Mestá sveta

KRAKOV SPRIEVODCA / KRAKOW CITYGUIDE

PoľskoPOĽSKO

Popis lokality

Jedným z najkrajších miest Poľska, ale aj celej Európy, je nepochybne kráľovské mesto Krakov. Rozprestiera sa na hornom toku rieky Visla, na ploche 326,8 km2, pričom je domov približne pre 760 tisíc obyvateľov. Láka turistov z celého sveta a predstavuje skutočný klenot Poľska.

Wawel Castle Panorama by Lubomir Mihalik on 500px.com

Späť do histórie Krakova

Prvé záznamy o meste Krakov pochádzajú z 10. storočia, kedy bol zároveň vybudovaný hrad Wawel. V roku 1000 sa Krakov stal sídlom biskupa a od roku 1038 získal dokonca štatút hlavného mesta.
V roku 1364 bola v mesta založená Krakovská akadémia, čím si mesto zabezpečilo významné postavenie aj na úrovni celej Európy.
Významný rozvoj pokračoval v 14. a 15. storočí, kedy bolo postavených mnoho gotických kostolov a krásnych historických budov, z ktorých väčšinu je možné obdivovať aj v súčasnosti.
16. storočie bolo poznačené renesanciou, ktorej umelecký štýl sa nepochybne premietol do architektúry hrad Wawel, ale aj mnohých budov na Hlavnom námestí.
Postavenie mesta sa zhoršilo v roku 1596, kedy za hlavné mesto krajiny bola vyhlásená Varšava. Napriek tomu význam Krakova bol veľmi dôležitý, keďže korunovácia ako aj pohreb poľských kráľov sa naďalej konal v katedrále na hrade Wawel. Krakov tak zostal korunovačným mestom.
Od roku 1795 mesto prináležalo Rakúsku, hoci od roku 1918 sa Krakov stal opäť súčasťou Poľska.
Prvá, ale aj 2. svetová vojna našťastie nemala za následok spustošenie mesta (čím napríklad výrazne utrpela Varšava) a aj preto sa v meste dodnes nachádza množstvo atraktívnych miest a pamiatok, ktoré sa pre svoju historickú hodnotu dostali do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Pamiatky a zaujímavé miesta v Krakove

Prehliadku mesta môžete začať na pahorku Wawel, kde sa nachádza Kráľovský zámok a kráľovská katedrála, obkolesené hradbami. Tie zastávali obrannú funkciu a teda nečudo, že boli niekoľkokrát zbúrané a obnovené. Súčasnú podobu si zachovávajú z polovice 19. storočia.

Wawel

Kráľovský zámok / Zamek Królewski na Wawelu

Tadeusz Kościuszko Monument by Lubomir Mihalik on 500px.com

Zámok Wawel / Wawelský hrad [ | ], týčiaci sa 228 metrov nad riekov Visla, bol pôvodnou rezidenciou jagelonských panovníkov, ktorý predstavoval jeden z najveľkolepejších renesančných sídiel v strednej Európe. Dodnes sa zachoval vo výbornom stave napriek tomu, že hrad pochádza z 10. storočia. Za jeho architektonické prevedenie sú zodpovední talianski architekti Berrecci a Fiorentino.
Pôsobivé je taktiež jeho zámocké nádvorie, avšak pre záujemcov je k dispozícii aj časť samotného zámku, kde je možné obdivovať kráľovskú zbrojnicu, klenotnicu, či orientálnu zbierku zámku.

Kráľovská Wawelská katedrála / Katedrála sv. Stanislava a Václava

Wawelská katedrála [ | ] bola miestom korunovania poľských kráľov, avšak zároveň aj miestom ich posledného odpočinku. V tejto nádhernej gotickej katedrále, ktorá sa zaraďuje medzi najvýznamnejšie chrámy v krajine, sa preto dodnes nachádzajú hrobky panovníkov a biskupov. Môžeme spomenúť tu prítomné pozostatky svätého Stanislava, ktorý je patrónom Krakova, či pôsobivú kráľovskú hrobku kráľa Žigmunda.
V katedrále sa nachádza aj Žigmundov zvon, ktorý je najväčším v Poľsku. Pochádza z roku 1520, dosahuje priemer 2 metre a váhu až 11 ton.
Za zmienku stoja taktiež chórové dubové lavice v štýle baroka, pochádzajúce z roku 1620, no nemali by ste vynechať ani Kríž Čierneho Krista. 4 metre vysoká socha spasiteľa má už cez 650 rokov a údajne vraj spĺňa modlitby veriacich.

