Poklady sveta

Most Golden Gate

USAUSA

Popis lokality

Photograph Golden Gate Bridge Sunset, San Francisco by davidcmc58 on 500px


Golden Gate Bridge [ ], teda most Zlatej brány je jedným z najdlhších visutých mostov na svete. Ponad Tichý oceán tento most spája San Francisco a Marin Country. Predstavuje preto významnú dopravnú komunikáciu, ale taktiež turistickú atrakciu ako jeden z hlavných symbolov mesta San Francisco v USA.
Rozhodnutie o jeho výstavbe padlo v roku 1930. Výstavba mostu Golden Gate vyžadovala mnoho finančných prostriedkov (financovanie sa realizovalo z predaja dlhopisov vo výške 35 mil. USD), ale aj dostatok praktických skúseností inžinierov, vzhľadom na ťažké prevádzkové podmienky ako silný vietor, pravidelný príliv a odliv, ale hlavne z dôvodu prípadných zemetrasení. Aj preto má most viaceré snímače, ktoré hlásia pohyb konštrukcie vyvolaný zemetrasením. Významnú pozornosť však jeho konštruktér Joseph Strauss musel venovať stavbe pevných základov, predovšetkým pre južný mostový pilier. Nakoniec počas výstavby sa do základov vylialo toľko betónu, koľko by postačovalo na vybetónovanie 2 metre širokého chodníka zo San Francisca až do New Yorku.
Samotné práce na moste Golden Gate začali v roku 1933 a trvali necelých 5 rokov, až kým bol v roku 1937 uvedený do prevádzky. V tom čase bol Golden Gate najdlhším mostom na svete. Celková dĺžka mostu je 2.737 metrov, jeho šírka zase 27,4 metrov. Rozpätie pilierov mosta je 1.280 metrov. Každý pilier nesie záťaž 95.000 ton, pričom celý most váži 887.000 ton. Most má dve nosné laná, ktorých priemer dosahuje 92 cm. Hlavné veže dosahujú výšku 227,4 metrov nad morom.
Aby bola zabezpečená dobrá viditeľnosť mosta pre lode, vzhľadom na časté hmly, za farbu náteru sa zvolila farba oranžová. Nakoniec sa však zistilo, že počas hmlistého počasia sa rozkladá na prvky poškodzujúce životné prostredie. Aj preto niektoré časti mostu boli následne natreté šedou farbou.
Cez most Golden Gate so šesťprúdovou vozovkou, nachádzajúcou sa vo výške 80 m nad hladinou mora, prejde denne viac ako 120.000 automobilov. Most Golden Gate je však určený aj pre pešiakov. Mnoho turistov mesta San Francisco neodolá pešej prechádzke, ktorá zaberie približne 50 minút. Alternatívou obhliadky mosta sú výletné lode, ktoré popod most bežne plávajú.
V minulosti bol most Golden Gate vyhľadávaný aj pre vykonanie samovrážd, svoj život tu ukončilo viac ako 1.200 ľudí. Údajne sebevrahovia tu nikdy neskákali do hlbín oceána otočení čelom k mestu a to vraj preto, aby odchádzali na "druhý svet" s najkrajším pohľadom, aký kedy v živote videli. V súčasnosti most Golden Gate už síce nie je najdlhším mostom na svete, ale jeho estetické prevedenie a kvalita technickej realizácie ako výsledok moderného inžinierstva ho dodnes radia medzi popredné stavby sveta.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do San Francisco
Ubytovanie v San Franciscu
Požičanie auta v San Franciscu

Poistenie do USA

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaMost Golden Gate