Poklady sveta

Aksumské stély

EtiópiaETIÓPIA

Popis lokality

Famous ancient obelisks in city Aksum, Ethiopia by Stoica Adrian on 500px.com


Aksumské stély alebo Aksumské obelisky sú skutočnou záhadou Etiópie, možno aj rovnajúcou sa záhadám Egyptských pyramíd. Vzhľadom k tomu, že sú staré 2.000 rokov (väčšina pochádza z 2.-5. storočia), pričom dosahujú výšku až 26-33 metrov, nie je celkom zrejmé, ako bolo možné takéto kolosy vytesané z jedného kusu kameňa vôbec prepraviť a hlavne vztýčiť. Aj preto sa traduje, že to bolo možné len vďaka nadprirodzenej sile Archy zmluvy, ktorá sa v Aksume údajne dodnes nachádza.
Najvyšší žulový obelisk v Aksume dosahuje dĺžku 33 metrov. Paradoxne, už nestojí, ale leží nalomený na zemi. Vzhľadom na jeho výšku a váhu (500 ton) sa vedú úvahy aj o tom, či vôbec niekedy bol vztýčený.
Druhá významná stéla pochádzajúca zo 4. storočia, prezývaná ako rímska stéla, je vysoká 25 metrov a váži 160 ton. Hoci bola v minulosti Mussollinim presunutá do Ríma (konkrétne v roku 1937 ju umiestnili na námestí di Porta), v roku 2005 sa do Etiópie znovu vrátila. Zaujímavosťou je, že preprava časti pamiatky sa zrealizovala v danej dobe najväčším lietadlom, ruským Antonovom 124, ktorý bol jedným z dvoch strojov na svete schopný previesť 160 ton ťažký monument do Etiópie. Vzhľadom na nedostatok peňazí však stéla stále nebola vztýčená. Aj preto za najväčšiu stojacú stélu považujeme stélu kráľa Ezany zo 4. storočia, ktorá dosahuje 24 metrov, z toho 21 metrov nad zemou.
Aký však bol dôvod vzniku týchto záhadných obeliskov? Nie je to doteraz isté a existuje k tejto téme viacero teórií. Jednou z nich je tá, podľa ktorej stély predstavujú monumentálne náhrobky kráľovských hrobov, keďže pred niektorými obeliskami sa hroby aj skutočne našli. Podľa inej teórie ide jednoducho o symboly pohanského náboženstva. Každopádne aksumské stély napodobňujú reálne budovy. Na ich vrchole je možné nájsť zobrazenie východu slnka, pravdepodobne ako symbol života a znovuzrodenia.
Samotné mesto Aksum sa nachádza v nadmorskej výške 2.100 m.n.m., v kraji Tigrai. Hoci ide o menšie mesto, s počtom obyvateľov 25-30 tis., je napriek tomu považované za posvätné mesto. Totiž pre etiópskych kresťanov predstavuje to isté ako Jeruzalem pre Židov, či Mekka pre muslimov. Dôvod je aj v tom, história mesta je spojená s kráľovnou zo Sáby, ktorá okrem iného poctila návštevou kráľa Šalamúna v Jeruzaleme, približne v roku 1.000 p.n. letopočtom. Práve s jej návratom (spolu so synom Menelikom, otcom ktorého bol sám kráľ Šalamún) sú spojené špekulácie o biblickej Arche zmluvy. V Aksume sa totiž nachádza chrám Maryam Zion (Chrám P. Marie Sionskej), ktorý patrí k najposvätnejším stavbám krajiny. Vedľa tohto nového chrámu z roku 1960 stojí zároveň starý chrám, pochádzajúci ešte z roku 1665, ale hlavne kaplnka/kostolík sv. Márie, v ktorej je údajne uchovaná originálna archa zmluvy (v ktorej boli uložené dosky s desatoro prikázaniami), hoci ešte pred tým bola ukrytá v Lalibele, na ostrove jazera Tana. Žiaľ, verejnosti nie je prístupná, pretože vstup tu majú povolený len kňazi, resp. prístup k arche má výlučne tzv. strážca archy.

Lokalita Aksumské stély je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1980.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Etiópie
Ubytovanie v Addis Ababa
Požičanie auta v Etiópii

Poistenie do Etiópie


SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaAksumské stély