Poklady sveta

Tiahuanaco / Tiwanaku

BolíviaBOLÍVIA

Popis lokality

Photograph Calendario Venuzino, Tiwanacu, Bolivia. by Vanessa Elena Fernández López on 500px


Neďaleko jazera Titicaca (cca 20 km) sa nachádza vo výške 3.850 m.n.m. najväčšia megalitická stavba Južnej AmerikyTiwanaku, patriaca medzi najvýznamnejšie pamiatky Bolívie.
Toto kedysi hlavné mesto pomerne neznámej civilizácie/kultúry malo v čase najväčšej slávy, okolo roku 500 n.l., až 20 tisíc obyvateľov. Ide o veľmi staré mesto (ak nie aj najstaršie, hoci dátum vzniku nie je presne identifikovaný), pod ruinami ktorého archeologický výskum objavil prastaré chrámy s kresbami zvierat, ktoré vyhynuli približne v roku 12.000 pred našim letopočtom. Ruiny mesta Tiwanaku boli objavené Európanmi v 16. storočí. Každopádne dodnes Tiahuanaco reprezentujú štyri významné celky.
Tým prvým je Chrám Kalasasaya s dĺžkou 120-130 metrov, ktorý slúžil výlučne k obradným rituálom. V jeho severozápadnej časti stojí Slnečná brána (Puerta del Sol), ktorá predstavuje 3 metre vysoký a 4 metre široký monolit, vážiaci až 40 ton. Je hlavným symbolom celého areálu (a po Machu Picchu pravdepodobne hneď druhou najznámejšou historickou stavbou v Južnej Amerike). Celý chrám je ohraničený múrmi pozostávajúcimi z obrovských kamenných blokov a hlavná brána Kalasasaya bola vyrobená z jediného kusu kameňa!
Druhý celok predstavuje 16 metrov vysoká Pyramída Akapana s pyramídovým pôdorysom a celkovo zložitým tvarom. V strede na vrchole, ktorý je prístupný turistom, sa nachádza oválny priestor, ktorého účel nie je úplne objasnený. Každopádne oblasť pyramídy sa považuje za pohrebisko, no súčasne i za obradné miesto. Je ale zaujímavé, že do spojov blokov, z ktorých pyramída bola postavená, boli vytesané drážky, do ktorých bol zase vbitý kov.
Tretí celok vytvára chrám stojací na ploche 26x28 metrov.
Posledný celok predstavuje Pumapunku, t.j. "brána pumy". Pumapunku patrí k mladším objektom, pretože jeho výstavba sa datuje do 6. storočia nášho letopočtu. V prípade Pumapunku je veľmi zaujímavé, ako sa podarilo priam dokonale opracovať kameň. Jednotlivé kamene sú precízne opracované a to až tak, že do medzery medzi jednotlivé bloky nie je možné zasunúť ani nôž... Celému areálu dominujú obrovské skalné bloky, megality, pričom jednotlivé kusy vážia aj stovky ton. Otázka zostáva, podobne ako v prípade iných megalitických stavieb vo svete, odkiaľ sa sem tieto bloky dopravili a ako sa sem vôbec dostali? Totiž typ kameňov, z ktorých sú stavby postavené, sa v okolitej oblasti vôbec nevyskytujú. A doprava takých ťažkých stavebných útvarov by vôbec nebola ľahká ako v dnešnej dobe, pri použití najmodernejšej techniky. Tak ako je vznik Tiahuanaca zahalený rúškom tajomstva, obdobne je to aj v prípade jeho zániku. Okolo roku 1000 n.l. bolo mesto totiž náhle opustené. Podľa mnohých fanúšikov záhad je práve Tiwanaku tou bájnou Atlantídou, či to tak je alebo nie, to už ponecháme na Vás... Každopádne oficiálne je Tiwanaku dodnes považované za ceremonálne centrum.

Lokalita Tiahuanaco je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 2000.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do La Paz
Ubytovanie v La Paz
Požičanie auta v La Paz

Poistenie do Bolívie


SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaTiahuanaco / Tiwanaku