Cestopisy

Jeden týždeň a štyri pamiatkové mestá

Spojili sme cisársku Viedeň, kráľovskú Prahu, historické Drážďany a moderný Berlín. Takto by mohla vyzerať propagácia rakúskeho, českého a nemeckého národného vlakového dopravcu. Po dlhých rokoch bola obnovená prevádzka rýchlovlaku Vindobona. Ten spojil rakúsku a nemeckú metropolu cez Prahu. Na svojej trase prejde viaceré historické mestá, ktorých návšteva by určite nemala chýbať na liste žiadneho milovníka pamätihodností.

Viedeň

Začíname v neďalekej Viedni, hlavnom meste nášho západného suseda. Kedysi išlo o kultúrne a politické centrum celej Habsburskej monarchie a tento ráz si metropola uchovala doteraz. Historické centrum mesta je rozprávkové. Najznámejšou pamiatkou a dominantou mesta je stredoveká katedrála Stephansdom – v preklade Katedrála svätého Štefana.
Pri katedrále sa nachádza aj známy Graben, rušná ulica a pešia zóna, preslávená rôznymi obchodmi a zdobenými budovami.
Za návštevu stojí aj niekdajšie sídlo Habsburgovcov a dnes sídlo prezidenta republiky, Hofburg.
Bola by škoda vynechať viedenskú radnicu, lenže aktuálne je pod lešením. Hlavná časť rekonštrukcie by mala skončiť na konci roku 2020. Od budúceho roku by sa tak mohli návštevníci kochať opravenou vežou.
Milovníci kultúry určite zamieria do galérie Albertiny, či viedenskej Staatsoper, kde sa koná tradičný ples v opere.
Neďaleko spomínaných kultúrnych základní sa nachádza ďalšia slávna pamiatka, barokový kostol svätého Karola Boromejského, po nemecky Karlskirche.
Stranou od centra Viedne sa nachádza letné sídlo Habsburgovcov a rakúske Versailles, zámok Schönbrunn. K panstvu patria tiež rozsiahle a udržiavané záhrady, ktorými sa prechádzať je radosť.
Čo by to bolo za návštevu Viedne, keby sme vynechali návštevu Práteru, známeho zábavného parku, ktorého dominantou je veľké koleso. Kto vyhľadáva radšej adrenalín, môže sa zviesť na horskej dráhe, či zažiť voľný pád z niekoľkých metrov.

Schonbrunn
Schonbrunn
HofBurg
HofBurg
Stephansdom
Stephansdom
Karlskirche
Karlskirche
Stephanplatz
Stephanplatz
Graben
Graben

Praha

Presúvame sa na viedenskú hlavnú stanicu a po štyroch hodinách cesty vystupujeme v stovežatej kráske a niekdajšom hlavnom meste spoločného štátu, Prahe. Čo sa architektúry týka, Praha je dosť podobná Viedni, dych a atmosféra mesta je však úplne iná. Keď sa povie Praha, väčšina z nás si vybaví Pražský Hrad s priľahlou štvrťou Hradčany, ktorej dominuje 99 metrov vysoká veža Katedrály svätého Víta.
Z Hradu sa cez malebné uličky Malej Strany dostávame ku Karlovmu mostu.
Na druhom brehu Vltavy pokračuje Staré Mesto, kde nájdeme skvosty ako koncertnú sieň Rudolfínum, či Staroměstské náměstí so slávnou Staromestskou radnicou, na ktorej je pražský Orloj. Staré Mesto ohraničuje Revoluční ulica s námestím Republiky, kde stojí Obecní dům, z ktorého bol 28. októbra 1918 vyhlásený československý štát. Od domu sa cez ulicu Na Příkopě môžeme dostať na asi najslávnejšie české námestie, Václavské. Tento 750 metrov dlhý bulvár je už tradičným dejiskom demonštrácií a osláv. Samozrejme, je plný rozličných obchodov a zhora mu dominuje Národné múzeum so sochou jazdca, svätého Václava, ktorý je patrónom českej krajiny. Od námestia je to len pár zastávok metrom na Vyšehrad, odkiaľ podľa povesti vyveštila kňažná Libuše „mesto veľké, ktorého sláva sa bude dotýkať hviezd.“
Pod vyšehradským kopcom sa nachádza Náplavka, kde sa približne od apríla po október odohráva kultúrny život. Skupiny ľudí si tu chodia oddýchnuť od mestského zhonu a občerstvia sa zväčša pivom zo stánku, o ktoré tu nie je núdza.
Bola by škoda vynechať Petřín, kde sa nachádza rozhľadňa podobná Eiffelovej veži, z ktorej je krásny výhľad na celú Prahu.