Dračia jama / Smocza Jama

Prvýkrát bola Dračia jama [ ] spomenutá v 12. storočí, kedy sa zrodila najstaršia krakovská legenda o drakovi, ktorý kedysi tu pod Wawelom prebýval. Ľudia robili pravidelné obety, pretože tie drak vyžadoval, až kým sa neobjavil záchranca, ktorý sa rozhodol draka zničiť. Vzal kožu z ovce, naplnil ju smolou a zaniesol pred vchod dračej jaskyne. Drak za istý čas vyhladol a nepohrdol ponúknutou ovcou. Oheň v jeho pažeráku smolu roztopil a drak začal horieť až úplne zhorel.
Druhá verzia hovorí, že keď zacítil v žalúdku páľavu, rýchlo skočil do Visly, aby uhasil oheň, no smola ho vlastnou váhou stiahla na dno rieky a drak sa utopil.
Dračia jama predstavuje jaskyňu pod hradbami a je turistom prístupná. Pri vchode do jaskyne stojí socha draka, ktorý dokonca v pravidelných intervaloch chrlí oheň. Má dva vchody, spájajúce 3 veľké siene. Dĺžka jaskyne je 276 metrov, pričom verejnosti je prístupných 81 metrov.

Staré mesto

Old Krakow by Lubomir Mihalik on 500px.com

Severne od pahorku Wawel sa rozkladá Staré mesto. Úzke uličky starého mesta Vás dovedie až ku kostolu sv. Ondreja / Andrzeja [ | ] na ulica Grodzka. Kostol pochádza z 13. storočia a patrí medzi najstaršie budovy v krajine. Odolal mnohým útokom, okrem iných aj mongolskému vpádu v 13. storočí.
Taktiež sa tu nachádza krásny kostol sv. Petra a Pavla [ | ], ktorý predstavuje pravdepodobne najkrajší barokový kostol v meste. Stavba tohto chrámu začala v roku 1596. Pred kostolom sa nachádza barokové zábradlie s postavami 12 apoštolov. Vnútro kostola je taktiež zaujímajé, ktorému dominuje oltár. Pôsobivý je taktiež orgán a ak budete mať šťastie, môžete si vychutnať skvelý zážitok koncertu vážnej hudby.
Ulica Grodzka je známa taktiež množstvom starobylých domov a aj preto by ste jej návštevu nemali vynechať.
Neďaleko sa nachádza ulica Franciszkańska, kde dodnes stojí dom [ ], v ktorom býval bývalý pápež Ján Pavol II.

Hlavné námestie / Rynek Glowny

Sukiennice Old Krakow by Lubomir Mihalik on 500px.com

Námestie pochádzajúce z roku 1257 je jedným z najväčších námestí v Európe. Je v tvare štvorca a jeho rozmery sú 200x200 metrov.
Námestiu dominuje budova Sukiennice (Dom súkenníkov) [ | ], predstavujúca gotickú tržnicu, ktorá pôvodne slúžila hlavne na predaj látok a textilu. V jej prízemí sa nachádza niekoľko kaviarní, ktoré môžeme len odporučiť na návštevu. V budove môžete navštíviť miestny trh a na druhom poschodí Galériu poľského maliarstva.
Ďalšou dominantnou stavbou je 70 metrov vysoká gotická Radničná veža [ | ], ktorá je jedinou dochovanou časťou bývalej radnice. Táto gotická veža pochádza zo 14. storočia. V jej podzemí sa dnes nachádza kaviareň. Keďže má 55 centimetrové odchýlenie (spôsobené silnou víchricou v roku 1703), prezývajú ju aj ako poľská Pisa.
Jednu z najvýznamnejších stavieb námestia predstavuje nádherný Kostol Panny Márie (Bazylika Mariacka) [ | ], ktorý je symbolom poľskej architektúry. Pôvodne vznikol pre obyvateľov Krakova ako konkurencia Wawelskej katedrály. Výstavba začala v roku 1355, avšak dostavba bola ukončená až začiatkom 16. storočia.
V katedrále sa nachádza veľké množstvo umeleckých diel. K nim patrí napr. 12 metrov dlhý a 11 metrov široký gotický oltár Panny Márie, či rozmerný krucifix z 15. storočia.

