Poklady sveta

Antické mesto Perge / Perga

TureckoTURECKO

Popis lokality

Photograph Perge, Turkey by Lubomir Mihalik on 500px


Pôvodné grécke antické mesto Perge, nachádzajúce sa v provincii Antalya, je významným archeologickým náleziskom, pôvodne založeným okolo 10 storočia p.n. l., hoci prvé oficiálne zmienky o meste sa datujú do obdobia Alexandra Veľkého, t.j. roku 333 p.n.l.. Zachované historické pozostatky Perge sa rozprestierajú na ploche cca 15 km2. Môžete tu v Perge obdivovať hlavnú ulicu so stĺporadím, amfiteáter s kapacitou cca 20 tisíc divákov, agoru s chrámom bohyne Tyché, baziliku, či kúpele. Je zaujímavosťou, že vstup do kúpeľov bol ženám zakázaný, hoci napriek tomu obsluhu väčšinou zabezpečovali práve ženy.
Počas helenistického obdobia bolo Perge jedným z najkrajších a najrozvinutejších miest sveta. Bolo zároveň obohnané niekoľko metrov vysokým hrubým múrom. Kedysi bolo mesto Perge dokonca významným prístavom, hoci lodná cesta zabezpečená riekou Kestros sa dodnes už postupne zasypala.
Význam Perge spočíval aj v tom, že bolo misijným cieľom apoštola Pavla, ktorý sa sem dostal pri svojej ceste z Cypru. Perge sa tak zaraďuje medzi prvé kresťanské obce v Malej Ázii. Pavol mnohých obrátil na kresťanskú vieru, pričom svoje kázania vykonával práve vo vyššie spomenutej bazilike.
Nakoľko je v Perge počas leta veľmi horúco, nezabudnite si so sebou zobrať dostatočné zásoby vody, čiapku a slnečné okuliare!
Návštevníkom Perge sa odporúča taktiež návšteva cca 30 km vzdialeného Aspendosu, ktorý taktiež predstavuje veľmi zaujímavú historickú lokalitu.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Antalya
Ubytovanie Antalya
Požičanie auta Antalya

Poistenie do Turecka

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaPerge