Poklady sveta

Socha Krista Spasiteľa

BrazíliaBRAZÍLIA

Popis lokality

Photograph De Braços Abertos by Danilo Faria on 500px


Jedným z hlavných symbolov Rio de Janeira je od roku 1931 socha Krista Spasiteľa s roztiahnutými rukami, symbolicky objímajúcimi mesto. Stojí nad mestom Rio de Janeiro, na 704 metrov vysokom pahorku Corcovado.
Výška sochy Krista Spasiteľa dosahuje 30 metrov, spolu s podstavcom až 39,6 metrov. Vo vnútri podstavca je skrytá kaplnka. Maximálna šírka sochy dosahuje taktiež 30 metrov. Len samotná hlava Krista meria 4 metre a váži 30 ton. Celá socha Krista v Rio de Janeiro váži až 1.145 ton.
Zrod myšlienky postaviť sochu Krista vznikol v roku 1922, pri príležitosti oslavy 100. výročia nezávislosti od Portugalska vyhlásenej v roku 1822. Táto myšlienka bola podporená zbierkami získanými z arcidiecézy Ria de Janeiro, Vatikánu, ale aj od verných kresťanov, ktoré nakoniec umožnili túto sochu aj postaviť. Rozpočtový náklad výstavby predstavoval 250 tis. dolárov.
Stavbu sochy Krista projektoval inžinier Hejtor de Silva Costa a samotnú stavbu dokončil Paul Landowski, sochár z Francúzska.
Kristova socha je postavená zo železobetónu. Kameň použitý pri stavbe sochy Krista bol dovezený zo Švédska.
K soche Ježiša Krista vedie železnica, ktorá pochádza ešte z roku 1885. Jej konečná zastávka sa nachádza približne 40 metrov pod sochou. Nachádza sa tu aj terasa, z ktorej sa naskytá majestátny pohľad na Rio s prístavom, či jeho populárne pláže Copacabana a Ipanema.
Úchvatné pohľady však ponúka aj výťah zo sklenenými dverami a to počas jazdy zo stanice električiek Corcovado Mountain na základňu sochy. K soche však vedieť aj 220 starobylých schodov, pričom tento výstup absolvujú milióny turistov z celého sveta.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Rio de Janeira
Ubytovanie v Rio de Janeiro
Požičanie auta v Rio de Janeiro

Poistenie Brazília

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaSocha Krista Spasiteľa v Riu