Mestá sveta

LISABON SPRIEVODCA / LISBOA CITYGUIDE

PoľskoPORTUGALSKO

Popis lokality a história Lisabonu

Lisabon bol založený v 12. storočí Feničanmi. Rozkladá sa, podobne ako Rím, na siedmych pahorkoch, pričom od 13. storočia je hlavným mestom krajiny. Okrem Feničanov sa tu vystriedali aj Rimania, Vizigóti, Vandali, či Maurovia.
Tomuto nádhernému mestu dominuje fascinujúca architektúra v slohu Manuelino, ktorý sa rozvinul výlučne v Portugalsku za vlády Manuela I. Ďalším typickým prvkom je tzv. "azulejos" (kachličkové umenie), ktoré Portugalci prevzali od Maurov.
Ťažkým rokom v histórii mesta bol rok 1775, kedy došlo k silnému zemetraseniu, za ktorým nasledoval veľký požiar a aby toho nebolo dosť, Lisabon dokonca zasiahla aj vlna tsunami. Táto katastrofa sa podpísala pod zničenie veľkej časti mesta, avšak zároveň viedla k vybudovaniu "nového" starého mesta so sieťou širokých pravouhlých ulíc, ktoré by už mali byť odolné voči ďalšiemu prípadnému zemetraseniu.
V súčasnosti má mesto takmer 500 tis. obyvateľov, avšak s aglomeráciou až 2,7 mil. obyvateľov. Lisabon je tak najväčším a zároveň najrozvinutejším regiónom Portugalska. Mesto je rozdelené na 24 častí, pričom k najzaujímavejším patria historické štvrte Alfama (najstaršia lisabonská štvrť), Baixa (centrum mesta, štvrť vznikla po zemetrasení v roku 1755), Bairro Alto (Horná štvrť, centrum kaviarní, barov, kníhkupectiev, leží severne od námestia Praça de Camões) a Belém (štvrť na západe mesta, predmestie Lisabonu s dvomi pamiatkami zapísanými v zozname UNESCO).

Kedy navštíviť Lisabon

Lisabon si udržiava príjemné teploty, ktoré ani v zimnom období väčšinou neklesnú pod 15°C. Zimy sú mierne. Najteplejšími mesiacmi sú júl a august, avšak mierny vánok prichádzajúci od Atlantického oceánu zabezpečuje znesiteľné teploty aj v letnom období.
Ideálnymi mesiacmi na spoznávanie Lisabonu sú máj, jún, september a október.

Doprava do mesta z letiska

Letisko v Lisabone [ | ] pozostáva z 2 terminálov. Hlavný terminál 1 využíva väčšina leteckých spoločností, kým terminál 2 je primárne určený pre nízkonákladové spoločnosti. Do terminálu 2 zadarmo premáva kyvadlový autobus.
Lisabonské letisko sa nachádza uprostred hustej zástavby, len cca 6 km od centra mesta. Do centra sa tak turisti dostanú za cca 20 minút jazdy.
Rýchlu prepravu zabezpečí metro [ ] - červená linka 'Aeroporto – São Sebastião' s prestupom v stanici Alameda na metro – zelená linka 'Telheiras/Baixa – Cais do Sodré' s výstupom na stanici Martim Moniz Vás zavezie do centra za 20 minút.
Alternatívne je možné použiť aj mestskú autobusovú dopravu, avšak maximálna veľkosť batožiny musí byť 50x40x20 cm. V prípade väčšej batožiny je nutné použiť Aerobus (má určenú trasu) a Airport Shuttle (zoberie pasažierov tam, kde potrebujú). V prípade Aerobusu je od 3 osôb k dispozícii zľava. Lístok sa kupuje online alebo aj priamo v autobuse.

