITYGUIDE

BangkokTHAJSKO

Popis lokality

Bangkok alebo aj Benátky východu. Túto prezývku si vyslúžil Bangkok vďaka prepracovanému systému kanálov. 200 rokov stará metropola Thajska je vôbec najhlučnejším mestom na svete, s obrovským množstvom do neba sa týčiacich mrakodrapov, smogom na rozdávanie a siahodlhými zápchami. Domáci na neho tak či tak nedajú dopustiť a s láskou ho volajú mesto anjelov. Pre pokoj duše si môžu ísť do jedného z tristo kláštorov, ktoré nájdete medzi nebotyčnými stavbami.
Bangkok samotný sa rozprestiera na ploche 482 km2 a celá provincia číta rozlohu 1.565,2 km2. Mesto, v ktorom má svoje sídlo kráľovská rodina je veľké ako Praha a obýva ho presne 9.751.492 ľudí, tak si to predstavte! Aj preto ak sa teda chystáte do Bang Makoku, ako sa kedysi nazýval dnešný Bangkok, určite myslite aj na cestovné poistenie.

Stručná história Bangkoku

Nie je to tak dávno, čo bol Bangkok malým prístavným mestečkom, kde sa krížili obchodné cesty ziskuchtivých podnikateľov. 200 rokov dozadu vládla na tomto území dynastia Chakri, ktorej zakladateľom bol Rama I. Hlavným mestom bolo v tej dobe mesto Thoburi, dnešná Bangkocká štvrť. Thoburi sa nachádzalo na ľavom brehu rieky Chao Phraya a samotný Bangkok na pravom brehu. Cez vtedajší Bangkok prechádzali obchodníci na ceste za svojimi obchodmi do Siamu. Napriek tomu, že hlavným mestom bolo Thoburi, stavali si králi svoje paláce hojne aj v Bangkoku.

Bangkok premenoval v roku 1782 Rama I. na Krung Thep (mesto anjelov), ktorého plné meno znie “Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit”, čo v preklade znamená "Mesto anjelov, veľké mesto, večné diamantové mesto, Plodné mesto boha Indru, veľké hlavné mesto sveta s deviatimi klenotmi, šťastné mesto, oplývajúce nesmiernym Kráľovským Palácom, pripomínajúcim nebesá kde vládne znovuzrodený boh, mesto dané Indrovi a vybudované Vishnukarnom." Možno aj preto, že v školách sa tento siahodlhý názov učí povinne a možno i vďaka populárnej piesni (niečo na spôsob anglickej abecednej pesničky) ho pozná väčšina obyvateľov mesta. Ale len hŕstka ľudí skutočne vie, čo znamená, je totiž poskladaný z archaizmov.

Kultúra, pamiatky a zaujímavosti Bangkoku

V Bangkoku je toho k videniu viac ako dosť, svoje si tu nájdu ako milovníci histórie, tak aj tí, čo sa vydali do Thajska obdivovať prírodné krásy.

Nefalšovanú krásu orientu môžete plnými dúškami nasávať v Čínskej štvrti. Spletitý prales obchodíkov a stánkov je predchnutý vôňou cesnaku a pre orient tak typickou arómou vonných tyčiniek. Určite tu nájdete magickú drobnôstku, na ktorú vždy keď sa pozriete, ucítite vôňu bangkokských uličiek.
Turistami hojne navštevovaná je aj Patpong, ulička lásky plná erotických barov. No nielen to, navštíviť tu môžete aj nočné trhovisko.

Bangkok je známy aj plávajúcimi trhmi v štvrti Taling Chan.

V tomto rozmanitom mestečku nájdete okrem kultúrnych pamiatok aj najrozsiahlejšiu zoologickú záhradu v juhovýchodnej Ázii. ZOO [ | ] nie je len rozsiahla, ale aj krásna, navrhnutá ako park, kam chodia rodiny víkendovať pri piknikovom koši. Nájdete tu mnoho druhov exotických zvierat, medzi iným klokany, krokodíly či bizóny. V Bangkoku bol v roku 1923 založený hadí inštitút, pre turistov veľmi príťažlivá hadia farma, kde sa dvakrát denne verejne „odšťavujú hady“, z ktorých jedu sa potom vyrába sérum.