Collegium Maius

V blízkosti hlavného námestia stojí Jagelonská univerzita [ | ], ktorej predchodcom bola Kráľovská akadémia z roku 1364. Jagelonská univerzita je dodnes jedna z najstarších existujúcich univerzít nielen v Európe, ale aj na svete.
Okrem nádvoria, ktorým určite prechádzal aj svetoznámy Koperník, je možné navštíviť aj časť budovy ako napríklad nádhernú poslucháreň s renesančným kazetovým stropom.

Floriánska ulica

Na hlavné námestie nadväzuje obľúbená Florianska ulica [ ] s množstvom reštaurácií, kaviarní a obchodov. Na jej konci sa nachádza pôsobivá Florianská brána s časťou mestských hradieb, ktoré sa dochovali zo stredovekého opevnenia. Mesto bolo totiž v minulosti dôkladne opevnené 24 metrov širokými hradbami a s mnohými strážnymi vežami.
Florianská brána je miestom mladých umelcov / maliarov, ktorí tu predávajú svoje obrazy.
Za Florianskou bránou stojí Barbakán [ ] postavený v arabskom štýle, ktorý taktiež predstavuje pozostatok stredovekého opevnenia Krakova. Táto obranná stavba chránila Florianskú bránu, s ktorou bola mimochodom spojená podzemnou chodbou.

Krakovské divadlo / Juliusz Słowacki divadlo

Táto nádherná stavba predstavuje významné centrum kultúrneho života v Krakove. Predstavenia v Krakovskom divadle [ | ] sa tu odohrávajú už od roku 1893 a dodnes ponúka množstvo zaujímavých divadelných predstavení.

Židovská štvrť v Krakove / Kazimierz

Židovská štvrť [ ] bola pôvodne samostatným mestom, pričom v 18. storočí bola spojená z Krakovom. Je tvorená krátkymi ulicami s nízkymi domami, na ktorých sa nachádzajú tabuľky s menami židovských obchodníkov. Počas druhej svetovej vojny Nemci z tejto oblasti deportovali až 70 tisíc židov do koncentračných táborov.
Okrem samotnej prechádzky touto zaujímavou štvrťou sa môžete pokochať Starou synagógou [ | ] z 15. storočia, v ktorej sa napríklad natáčali aj scény filmu Schindlerov zoznam. Dnes sa v nej nachádza Historické múzeum mesta Krakov.
Na hlavnej ulici Szeroka sa však nachádza celkovo až 5 synagóg, z ktorých práve tou najstaršou je už zmienená Stará synagóga. Jedinou funkčnou synagógou do dnešných dní je synagóga Remuh [ ], vedľa ktorej leží jeden z najstarších židovských cintorínov v Európe.

V okolí Krakova

Wadowice

Neďaleko Krakova môžete navštíviť zaujímavé mestečko Wadowice. Práve tu sa v roku 1920 narodil pápež Ján Pavol II. (Karol Wojtyla).
K hlavným atrakciám mesta tak nepochybne patrí Múzeum J. Pavla II. [ | ], či Rodný dom pápeža [ | ], ktorý je taktiež verejnosti prístupný. Ďalšou významnou atrakciou je susediaca bazilika Obetovania najsvätejšej Panny Márie [ | ], ktorá bola postavená v 15. storočí a v ktorej budúci pápež pôsobil ako miništrant.

Solná baňa Wieliczka

Deeper and deeper by Lubomir Mihalik on 500px.com

Solná baňa vo Veličke / Wieliczke [ | ] patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Pôvodne sa tu ťažila soľ, avšak od roku 1992 sa už viac neťaží. Namiesto toho bola sprístupnená turistom a zaradená do svetového dedičstva UNESCO.
Soľná baňa ponúka 3,5 km dlhú turistickú trasu, na ktorej hlavným magnetom pre turistov je jej najväčšia kaplnka sv. Kingy, ktorá sa nachádza 101 metrov po zemou. Nachádza sa tu oltár a množstvo sôch, či reliéfov (spomeňme napr. reliéf Posledná večera, ktorý bol vytesaný podľa fresky Leonarda da Vinciho). Úctihodná je taktiež kapacita kaplnky, keďže sa do nej zmestí až 500 osôb!

Príchod do Krakova

Krakov má vlastné Medzinárodné letisko Jana Pavla II. [ | ], ktoré je zo samotného mesta dobre prístupné. Môžete využiť MHD alebo vlak, ktorý predstavuje najrýchlejšiu formu prepravy do mesta (cca 18 minút).
Krakov je zo Slovenska dobre prístupný aj železničnou dopravou, keďže mesto je hlavný železničný uzol v Poľsku. Centrálna stanica Krakow Glowny [ ] je situovaná v blízkosti historickej časti Starého mesta.
K dispozícii sú aj autobusové linky zo Slovenska.
Krakov je však dobre prístupný aj autom. Cesta do Krakova je zaujímavá, keďže vedie malebnou krajinou. Ani doprava v meste nepredstavuje výraznú komplikáciu. K dispozícii sú početné parkovacie miesta, hoci v čase dopravnej špičky môžu byť výraznejšie obmedzené. Menej zdatným šoférom môžeme odporučiť zaparkovanie auta na okraji mesta, odkiaľ sa do centra odveziete pohodlne a bez stresu električkou. Návšteva autom má hlavnú výhodu v tom, že je možné jednoducho a rýchlo navštíviť aj okolité atrakcie v blízkosti Krakova.

Doprava v Krakove

Historické mesto a všetky hlavné atrakcie sú dobre dostupné aj peši. Pokiaľ by ste mali záujem využiť služby MHD, máte k dispozícii:
: Električky
: Autobusy
: Miniautobusy
: Taxíky
Spoznávať krásy Starého mesta ako aj židovskej časti Kazimierz však môžete aj na konskom koči, elektrickom voze alebo na rikše. Alternatívne môžete prehliadku mesta vykonať aj na turistickom poschodovom autobuse (double-decker).
Lístky na MHD je možné zakúpiť aj o vodičov (s prirážkou) alebo výhodnejšie v stánkoch a obchodoch označených symbolom MPK.

Záverom o Krakove

Krakov je pôsobivé stredoveké mesto, s množstvom historických pamiatok. Totiž Krakov ako jediné významné poľské mesto nebolo počas II. svetovej vojny zbombardované a tak sa tu dodnes zachovalo viac ako 6.000 historických objektov, z ktorých mnohé boli zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Pozitívom je, že najdôležitejšie pamiatky sú pohromade a dajú sa prejsť pešo.
Krakov je mestom kostolov. Je ale taktiež spájaný so životom pápeža Karola Wojtylu, ktorý tu študoval, prednášal na univerzite a nakoniec pôsobil ako biskup, arcibiskup a kardinál.
Krakov je taktiež centrom kultúry a umenia, pôsobilo tu mnoho vynikajúcich remeselníkov, ktorých diela je možné vidieť a navštíviť do dnešných dní.
Krakov je jednoducho mesto, ktoré nadchne a očarí.

Nezabudnite preto: ak raz navštívite Krakov, určite sa sem budete chcieť čím skôr vrátiť!


Preskúmaj Krakov - 360° STREET VIEW pohľad

Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka do Krakova
Ubytovanie v Krakove
Požičanie auta v Krakove

Poistenie do Poľska


SI TU:  Domov › Destinácie › MestáKrakov