Doprava v Lisabone

Jednotlivé atrakcie mesta nie sú od seba veľmi vzdialené, dajú sa teda prejsť pešo. Napriek tomu je vhodné využiť aj dopravný systém mesta, ktorý patrí k najlacnejším v Európe.
Verejnú dopravu zabezpečuje spoločnosť Carris[ ], pričom je možné kúpiť lístok na jednu jazdu, hoci výhodnejšie je kúpiť tzv. Sete Colinas Card, ktorú je možné dobiť denným lístkom. Ten umožňuje neobmedzené cestovanie autobusmi, električkami, lanovkami (elevadores) a metrom do polnoci daného dňa. Karty, resp. lístky je možné kúpiť na hlavných staniciach metra, či v trafikách / kioskoch označených logom dopravného podniku. Taktiež v automatoch pri každom vstupe do metra. Vo väčšine staníc je k dispozícii pokladňa. Lístok je možné kúpiť aj priamo v autobuse, avšak cena je vyššia.
Najrýchlejšiu prepravu zabezpečí Lisabonské metro, ktoré obsluhuje aj vzdialenejšie atrakcie ako Oceanárium. Samozrejmosťou sú autobusy (autocarros), ktoré majú hustú sieť dopravy po meste. V Lisabone je možné využiť aj moderné klimatizované električky, avšak osobitnú kapitolu predstavujú staré električky (eléctricos) z prvej polovice 20. storočia, ktoré ponúkajú 5 trás a tie sa určite oplatí otestovať. Najstrmšie úseky mesta, napr. aj najvyšší lisabonský kopec Bairro Alto, dopravne obsluhujú 3 pozemné lanovky (ascensores) a jeden pouličný výťah (elevador).
V meste zabezpečujú dopravu aj taxíky, ktoré operujú za prijateľné ceny.
Poslednú kategóriu dopravy predstavujú trajekty cez rieku Tajo. Ich výhodou je, že ponúkajú úžasné výhľady na mesto. Z Praca do Comercio sa plavia každých 15 minút do Cacilhas.

Električky a doprava

Jazda starou žltou električkou v Lisabone patrí k nezabudnuteľným zážitkom (je aj hlavným symbolom mesta), preto ju nemôžete vynechať. Po starých štvrtiach jazdí 5 liniek električiek (ostatné boli vytlačené metrom). Električky sú malé, aby sa vedeli pretĺkať úzkymi uličkami. V Lisabone premáva jediná moderná električková linka č. 15, ktorú môžu turisti využiť napr. pri ceste do štvrti Belém.
Staré žlté električky nie sú výlučne atrakciou pre turistov, bežne ich využíva miestne obyvateľstvo. Niektoré električky sú ale výlučne „turistické“, od tých klasických sa líšia len prítomnosťou sprievodcu a vyššou cenou lístka.
Ideálnou električkou na spoznávanie je Električka č. 28, ktorá premáva od námestia Martim Moriz, cez kopcovitý Lisabon, až na konečnú po hrad. Električka Vás za cca 40 minút povedie po najkrajších pamiatkach mesta!

TOP Lisabonské lokality na fotenie

Električky v starom meste

::: Ascensor da Bica
::: Rua da Bica de Duarte Belo
::: Pred katedrálou

Výhľady na mesto

::: Miradouro de S. Pedro de Alcântara [ ]
::: Miradouro da Graça: [ ]
::: Miradouro da Senhora do Monte / Viewpoint of Our Lady of Mt., Largo Monte: [ ]
::: Miradouro das Portas do Sol: [ ]
::: Hrad Castelo de S. Jorge: [ ]
::: National Park výhľad na most Vasco de Gama: [ ]
::: Road Ginjal výhľad na most 25. apríla: [ ]

