Mestá sveta

SEVILLA SPRIEVODCA / SEVILLA CITYGUIDE

ŠpanielskoŠPANIELSKO

Popis lokality

Zo sedemnástich španielskych autonómnych oblastí je druhou najväčšou Andalúzia. Je to kraj plný protikladov a stelesňuje všetko to, čo sa považuje za „typicky španielske.“ Je domovom vášnivého flamenca, býčich zápasov a mnohých procesií, či osláv sviatkov a slávností.
Sevilla je hlavné mesto Andalúzie a hovorí sa, že “kto nevidel Sevillu, nevie čo je zázrak“. Môže sa to zdať niekomu nadhodnotené, ale nie pre tých, ktorí toto mesto navštívili. Metropola juhu - inak nazývaná aj perla Andalúzie - sa rozkladá nad riekou Guadalquivir, desať metrov nad morom, má 700 tisíc obyvateľov a je štvrtým najväčším mestom Španielska.

Photograph Spain, Seville, Plaza de España II by Giovanni Parisella on 500px

Z histórie mesta Sevilla

Mesto založili Feničania, neskôr sa ocitlo v rukách Rimanov - v tej dobe sa volalo Hispalis. Nasledovala vláda Vizigótov a Arabov, ktorí mestu dali novú tvár aj meno Isbiliat - z neho pochádza súčasný názov Sevilla.
V r. 1248 mesto dobyl Ferdinand III. Skončilo sa obdobie islamskej vlády a začala sa španielska éra v histórii mesta.
V r. 1492 odtiaľ vyplával Krištof Kolumbus na svoju objaviteľskú cestu do Ameriky.
V 16. stor. bola Sevilla najbohatším španielskym mestom aj vďaka tovaru zo zámorských kolónií (hlavne zlato a striebro), súčasne už v tom období bola jedným z najvýznamnejších centier kultúry. Pracovali tu významní sochári, napr. Martínez Montanés, maliari Murillo, Zurbarán, Velázquez.

Hospodársky úpadok nastal v r.1717, keď sa tunajší prístav postupne zanášal pieskom a Sevilla musela prepustiť monopol na obchod s Amerikou konkurenčnému mestu Cádiz. Z tohto neúspechu sa spamätalo až iberoamerickým obchodným veľtrhom v r. 1929 a Svetovou výstavou Expo r. 1992.

Sprievodca Sevillou

Historické centrum, zatiaľ nedotknuté civilizáciou je charakterizované tromi symbolmi: Sevillskou katedrálou, kráľovským palácom - Alcázar a Indickým archívom, ktoré boli v r. 1987 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Sevillská katedrála

Bola postavená na základoch predchádzajúcej almohadskej mešity, je tretia najväčšia sakrálna stavba sveta. Sevillská katedrála [ | ] má deväť portálov, päť chrámových lodí, 45 postranných kaplniek . V kráľovskej kaplnke Capilla Real sa nachádza náhrobok kráľa Ferdinanda III., už spomínaného osloboditeľa Sevilly v r. 1248, jeho manželky Beatrice a syna Alfonsa X. Múdreho.
Náhrobok Krištofa Kolumba bol postavený a tu umiestnený v r.1902 na počesť veľkého objaviteľa. V sakristii nemožno prehliadnuť obrazy od Murilla, Zurbarána a ďalších vyznamných umelcov.

Giralda

Ďalšou dominantou mesta je Giralda - niekdajší minaret starej mešity a dnes zvonica katedrály. Minaret bol postavený v 12. stor. v maurskom slohu. Renesančné doplnky ako balkóny a symbol viery koruhvička – giraldillo (podľa neho dostalo dnešný názov) dodali tehlovej veži novú tvár.
Giralda je sto metrov vysoká a po 34 šikmých plošinách možno vyjsť do výšky 70 metrov, odkiaľ sa naskytne krásny panoramatický výhľad na mesto. Premena minaretu na zvonicu znamenala okrem iného víťazstvo kresťanstva nad islamom. Preto bola na vrchol veže v r. 1568 umiestnená socha Svätej Jany, ktorej sa hovorilo viera alebo „Giralda“. Je to 7,5 m vysoká socha zo železa a bronzu, vážiaca asi dve tony.

Indický archív

Južne od katedrály je Indický archív [ | ], kde sú uchovávané písomné dokumenty z čias dobývania Ameriky, napr. Kolumbov denník a podobne.

Alcázar

Alcázar [ | ] je kráľovský palác, pôvodne rezidencia vládnucej dynastie Almohadov, neskôr sídlo kastílskych panovníkov. V 14. stor. bol prestavaný za spoluúčasti maurských remeselníkov, v 16. stor. za Karla V. bol rozšírený a v 19. stor. prešiel reštauráciou.
Priamo pred palácovým portálom stojí palác Casa de la Contratacion. Tu sídlil osobitný úrad zriadený kráľovnou Izabelou I., ktorý mal dozerať na obchody so zámorskými kolóniami.
Sála veľvyslancov je skvostom maurského dekoračného umenia. Jej steny sú obložené dlaždicami azulejos a štukovými arabeskami. V trakte, ktorý bol postavený za Alfonza X., nás očarí dvanásť nástenných kobercov s motívmi cisárovho ťaženia do Tuniska.
Krásne záhrady, parky, kde súťaží maurské záhradné umenie s renesančným, ale aj moderným, vôňa exotických kvetov a tichý šum vody sú balzamom na dušu človeka. Sú ideálnym miestom na oddych a relax po namáhavých prechádzkach mestom za umeleckými pamiatkami.
Hradby oddeľujú Alcazár od niekdajšej Židovskej štvrti - dnes Santa Cruz, ktorú zachránili pred úplnou skazou reštaurátorské práce v 20. storočí. Dnes tu nájdeme malé obchodíky s výrobkami umeleckých remesiel, penzióny a útulné reštaurácie.

Veža Torre Del Oro

Ďalším symbolom Sevilly je veža Torre Del Oro (Zlatá veža) [ | ]. Bola postavená v r. 1220 Maurmi ako strážna veža, ktorej kupola bola kedysi obložená zlatom. Dnes tam sídli Námorné múzeum.

Plaza de Espana

Novšiu históriu mesta Sevilla priblíži jedno z najkrajších španielskych námestí Plaza de Espana [ | ], obľúbené námestie turistov aj domácich obyvateľov.
Námestie naprojektoval Hannibal González, sevillský architekt. Spravil tak pri príležitosti ibero-amerického Expa v roku 1929. Pod jeho dohľadom vyrástlo v Seville, či dokonca v celej Andalúzii množstvo krásnych budov.

Palacio de Espana

Palacio de Espana, postavený do polkruhu, dominuje areálu, ktorý vznikol pri príležitosti Iberoamerickej výstavy v Seville v r. 1929. Na jej dekoráciu sú použité typicky španielske maľované kachličky azulejos, ktoré priblížia históriu jednotlivých španielskych provincií.

Plazza de América

Ďalším známym námestím je Plazza de América [ | ] s dvomi múzeami. Museo de Artes y Costumbres Populares je národopisné múzeum a Museo Arqueológico vlastní cenné exponáty z odkrytej rímskej osady Itálica. Je to nálezisko najstaršej rímskej osady na území Španielska. Založil ho Publius Cornelius Scipio v r. 206 pred n. l. pre veteránov druhej púnskej vojny.

Ďalšie informácie o Seville

Sevilla je aj mestom mladých, keďže sa tu nachádzajú štyri univerzity. Najväčšia je Sevillská, prestavaná z bývalej tabakovej továrne z 18. stor. (slávna temperamentná Carmen bola asi tiež robotníčkou v tejto továrni). Má viac ako pätnásť fakúlt, na ktorých študuje asi 70 tisíc študentov. Prvou súkromnou univerzitou v Andalúzii je Univerzita Ferdinanda III.

