Cestopisy

Tajomstvo dlhokrkých žien

BangkokTHAJSKO

Ženy a ich žirafie krky

Cesta do Thajska, to nemusí byť len cesta za krásnymi upravenými plážami, bielym pieskom a slnkom, ale môže to byť aj cesta za pravým dobrodružstvom. A to je presne to, čo mám rád.

Ešte pred vycestovaním do Thajska som si preštudoval faktografické údaje o krajine a počas týchto dní som sa dostal k informácii, že na severe krajiny sa nachádza a žije pôvodný kmeň Padaung, ktorý je známy ženami s dlhými krkmi. Nepochybne, táto atrakcia ma zaujala a aj preto som si ju zaradil do cestovateľského kalendára, ktorý som sa snažil pri pobyte v Thajsku čo najlepšie naplniť.

Dlhokrké ženy

Po prílete naše kroky smerovali do hlavného mesta Bangkoku. Toto veľké hlavné mesto Thajska je známe svojimi mnohými atrakciami, pričom k tým hlavným patrí Kráľovský palác. Hneď na začiatku sme pomyselnú latku atraktívnosti postavili teda dosť vysoko, pretože Bangkok má každému čo ponúknuť, navyše veľa zaujímavého. Napriek tomu som bol presvedčený, že nás očarí aj sever Thajska, v okolí mesta Mae Hong Son.
I keď cesta do spomenutého mesta bola veľmi náročná a dlhá, ako sme neskôr zistili, určite stála zato. Po ubytovaní a pomerne krátkom spánku sme sa rozhodli si prenajať motorku za výhodný peniaz. Je to ideálny dopravný prostriedok na spoznávanie okolia, navyše nie je nákladný, pretože spotreba paliva je minimálna. Nestrácali sme zbytočne čas a vybrali sme sa spoznávať okolie. Tak nás cesta zaviedla do Nai Soi, kde sme mali možnosť na vlastné oči vidieť dedinku dlhokrkých žien, pochádzajúcich z kmeňa Padaung.

Dlhokrké ženy

Je pravda, že táto turistická atrakcia sa snaží z turistov vytiahnuť čo najviac peňazí, keďže samotné dlhokrké ženy tu realizujú predaj suvenírov, je pravda aj to, že tomuto miestu možno chýba väčšia prirodzenosť, spontánnosť, napriek tomu si myslím, že návšteva tohto miesta môže byť pre každého zážitkom. Niektorí prezývajú toto miesto ako ľudské ZOO, avšak ja si to úplne tak nemyslím. Na trhu jednoducho vznikla príležitosť predať a zarobiť, no a dlhokrké ženy túto možnosť iba využili.

Dlhokrké ženy

Turisti sú jediným zdrojom príjmov kmeňa Padaung (či už platením vstupného, ale aj predajom tu vyrobených suvenírov), takže aj z tohto dôvodu sme sa nakoniec rozhodli ich finančne podporiť a toto miesto navštíviť.

Dlhokrké ženy

Pri komunikácii s dlhokrkými ženami si každý cestovateľ všimne, že dlhý krk týchto žien nie je len fráza, ale ozajstná realita. Niekto možno nadobudne dojem, že je na inej planéte, veď ľudí so „žirafími“ krkmi nestretávate každý deň. Tento ženský dlhý krk je zdobený mosadznými kruhmi, ktoré sa zároveň stávajú aj jeho oporou. Veď tých 10-15 cm navyše (oproti bežným ženám) musí niečo fixovať. Žiaľ, táto fixácia znemožňuje ženám viesť plnohodnotný bezproblémový život. Mnohé banálne aktivity ako spánok, či pitie vody sa stávajú veľkým problémom. Dospelé dlhokrké ženy sa však s týmto hendikepom musia statočne vysporiadať. Totiž tieto obruče si podľa tradície už nemôžu z krku nikdy zosadiť, pretože podľa niektorých by im absencia tejto „pomôcky“ spôsobila zlomenie väzu. Je tomu tak preto, že neúmerne natiahnuté krčné svalstvo pod týmito obručami atrofovalo, výrazne sa oslabilo. Či je to úplná pravda alebo nie, to už nechám v tejto fáze príbehu na posúdení každého čitateľa ako i rozhodnutí tej ktorej ženy, či si tie kruhy čas od času zosadí alebo možno ani nie.

Dlhokrké ženy Dlhokrké ženy

„Pestovanie“ dlhého krku nie je krátkodobá záležitosť. Celý proces začína už od 4-5 rokov života dievčaťa, kedy sa na krk pripevnia prvé krúžky. Každým rokom života tieto kruhy pribúdajú v počte ďalších dvoch kusov. Celá procedúra sa zakončí 16. rokom života, kedy dlhý krok už takmer dospelých dievčat zdobí približne 20 týchto mosadzných kruhov, ktorých váha navyše dosahuje niekoľko kilogramov.

Dlhokrké ženy

Ako sme sa však neskôr dozvedeli, realita niekedy môže byť iná ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Toto tajomstvo dlhých krkov sa údajne podarilo odhaliť. Zistilo sa totiž, že dlhý krk je výsledkom optickej hry. Kruhy nasadené na krku totiž svojou váhou tlačia na hrudný kôš a kľúčnu kosť, ktorá poklesla. Ramená tak pôsobia ako súčasť krku, ktorý sa tým zdanlivo predĺži.

Dlhokrké ženy

Či je to tak alebo onak, návšteva dlhokrkých žien sa podľa môjho názoru oplatí. Uvidíte totiž na vlastné oči niečo, čo je výnimočné a čo takmer nikde inde na svete nenájdete.

Dlhokrké ženy Dlhokrké ženy Dlhokrké ženy Dlhokrké ženy Dlhokrké ženy Dlhokrké ženy Dlhokrké ženy
Autor: Ľubomír Mihalik | cestopis Thajsko
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka do Bangkoku
Ubytovanie v Pai
Požičanie auta v Chiang Mai

Poistenie do Thajska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Na cestáchTajomstvo dlhokrkých žien