Pamiatky a zaujímavé miesta v Lisabone

Hrad Castillo de São Jorge

Navštíviť Lisabon a nevidieť nad mestom týčiaci sa hrad Castillo de São Jorge [ | ] by bola určite veľká škoda. Z hradu je totiž jeden z najkrajších výhľadov na celý Lisabon a aj preto je obzvlášť pôsobivá návšteva hradu hlavne podvečer.
Hrad bol založený v 11. storočí. Maurovia ho obývali do 12. storočia, kedy boli z hradu vyhnaní. Následne tu pobývali portugalskí panovníci, avšak len do 16. storočia, pretože v tom čase kráľ Manuel I. rozhodol o výstavbe nového paláca, ktorý však bol počas zemetrasenia v 18. storočí zničený. Toto zemetrasenie však zasiahlo aj pôvodný hrad, ktorý taktiež skončil v troskách. Pomohla mu až následná rekonštrukcia po roku 1938, vďaka čomu je možné dodnes tento pôsobivý hrad s mohutnými pevnosťami obdivovať. Najlepšie je vybrať sa na hrad peši, od Praca do Comércio, okolo katedrály Sé, Alfamy až hore k samotnému hradu.

Katedrála Sé, Alfama a Fado

Pod hradom sa nachádza pôsobivá katedrála Sé [ | ], ktorá je obzvlášť fotogenická pri zábere s električkou. Katedrála aj hrad sa nachádzajú v štvrti Alfama, ktorá bola kedysi centrom Lisabonu.
Katedrálu dal postaviť v 12. storočí prvý portugalský kráľ Alfonso Henriques, na základoch mešity. História tejto pamiatky bola výrazne ovplyvnená zemetraseniami (predovšetkým v roku 1755). To sa podpísalo pod viaceré architektonické štýly, počnúc gotickým, cez barokový až po neogotický. Napriek rôznym použitým architektonickým štýlom však katedrála pôsobí veľmi jednoliato a je skutočne pôsobivá.

Praca de Comércio

Toto obchodné námestie je jedným z najväčších, ale aj najkrajších námestí v Lisabone. Kedysi Praca de Comércio [ ] slúžilo ako vstupná brána pre kráľovské návštevy, či veľvyslancov pri príjazde do Lisabonu. Nachádzal sa tu už aj spomenutý kráľovský palác, ktorý ale po zemetrasení nahradili elegantné arkády. V strede námestia sa nachádza socha kráľa Jozefa I., pochádzajúca z roku 1775.
No len si predstavte tú úžasnú atmosféru doby minulej, keď do prístavu priplávali veľké lode, ktoré vítalo toto vskutku bohaté mesto...

Socha Krista a most 25. Apríla

Kópia sochy Krista z Ria de Janeira možno nie je taká známa, ale nepochybne je veľmi zaujímavá. Lisabonská Socha Krista [ ] meria 28 metrov a zaraďuje sa medzi tri najvyššie sochy Krista na svete. Bola postavená v roku 1959. Vo vnútri sochy sa nachádza výťah, ktorým je možné sa odviezť na vyhliadkovú plošinu. Z tohto miesta sa turistom naskytne nádherný výhľad na približne 1.000 km dlhú rieku Tajo ako aj pôsobivý most 25. Apríla [ ], ktorý je "bratom" slávnejšieho mostu Golden Gate v San Franciscu. Podoba to nie je vôbec náhodná, obidva mosty totiž navrhol ten istý architekt. K soche je možné dostať sa trajektom cez rieku Tajo (cca 15 minút plavby). Nastúpiť sa dá v Cais do Sodré Station (je tam aj stanica metra, cca 10 minút chôdze od Praca de Comércio) a vystúpiť v Cacilhas ferry terminal, odkiaľ priamo k soche premáva autobus 101 (cca 20 minút jazdy), pričom obojsmerný lístok sa kupuje u šoféra.

