Poklady sveta

Jazero Titicaca

BolíviaBOLÍVIA    PeruPERU

Popis lokality

Photograph Life on the Titicaca Lake by Csilla Zelko on 500px


Na hranici Peru a Bolívie sa nachádza rozľahlé jazero Titicaca, rozprestierajúce sa na ploche veľkej 8.372 km2. Titicaca je pozostatkom vnútrozemského mora a dodnes až 60% príjem vody pochádza zo zrážok, zvyšok z horských jazier a riek.
Hoci v určitých miestach hĺbka jazera dosahuje aj viac ako 250 metrov (najhlbšie 281 metrov), jeho priemerná hĺbka je 107 metrov. Dĺžka jazera dosahuje 190 km a šírka 80 km. Objemom vody, ktorá sa v jazere nachádza, ide o najväčšie jazero Južnej Ameriky.
Aj keď niektoré zdroje uvádzajú, že Titicaca je najvyššie položeným jazerom na svete, nie je to pravda. Pravdou ale je, že patrí k najvyššie položeným jazerám na svete. Nachádza sa vo výške 3.812 metrov. Na tomto posvätnom jazere Inkov sa nachádza viacero ostrovov, konkrétne 42. K tým zaujímavým nepochybne patria unikátne rákosové ostrovy Los Uros (v Peru), kde dodnes žijú indiáni tvrdiaci, že v ich tele prúdi čierna krv chrániaca ich pred chladnou vodou jazera (celoročne cca 10-14°C, teda nezamŕza). Nielen ostrovčeky sú z rákosia, ale ja indiánskej obydlie, vrátane ciest a ulíc. Ďalej na jazere nájdeme ostrov Taquila s domorodým obyvateľstvom. Muži tu pletú výrobky, ktoré v rámci celého Peru patria k najkvalitnejším.
Najznámejším ostrovom na jazere je Isla del sol, nachádzajúci sa bolívijskej strane. Význam ostrova zdôrazňuje legenda, podľa ktorej práve tu bola zrodení bohovia, ktorí založili civilizácia Inkov. Inkovia k brehom jazera Titicaca zavítali pred viac ako tisíc rokmi. Nakoniec sa tam natrvalo usadili až do času zániku ich vyspelej civilizácie.
Návšteva jazera Titicaca pri potulkách Bolíviou či Peru sa určite oplatí. Okrem mystickej atmosféry a tradičnej kultúry tu turisti môžu obdivovať nádherné prírodné scenérie okolitých vysokých hôr dosahujúcich výšku 5-6.000 metrov.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do La Paz
Ubytovanie v La Paz
Požičanie auta v La Paz

Poistenie do Bolívie

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaJazero Titicaca