Poklady sveta

Suezský prieplav

EgyptEGYPT

Popis lokality

Photograph Suez Canal by Artur Brandys on 500px


163 km dlhý a 365 metrov široký umelo vybudovaný Suezský prieplav predstavuje významnú a užitočnú stavbu, pretože umožňuje plavbu lodiam zo Stredozemného mora do Červeného mora bez toho, aby museli oboplávať celú Afriku, čím sa cesta skrátila o 8.900 kilometrov. Aj vďaka tejto stavbe plavba Suezským prieplavom trvá výrazne kratšie, cca 11 až 16 hodín.
Za stavbou Suezského prieplavu stál francúzsky inžinier Ferdinand de Lesseps, ktorému sa podarilo nájsť investorov pre túto stavbu. Suezský prieplav sa tak začal stavať 25. apríla 1859, pričom na stavbe sa podieľalo až 1,5 milióna ľudí. 17. novembra 1869 bol nakoniec otvorený. Od toho času mal zásadný význam pre obchod medzi Európou a Áziou. Aj preto sa ročne kanálom preplaví približne 20.000 lodí. V posledných rokoch sa však musel kanál viackrát rozšíriť i prehĺbiť, pretože bol pomerne úzky a plytký pre moderné plavidlá. Zaujímavosťou je fakt, že v súčasnosti je Suezský prieplav takmer dvakrát väčší ako bol na samom začiatku.
Na rozdiel od Panamského prieplavu Suezský prieplav nemá žiadne vzdúvadlá, je prekopaný na úrovni morskej hladiny. Pod samotným prieplavom sa nachádza tunel, ktorým prejdete, ak sa napríklad vyberiete z Káhiry na Sinajský polostrov.
Suezský prieplav je spolu s cestovným ruchom a energetickým sektorom pre Egypt kľúčovým zdrojom devíz a je tiež dôležitý pre dopravu ropy tankermi z oblasti Perzského zálivu.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Káhiry
Ubytovanie v Káhire
Požičanie auta v Káhire

Poistenie Egypt

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaSuezský prieplav