Belém

Štvrť Belém je dobre dostupná električkou č. 15 (výstupná stanica Largo da Princesa), resp. autobusom (727, či 728 s označením Portela to Restelo – zabezpečuje spojenie medzi Belem a Oceanárium cez centrum mesta) asi 15 minút jazdy z Placa do Comercio.
Jej dominantou je Belémska veža [ | ] pochádzajúca zo 16. storočia, ktorá je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Táto biela štvorposchodová 35 metrov vysoká stavba, s rastlinnými a morskými motívmi, pôvodne slúžila ako pobrežný maják na ochranu mestského prístavu. Oplatí sa vyjsť na vežu a vychutnať si výhľad na more ako aj rieku Tajo, či neďaleký Atlantik, do ktorého sa rieka vlieva.
Blízko stoji taktiež kolosálny, 52 metrov vysoký, Pamätník objaviteľov / moreplavcov [ | ], pochádzajúci z roku 1960. Nájdete tu podobizne najslávnejších moreplavcov od Fernaa Magalhaesa, Vasca da Gamu až po Dioga Caa.

V štvrti Belém sa nachádza pôsobivý Kláštor sv. Jeronýma [ | ], ktorý bol postavený na počesť zámorských platieb Vasco de Gama, ktorý je tu aj pochovaný. Nakoniec, práve z obchodných ciest tohto známeho moreplavca pokladňa kráľa Manuela I. veľmi zbohatla. Vďaka nadobudnutému bohatstvu bolo možné financovať aj tento pôsobivý kláštor.
Do kláštora je možné dostať sa peši, turistickým autobusom Hop on - hop off alebo autobusom 727. Sú tu ale dlhšie čakacie rady, záujem o návštevu tejto významnej atrakcie je veľmi veľký. Vstupné je možné skombinovať aj s Belémskou vežou, ktoré je cenovo výhodnejšie. Vstup je zahrnutý aj v Lisboa card.
Keďže kláštor bol spojený s koloniálnymi výpravami, nachádzajú sa tu rôzne exotické cudzokrajné motívy a prvky moreplaveckých výjavov. V každom prípade kláštor predstavuje vrchol manuelskej architektúry s goticko-renesančnými prvkami.
Je zaujímavé, že kláštor spolu s Belémskou vežou, prežili zemetrasenie, následný požiar a ničivú vlnu tsunami v roku 1755.
V areáli kláštora bola v decembri roku 2007 podpísaná Lisabonská zmluva. Ide jednoznačne o pôsobivú pamiatku, ktorá je zapísaná na zozname UNESCO.
V štvrti Belém medzi atrakcie patrí aj zaručene jediná originálna cukráreň, kde sa od roku 1832 predávajú koláčiky s krémovou plnkou, tzv. Pasteis. Hoci ide väčšinou o turistami prepchaté miesto, kúpa pasteis by sa nemala vynechať.

Elevador de Santa Justa

Vzhľadom na kopcovitý terén Lisabonu bola preprava v meste zložitá. Práve preto sa rozhodli vybudovať v roku 1898 výťah, ktorý podľa niektorých zdrojov bol dielom známeho inžiniera Eiffela. Mesto však určite oslovilo portugalského architekta Ponsarda, ktorý bol údajne učňom už zmieneného Eiffela.
Výťah spája centrum mesta – štvrť Baixa s vyššie položenou štvrťou Bairro Alto. Mimochodom, štvrť Bairro Alto je známa svojimi reštauráciami, kaviarňami, barmi, nočnými podnikmi, v ktorých sa spieva fado.
Komu sa teda nechce peškovať a prekonať stúpanie 32 metrov, má možnosť odviezť sa výťahom Elevador de Santa Justa [ | ], v ktorom sa priamo predávajú aj lístky. Na vrchole sa nachádza veža s kaviarňou a vyhliadkou.

Carmo Convent / Convento do Carmo

Carmo Convent [ ] dnes predstavujú zaujímavé ruiny katedrály, ktorá kedysi konkurovala aj hlavnej katedrále Sé. V podstate sa jedná o kláštor karmelitánov, ktorých rád vznikol v 12. storočí v Palestíne, následne sa rozšíril do Európy.
Kláštor bol postavený v gotickom štýle, avšak silné zemetrasenie v roku 1775 a následný požiar spôsobili koniec jeho dobrým časom. Pod ruinami zrútenej klenby zahynulo mnoho veriacich. Dodnes nebol opravený, avšak práve preto je z neho jedna z najimpozantnejších pamiatok mesta!

