Poklady sveta

Hora Roraima

GuyanaGUYANA    BrazíliaBRAZÍLIA    VenezuelaVENEZUELA

Popis lokality

Photograph Kukenan Tepuy by luis nieto on 500px


Súčasťou venezuelského Národného parku Canaima (s rozlohou 30.000 km2), na bielym kameňom označenej hranici Venezuely, Guyany a Brazílie, sa rozprestiera hora Roraima. Okrem toho, že je najvyšším bodom v štáte Guyana, je zároveň jedným z najstarších geologických útvarov na Zemi, datovaných do obdobia prekambria (1,8-2 miliardami rokov).
Hora Roraima je najvyššou zo skupiny stolových hôr známych ako tzv. tepuí v Južnej Amerike. Jej rozloha 50 km2 a čistá výška približne 400-500 metrov takmer kolmých stien nad okolitým terénom zapôsobí na každého cestovateľa.
Najvyšším bodom je Maverick Rock, ktorý sa nachádza vo výške 2.810 metrov nad morom. Priemerná nadmorská výška stolovej hory Roraima dosahuje 2.700 metrov. Na vrchole, ktorý vlastne predstavuje kamenná platňa dlhá cez 20 kilometrov, sa nachádzajú malé trávnaté porasty, priezračné jazierka a rôznorodé skalné útvary. Tiež tu rastú rastliny, kvety (pozor aj mäsožravé) a žijú živočíchy, ktoré nenájdete nikde inde na svete. Je to jednoducho miesto akoby vypadnuté z prehistorického sveta, ktoré dotvára úžasná atmosféra hmly, oblakov i predierajúceho sa slnka. Okrem iného na vrchole nájdete aj tzv. Údolie kryštálov, či kremencovú jaskyňu Ojos de Cristal („Kryštálové oči“).
Mount Roraima je vyhľadávanou atrakciou medzi turistami z celého sveta. Hora Roraima je najlepšie prístupná z Venezuely. Východzím bodom pre návštevu je mestečko San Francisco de Yuruani alebo Santa Elena de Uairén. Ak sa rozhodnete pre výstup, treba počítať s tým, že Vám zaberie 5-7 dní. Nie je však úplne vhodná pre začiatočníkov. V úvodnej fáze treku sa prechádza územím savany, pokračuje sa džungľou/dažďovým pralesom až nakoniec nasleduje samotný výstup na vrch stolovej hory, kde je možné pobudnúť aj niekoľko dní.
Spomeňme, že počas tohto výstupu sú viditeľné dve stolové hory. Okrem Roraimy je tu tiež stolová hora Kukenán. Jej nadmorská výška dosahuje 2.650 metrov. Jej vrcholová plošina je menšia (21 km2) ako vrcholová plošina hory Roraima (34 km2) a zároveň je ťažšie prístupná. Z bezpečnostných dôvodov nie je možný výstup na Kukenán vykonať. Mimochodom, tiež sa tam nachádza vodopád Kukenán, ktorý svojou výškou 610 metrov patrí k najväčším na svete.
Celý výstup na stolovú horu Roraima organizujú početné cestovné kancelárie, ktoré Vám zabezpečia skúsených sprievodcov, prevažne z indiánskeho kmeňa Pemónov, ktorí v týchto oblastiach žijú.
Spomeňme, že vo Venezuele sa nachádza väčší počet stolových hôr, medzi ktorými je tiež tá, z ktorej padá najvyšší vodopád na svete – Anjelský vodopád / Salto Ángel.
Stolové hory sa nachádzajú aj v ostatných kútoch sveta. K tým najznámejším patrí stolová hora /Table Mountain/ nad Kapským mestom v Juhoafrickej republike.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Caracas
Ubytovanie vo Caracase
Požičanie auta v Guatemala

Poistenie Venezuela

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaHora Roraima