Charakteristický ráz Starého mesta v Seville dokresľujú romantické námestia, uličky, parky, večer osvetlené významné miesta a rušný večerný život. A tak nezabudnite, že okrem návštev rôznych pamiatok tohto starobilého mesta je možné sa taktiež vybrať aj na romantickú prechádzku Sevillou, koče s koňmi čakajú na záujemcov pri Giralde.
Sevilla je malebné mesto, kde sa nové, moderné snúbi s dedičstvom, na ktoré sú Sevillčania právom hrdí. Pri tejto príležitosti môžeme spomenúť Metropol Parasol, ktorý sa nachádza na adrese Plaza de la Encarnación. Stojí na mieste bývalého trhoviska. Na prízemí sa nachádza tzv. Antiquarium s expozíciou archeologických nálezísk. Na ďalšom poschodí bolo obnovené trhovisko s rozlohou 2.000 m2. V dáždniku Metropol Parasol si svoje miesto našli aj reštaurácie so skvelým výhľadom na okolie a samotnú Sevillu. Návštevníkov poteší aj španielska kuchyňa, plná morských plodov a pohostinnosť s domáckou atmosférou.
Keď sa vyberiete do Sevilly, odporúčame naplánovať si návštevu na obdobie mimo sezóny, kvôli vysokým teplotám v mesiacoch máj až september.

Okolie Sevilly

V blízkom okolí Sevilly, približne 10 km, sa oplatí navštíviť archeologické nálezisko Itálica, t.j. významného antického mesta z roku 206 p.n.l., rodiska cisárov Trajana a Hadriána. V lokalite nájdeme rôzne pozostatky palácov, kúpelov, ulíc, divadlo i amfiteáter s kapacitou 25 tisíc divákov. Ten si môžete prehliadnuť po obvode vnútornými chodbami. Amfiteáter bol miestom, kde bojovali statoční gladiátori na život a na smrť.
V Itálice sa našlo množstvo sôch a dobových artefaktov, z ktorých väčšina je dodnes prístupná, ako už bolo spomenuté, v Archeologickom múzeu v Seville [ | ]. Napriek tomu sa tu zachovali nádherné antické mozaiky.

Ešte trochu ďalej, približe 35 km od Sevilly, sa nachádza krásne starodávne mesto Carmona [ ] s mohutnými hradbami. Pochádza ešte z doby Feničanov, v tom čase nieslo názov Kar.
V meste sa nachádzajú pamiatky starovekého Ríma, paláce, amfiteáter, kostoly a blízko mesta ležiača nekropola objavená v roku 1868. Tá je najvýznamnejším objektom z rímskej doby. V meste zaujme taktiež Námestie sv. Ferdinanda (Plaza de San Fernando), či Námestie Plaza de Abastos.

Doprava v Seville

Ak sa rohodnete navštíviť Sevillu letecky, pristanete na Sevillskom letisku nachádzajúcom sa približne 10 kilometrov severovýchodne od samotného mesta. Z letiska do mesta Sevilla (ale aj iných španielských miest) je možné sa dostať verejnou dopravou, ktorú zabezpečujú autobusy spoločnosti Los Armillos v polhodinovej frekvencii. Podľa hustoty premávky sa do Sevilly dostanete v priebehu 20-30 minút. Rýchlejšou alternatívou je využitie taxi služby, ktorá je však drahšia.
Hlavné atrakcie v Seville môžete navštíviť aj pešo, na bicykloch, či v kočoch ťahanými koňmi, dlhšie vzdialenosti prekonáte využitím služieb verejnej hromadnej dopravy.
V Seville funguje metro od roku 2009. Celková dĺžka trate tohto metra, s 22 stanicami, dosahuje 18,2 km. Samozrejmosťou je hustá sieť liniek autobusovej dopravy, v rámci ktorej sú pre turistov zaujímavé predovšetkým okružné trasy C1-C5.
V Seville premávajú aj električky, ktoré majú tiež zastávky aj v historickej časti mesta.

SEVILLA METRO

Preskúmaj Sevillu - 360° STREET VIEW pohľad

Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka Sevilla
Ubytovanie v Seville
Požičanie auta v Seville

Poistenie do Španielska


SI TU:  Domov › Destinácie › MestáSevilla