Carmo Convent by Lubomir Mihalik on 500px.com

EXPO area a Oceanárium

Štvrť je dostupná metrom (červená linka, konečná zastávka Oriente). Okrem návštevy Oceanária [ | ] (najväčšie akvárium v Európe, kde sa nachádza 25.000 druhov rýb, vtákov a cicavcov) je možné poprechádzať sa pozdĺž Parque de Nacoes s výhľadom na most Vasco de Gama [ | ]. Taktiež je možné využiť služby lanovky [ | ].
Táto štvrť je symbolom modernej portugalskej architektúry, ktorá je zavŕšená v konštrukčne dokonalej stanici Oriente. Zároveň predstavuje oázu voľného času s množstvom atrakcií a pešou zónou okolo rieky Tajo.

Most Ponte de Vasco da Gama

Tento 30 metrov široký most ponad rieku Tajo je dlhý 17 km. Pri svojej dĺžke predstavuje najdlhší most v Európe, so stĺpmi trčiacimi 85 metrov nad hladinu mora. Rozpätie medzi jeho pylónmi je 420 metrov. Most Vasco de Gama [ | ] je tzv. záväzným mostom a mal by tak vydržať vetry silné až 250 km/h a zemetrasenia 4,5 krát silnejšie aké sprevádzalo kalamitu v roku 1755.

Futbalový štadión Estadio da Luz

Štadión bol otvorený v roku 2003. Jeho kapacita dosahuje 64.400 sedadiel. Je domovom pre svetoznámy futbalový tím Benfica Lisabon, ktorého úspechy sú bohato zdokladované v tunajšom múzeu.
Futbalový štadión Estadio da Luz [ | ] sa nachádza približne 8 km od centra mesta a je dobre prístupný ako autobusovou dopravou, tak aj pohodlným metrom.

Okolie Lisabonu

Sintra a Palácio de Pena

Neďaleko Lisabonu sa nachádza pôsobivé rozprávkové mestečko Sintra [ ] (s cca 30 tis. obyvateľmi), bývalé letovisko portugalskej šľachty. Sintra je top turistickou lokalitou, je nádherná a pôsobivá. V horách v jej okolí sa nachádza niekoľko zámkov, viliek, či maurský hrad. Nepochybne ide o jedno z turisticky najobľúbenejších miest v Portugalsku. Hrad ponúka úžasné výhľady na samotnú Sintru, či dokonca v prípade dobrého počasia aj na Lisabon.
Nepochybne zaujímavý je Palácio Nacionál [ | ], stredoveké letné sídlo kráľovskej rodiny, ktoré turistov fascinuje nádherným interiérom.

K najnavštevovanejšej atrakcii môžeme zaradiť Palácio de Pena [ | ]. Súčasnú podobu palác nadobudol hlavne počas výstavby kráľom Ferdinandom II., v roku 1842, pričom výstavba trvala 12 rokov. Na stavbe pracovali nemeckí architekti, ktorí mali za úlohu prepojiť maurský a gotický manuelský štýl. Samotný kráľ s manželkou aktívne zasahovali do výzdoby.
Dnes je stavba majetkom štátu, ktorý tu od roku 1910 prevádzkuje múzeum.
Palácio de Pena je súčasťou svetového dedičstva UNESCO a zaraďuje sa medzi sedem divov Portugalska.

Cabo da Roca

Predstavuje najzápadnejší cíp Európy. V Cabo da Roca [ | ] sa nachádzajú obrovské útesy a ďalej už len nekonečný oceán.