Ak ste prišli do Bangkoku preskúmať jeho históriu a kultúrne pamiatky vydajte sa na prechádzku po meste. Začať môžete pri Golden Mount alebo Wat Saket a nezabudnite sa staviť na terase zlatého Chedi, kde je uschovaná Budhova relikvia. Ďalej budete prechádzať oblasťou Wat Ratchanatda, kde si určite prejdite obrovský trh amuletov.
Pokračujte vedľa Ratchadamnoen Klang Rd..
V Bangkoku majú nie dvoj ani trojprúdové cesty, ale hneď osemprúdové, kde sa nadýchate smogu plnými dúškami a na päť rokov dopredu. Pri tejto ceste sa nachádza Pamätník demokracie.

Smerom na západ nájdete okolo okrúhlej trávnatej plochy Sanan Luang sústredené významné mestské budovy ako univerzitu Thammasat, Národné múzeum [ | ] a chrám Wat Mahathat.
Chrám Wat Phra Kheo susediaci s Kráľovským palácom [ ] je najväčším chrámom v meste Bangkok.
Ak sa rozhodnete pre prehliadku týchto dvoch majestátov, určite počítajte hneď s niekoľkými hodinami.

 

Wat Arun [ | ] je ďalší chrám, ktorý sa určite oplatí vidieť. Dostanete sa k nemu ak sa necháte odviezť z mostíka Chang Wang Luang po rieke Chao Phraya.
Takto sa dostanete aj k povestnému hotelu The Oriental.
Ďalšími chrámami sú Teakwood Palace, „Chrám úsvitu“, chrám z bieleho mramoru Wat Benchamabophit, chrámy Wat Bovornivet alebo Wat Pho [ | ].

Ak ste skôr cez umenie a chcete si zaobdivovať vzácny thajský hodváb alebo Budhove sochy, pokúste sa navštíviť šesť budov Jim Thompson´s House [ | ], kde na Vás čaká obrovská zbierka ázijského umenia.

Erawan Shrine, svätyňa ležiaca na hlavnej križovatke modernej časti Bangkoku je výborným odrazom thajskej viery v démonov a duchov. Božskú priazeň pre mesto vytancujú známe thajské tanečnice.

Moderný Bangkok ponúka množstvo nákupných príležitostí v ultramoderných obchodných centrách. A koho zaujímajú mrakodrapy, tiež si príde na svoje.
Veď práve tu sa nachádza najvyššia budova v Thajsku, 88 poschodový a 309 metrov vysoký Baiyoke Sky Tower. Na 84 poschodí tohto mrakodrapu sa nachádza výhliadková plošina, z ktorej môžete obdivovať podmanivú panorámu Bangkoku. Hoci sa treba pripraviť na to, že výťah premávajúci na plošinu nie je najlacnejší (300 THB), ale za ten pohľad za to stojí.

No a v neposlednom rade nemôžeme nespomenúť tak populárný thajský box! V Bangkoku sa nachádza niekoľko veľkých štadiónov, ktoré môžu turisti navštíviť. Hoci vstupný poplatok na zápas nie je veru najlacnejší, ale aspoň raz zažiť ten pravý zážitok nefalšovaného thajského boxu určite stojí za to. Ak sa Vám zdá byť vstupné veľmi vysoké, skúste počkať. Niekedy je možné kúpiť lístok aj v priebehu turnaja, kedy je ho možné obstarať aj za polovičnú cenu.

Kuchyňa v Bangkoku

Bangkokská kuchyňa je jednou z najobľúbenejších svetových kuchýň, ktorú rád ochutná každý návštevník Thajska. Široká paleta exotických dobrôtok na Vás čaká v thajských reštauráciách alebo si môžete delikatesy zadovážiť na čarovnom bangkockom trhu. Kuchyňa sa skladá z piatich základných chutí: sladká, pikantná, kyslá, horká a slaná. Thajskí kuchári nešetria koreniami každého druhu, chuti a vône, koriandrom, chilly papričkami, cesnakom, citronelou, bazalkou, limetkovou šťavou alebo rybacou omáčkou.
Pokrmy sú pochopiteľne veľmi ostré, ostrejšie ako naše odľahčené pseudopikantné verzie exotických originálov. Pomáha hlavne veľa zapíjať vodou. V Thajsku je súčasťou každého pokrmu ryža, samozrejmosťou sú ryby a dary mora, ale takisto aj u nás klasické bravčové a kuracie mäso. Pije sa to čo u nás, voda, pivo, víno a thajská ryžová pálenka ostro sladkej chuti, ktorá pripomína rum. Medzi špeciality tunajšej kuchyne patria kokosový puding, vyprážaný banán, pikantná polievka, pečená kačka, a curry pripravené na toľko spôsobov, že sa Vám zatočí hlava nielen z pálenky.