Hradčany
Hradčany
Petřín
Petřín
Václavské náměstí
Václavské náměstí
Staroměstské náměstí
Staroměstské náměstí
Karlův most
Karlův most

Drážďany

Iba dve hodinky vlakom od Prahy a sme v saskej metropole, Drážďanoch. Dominantou mesta je katedrála Panny Márie, po nemecky Frauenkirche. Nachádza sa na námestí Neumarkt. Počas druhej svetovej vojny bola zrovnaná so zemou a znovu postavená až po páde komunizmu.
Keď sa tu vydáte vlakom, do centra mesta pôjdete cez Pragerstraße, čo je administratívna zóna mesta, kde nájdeme všelijaké obchody. Staré centrum mesta začína námestím Altmarkt, kde sa každoročne konajú jedny z najkrajších vianočných trhov. Od Altmarktu sa môžeme vydať dvoma smermi, buď doprava, ku spomínanej Frauenkirche, alebo doľava, kde sa nachádza drážďanská Rezidencia. Sú tu mestské múzeá a galérie.
Od rezidencie je to len kúsok k palácu Zwinger, barokovému zámku, z ktorého vyjdeme na Theaterplatz, kde stojí drážďanská Opera, či katedrála najsvätejšej Trojice.
Kto by sa cítil unavený, môže si na chvíľku sadnúť nad riekou v parku Brühlschen. Ten sa nachádza na Brühlovej terase, ktorá je niekedy pre krásne výhľady na Labe a mesto prezývaná ako Balkón Európy.
Milovníci modernej architektúry by určite mali navštíviť Yenidze. Ide o továreň na cigarety zo začiatku 20. storočia. Pre svoj vzhľad si vyslúžila prezývku Tabaková mešita. Po rekonštrukcii na konci storočia dnes slúži ako kancelárska budova.

Prager Straße
Prager Straße
Brühlova Terasa
Brühlova Terasa
Zwinger
Zwinger
Fraunekirche
Fraunekirche
Yenidze
Yenidze

Berlín

Konečná destinácia na tejto trase je hlavné mesto Nemecka, Berlín. Máloktoré mesto si prešlo takým vývojom ako práve hlavné mesto Nemecka. Po druhej svetovej vojne bol múrom rozdelený na 2 časti, čo zanechalo rozdiely dodnes. Západný Berlín používal iné typy svetiel ako východný, preto je z výšky dodnes vidieť, kadiaľ prechádzal múr.
Keď sa povie Berlín, každý si asi vybaví Brandenburskú bránu, alebo Televíznu vežu.
Na bývalom hraničnom priechode medzi Západným a Východným Berlínom, Checkpoint Charlie je múzeum berlínskeho múru, ktorého návštevu by bola škoda vynechať.
Neďaleko múzea nájdeme námestie Gendarmenmarkt, kde stoja dvaja úplne rovnaké kostoly, Französischer Dom a Deutscher Dom.
Keď pôjdeme od námestia na sever, dôjdeme na hlavnú dopravnú tepnu mesta, Unter den Linden. Zo západu je tepna ohraničená už spomínanou Brandenburskou bránou, kde kedysi končil Východný Berlín. Pri bráne sa nachádza aj Ríšsky snem, ktorý plní funkciu parlamentu a nemecké kancelárstvo, kde sídli federálna kancelárka. Za bránou prechádza mesto vo veľký verejný park Großer Tiergarten, v ktorého strede nájdeme Víťazný stĺp, z ktorého je krásna vyhliadka na park, ale aj mesto ako také.
Krásnu panorámu ponúka tiež Televízna veža na Alexanderplatz. Bola postavená za čias komunizmu ako najvyššia budova Východného Berlína, s cieľom prevýšiť do tej doby najväčšiu vežu kostola. Týmto krokom chcela vládnuca komunistická strana dokázať občanom, že nie je nad vieru v socializmus. Veža je však postavená z materiálu, ktorý odráža slnko. Keď nastáva večer, vytvorí sa z lúčov na veži krížik. Tomuto úkazu sa v Berlíne hovorí pápežova pomsta.
Neďaleko Alexanderplatzu nájdeme Museumsinsel, na ktorom mimo rôznych galérií a múzeí nájdeme aj Berlínsku katedrálu.
Bola by obrovská škoda odísť z Berlína bez návštevy East Side Gallery či Postdamer Platz, kadiaľ prechádzala hranica medzi dvomi mestami za čias studenej vojny. Dodnes je tam ako pamiatka zanechaná časť múru. Najmä na Postdamer Platz na človeka dýchne atmosféra studenej vojny, keď vidí zvyšky múru, ako rozdeľuje jedno námestie na dve časti, ktoré po dobu dlhú 28 rokov nemohli občania komunistickej časti prekročiť.
Berlín bol udalosťami 20. storočia značne poznamenaný a historické pamiatky tu prakticky nenájdeme. Napriek tomu si však myslím, že návšteva mesta je zaujímavá aj z pohľadu modernej histórie.

Víťazný stĺp
Víťazný stĺp
Checkpoint Charlie
Checkpoint Charlie
Televízna veža
Televízna veža
Ríšsky snem
Ríšsky snem

Autor: Matěj Stošek
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka Berlín
Ubytovanie v Berlíne
Požičanie auta Berlín

Poistenie do Nemecka


SI TU:  Domov › Články › Na cestáchJeden týždeň a štyri pamiatkové mestá