Cascais

Tradičné rybárske mestečko s peknou plážou. Požičajte si v Cascais [ ] bicykel a obdivujte kilometre cyklistických tratí vinúcich sa popri mori.

Ako stráviť 4 dní v Lisabone

Deň 1

Návštevu začať na Placa do Comercio, jedno z najväčších a najkrajších námestí Lisabonu. Následne sa prepraviť trajektom na druhú stranu mesta a navštíviť 82 metrov vysokú sochu Krista s vyhliadkou na Most 25. Apríla.
Návrat späť a návšteva štvrte Belém. Tu nevynechajte Vežu Torre de Belém, postavenú v roku 1515, slúžiacu pôvodne ako pevnosť, ktorá strážila vstup do prístavu. Ďalšou zastávkou bude Kláštor sv. Jeronýma / Mosteiro dos Jerónimos), ktorý bol postavený na počesť výpravy Vasco de Gama do Indie.
Večer odporúčame návštevu katedrály Sé a hradu Castillo de São Jorge, ktorý Vám ponúkne úžasné výhľady na Lisabon.

Deň 2

Potulky uličkami Lisabonu ako aj jeho hlavnou nákupnou tepnou Rua da Prata. Vyvezte sa výťahom Elevador de Santa Justa, kde budete mať Lisabon ako na dlani. Navštívte Carmo Convent, pôsobívé pozostatky chrámu v gotickom štýle a ak budete mať chuť, môžete pokračovať autobusom č. 758 zo zastávky Largo Trindade Coelho do zastávky Campolide, kde nájdete Akvadukt Águas Livres - ikonická stavba mesta s pôvodnou dĺžkou 58 km.

Deň 3

Je čas preskúmať štvrť Alfama, najstaršiu časť mesta, ktorej dominantou je kostol svätej Engracie. Následne odporúčame presun autobusom č. 728 do Oceanária. Oceanário de Lisboa je jedným z najväčších na svete a určite Vás nesklame. Pokračujte k mostu Vasco de Gama, pričom cestu Vám môže skrátiť lanovka. V tejto štvrti nevynechajte ani modernú budovu stanice Oriente.

Deň 4

Celodenný výlet do okolia Lisabonu. Nezabudnite si požičať auto, aby ste následne spoznali rozprávkovú Sintru s Palácio de Pena, približne 30 km od Lisabonu. Sintru je možné navštíviť aj autobusom, resp. vlakom. Pokiaľ ste si požičali auto, pokračujte na najzápadnejší cíp Európy Cabo da Roca a deň môžete zakončiť návštevou tradičného rybárskeho mestečka Cascais s peknou plážou.

Ďalšie užitočné informácie

1/ v nedeľu a vo sviatok sa vo väčšine atrakcií a múzeí do druhej poobede neplatí vstupné
2/ tradičnú večeru si môžete vychutnať v starovekej štvrti Alfama
3/ nejlepšiu nočnú zábavu zažijete v štvrti Bario Alto, kde sa nachádza množstvo uličiek s barmi a reštauráciami
4/ navštívte večeru v reštaurácii, kde hrajú Fado, tradičnú hudbu. Počítajte ale s tým, že večer s Fadom vás môže vyjsť na cca 35-40 €
5/ investujte do Lisboa card [ ], ušetrí Vám to náklady

Záverom o Lisabone

Kráľkovské mesto Lisabon je mestom, ktoré určite musíte navštíviť. Množstvo úžasných pamiatok s bohatou architektúrou a rozmanitosťou, kaviarní a obchodíkov, či pôsobivých mostov a ďalších nespočetných atrakcií robia z Lisabonu miesto, na ktoré nikdy nezabudnete...


Preskúmaj Lisabon - 360° STREET VIEW pohľad

Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenky Lisabon
Ubytovanie v Lisabone
Požičanie auta v Lisabone

Poistenie do Portugalska


SI TU:  Domov › Destinácie › MestáLisabon