Poklady sveta

Aspendos, amfiteáter

TureckoTURECKO

Popis lokality

Photograph Aspendos Antik Tiyatrosu by Hamit SEÇİL on 500px


Aspendos, história ktorého siaha do roku 1.000 p.n.l., bývavalo významným obchodným mestom. V súčasnosti je však Aspendos známy zachovalým antickým amfiteátrom s najlepšou akustikou na svete.
Vznik divadla Aspendos sa datuje do roku 155, kedy bol postavený gréckym architektom Zenonom. Podľa povesti vznik divadla bol spojený so súťažou, ktorú vyhlásil Aspendský kráľ. Ten mal len jedinú dcéru, ktorá vďaka svojej kráse nemala núdzu o uchádzačov. Keďže bol kráľ milovníkom umenia, rozhodol sa, že dcéru vydá za toho uchádzača, ktorý preukáže najlepšie umelecké vlohy. Preto vyhlásil súťaž o najkrajšiu a pre mesto najpotrebnejšiu stavbu, výsledkom ktorej bola okrem iného stavba akvaduktu a divadla. Keďže sa kráľ nevedel rozhodnúť, ktorá stavba je lepšia, navrhol aby bola princezná rozpolená a rozdelené medzi oboch umelcov. Našťastie, architekt divadla s týmto postupom nesúhlasil a radšej sa jej vzdal...
Toto mohutné divadlo Aspendos, dlhé 96 metrov, bolo obľúbené hlavne pre svoju výbornú akustiku. Divadelné predstavenie mohlo pritom sledovať približne 12.000 divákov. Aj v súčasnosti sa tu, v Aspendose, konajú rôzne divadelné predstavenia, koncerty i festivaly. Svoju hlavnú funkciu tak tento amfiteáter vykonáva až dodnes.
V blízkosti Aspendosu sa nachádzajú taktiež ruiny približne 15 km dlhého akvaduktu, bazilika a agora.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Antalya
Ubytovanie Antalya
Požičanie auta Antalya

Poistenie do Turecka

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaAspendos