Poklady sveta

Šikmá veža v Pise

TalianskoTALIANSKO

Popis lokality

Afraid of Time by Andrea Iorio on 500px.com


Jednou z hlavných pamiatok Talianska je nepochybne toskánsky skvost - šikmá veža v Pise [ ], s pôvodným názvom Torre Pendente di Pisa. Ako už jej samotný názov napovedá, historickému areálu dominuje šikmá veža s najväčším odklonom 5,2 metra (nameranom v roku 1997) od zvislej osi, pričom v súčasnosti dosahuje odklon už „len“ 3,97 metra.
Stavba šikmej veži v Pise začala v auguste roku 1173 pod vedením architekta Bonanna Pisana. Dokončenie stavby sa udialo však až v roku 1350 architektom Tommasom Pisanom, ktorý tu pristavil zvonicu so siedmymi zvonmi, pričom každý je naladený na sedem rôznych hudobných tónov. Hmotnosť najväčšieho zvonu dosahuje až 3,5 tony. Najväčší zvon v Pise pochádza z roku 1655, avšak tým najstarším zvonom je zvon Pasquarreccia.
Aj keď na samom začiatku výstavby veža v Pise nebola zďaleka taká šikmá, neskôr vplyvom problémov so statikou (vzhľadom na nevhodný povrch – zasypané koryto rieky) sa začala nakláňať a to až do tej miery, že od roku 1990 bola prechodne pre verejnosť uzavretá. Následne v roku 1993 tu bolo nainštalovaných až 800 ton olovených dosiek do zeme na severnej strane ako protizávažie. Našťastie po tejto stabilizácii už bola veža v Pise turistom opäť sprístupnená (od 15.12.2001).
Základ veže v Pise tvorí kamenný prstenec, ktorého priemer dosahuje 15,484 metra, jeho výška zase 3 metre. Výška veže z bieleho mramoru dosahuje 58,36 metrov od základov, od zeme 55 metrov. Má osem poschodí (vrátane zvonice) a na jej vrchol vedie 294 schodov. Hmotnosť veže dosahuje 14.500 ton, ťažisko je lokalizované vo výške 22,6 metra od jej základov.
Šikmá veža v Pise nie je ale jedinou pamiatkou v areáli. Areál predstavuje vlastne námestie (Piazza dei Miracoli) obkolesené starými mestskými hradbami. Okrem šikmej veže tu stojí aj Dóm, baptistérium a cintorín – Camposanto Monumentale.
Lokalita je známa aj tým, že práve tu fyzik Galileo Galilei vykonával merania a štúdiá o gravitácii a voľnom páde, čím chcel dokázať, že rýchlosť pádu nezávisí na hmotnosti padajúceho predmetu. A prečo práve v Pise? Pisa bola totiž jeho rodiskom, keďže sa tu Galilei narodil roku 1564.
Pre zaujímavosť spomeňme, že veža v Pise nie je najšikmejšou vežou na svete. Podľa Guinnessovej knihy rekordov ju prekonala tzv. Capital Gate Tower v Abu Dhabi /SAE/. Tá je totiž odklonená až o 18 stupňov! Budova je pritom vysoká 160 metrov a má až 35 poschodí.
Na záver už len upozornenie. Nakoľko so vstupnými lístkami môže byť niekedy problém, odporúča sa ich kúpiť online [ ] dopredu.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Florencie
Ubytovanie v Pise
Požičanie auta v Pise

Poistenie do Talianska


SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaŠikmá veža v Pise