Ako do Bangkoku

S najväčšou pravdepodobnosťou do Thajska priletíte lietadlom. V Bangkoku sa nachádzajú dve letiská. Kým vnútroštátne lety operujú na kedysi medzinárodnom letisku Don Muang airport, medzištátne lety v súčanosti pristávajú na modernom letisku Suvarnabhumi airport, nachádzajúcom sa cca 30 km východne od Bangkoku.
Z letiska do Bangkoku sa pohodlne dostanete či už verejnou autobusovou dopravou (551: Victory monument, 552: On Nut BTS Skytrain, 553: Samut Prakan a iné) alebo pohodlnou taxi službou.

Ubytovanie a doprava v Bangkoku

Už spomínaný hotel The Oriental je jedným z najkvalitnejších a najnavštevovanejších hotelov na svete. Jeho história siaha až do roku 1887 kedy bola postavená jeho budova ležiaca pri vodnom toku Chao Phraya. Hotelom The Oriental nepohŕdnu ani filmové hviezdy, politici, či najbohatší muži a ženy sveta.
V centre mesta nájdete futuristický hotel Baiyoke Sky, popredný hotel Banyan Tree Bangkok, ďalej Grand Hyatt Erawan hotel, kde nájdete najrozsiahlejšiu kolekciu dnešného thajského umenia, moderný hotel Four Seasons Hotel Bangkok. Bangkok má dokonca vlastný Hilton obkolesený hotovou džungľou. Na thajský spôsob je postavený hotel The Sukkotai.
Pre batôžkárov, milovníkov "budget" hotelov, môžeme odporučiť populárnu ulicu Khao San Road, kde nájdete množstvo naozaj lacných hotelov, či hostelov. Výhodou oblasti v okolí Khao San Road je aj to, že sa nachádza v blízkosti mnohých turistických atrakcií, ako sú paláce, budhistické chrámy a podobne.

Najväčším problémom čo sa dopravy týka sú v Bangkoku zápchy, ktorým sa pokúšalo mesto zabrániť stavbou nadzemných železníc. Keďže sa začalo stavať počas finančnej krízy, neboli nikdy dokončené a dnes môžete obdivovať už len pozostatky stavby Hopewell alebo ako ich nazývajú tunajší obyvatelia, Hopenhenge (beznádejné). V súvislosti s Bangkokom sa môžete stretnúť s názvom Skytrain, ktorý je dvojkoľajný a vznikol v roku 1999.
V súčasnosti rieši dopravnú situáciu podzemné metro. V júli roku 2004 bola otvorená prvá trasa podzemného metra a postupne bol spustený celý systém metra MRT. Metro spája stanicu v Bang Sue so stanicou Hua Lampong, ktoré sa nachádzajú pri centre. V staniciach Mo Chit, Asok a Sala Daeng sa napája na BTS systém (radio base station). Železnica začína na stanici Hua Lamphong na konečnej južnej stanici metra. Spojenia odtiaľto pokračujú do Malajzie na juhu, Chiang Mai a na sever a severovýchod.
Bangkok má tú výhodu, že sa do každej jeho časti dostanete autobusom. Linky vedúce na juhovýchod, do miest ako Ko Samet či Pattaya, opúšťajú autobusovú stanicu z Východného autobusového terminálu v Ekkamai, tretia zastávka od východného konca Skytrainu. Linky, ktoré Vás odvezú na západ a juhozápad štartujú z Južného autobusového terminálu, západne od mesta. V Mo Chit, blízko pri konečnej stanici metra Skytrainu sa nachádza stanica odkiaľ odchádzajú autobusy vedúce na sever a severovýchod.

Dopravné informácie Bangkoku

Cestovný poriadok

http://www.sawadee.com/thailand/transfer/

Skytrain

http://bangkok.sawadee.com/skytrain.htm

Metro MTA

http://bangkok.sawadee.com/mrta.htm

Chao Phraya Expres lode

http://bangkok.sawadee.com/expressboat.htm


Preskúmaj BANGKOK - 360° STREET VIEW pohľad

Mapa lokality


Poskytovateľ informacii: Katarína Kalivodová
Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka do Bangkoku
Ubytovanie v Bangkoku
Požičanie auta v Bangkoku

Poistenie do Thajska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › MestáBangkok