Poklady sveta

Hrad Malbork

PoľskoPOĽSKO

Popis lokality

malbork castle by wylko75 on 500px.com


Približne 60 km juhovýchodne od Gdanska sa nachádza mesto Malbork, ktoré sa pýši impozantnou stavbou, najväčším gotickým hradom na svete a zároveň najväčším tehlovým hradom (pozostáva z takmer 4,5 mil tehál), aký ľudstvo vybudovalo. Mimochodom, dodnes je hrad Malbork [ ] jediným tehlovým hradom na svete!
Hrad Malbork skrýva pohnutú históriu križiackych výprav, ktorá sa v Malborku začala písať v roku 1254. Práve v tomto období na poľské územie zavítali križiaci na pozvanie šlachty, aby začali bojovať proti pohanským Prusom.
Malbork bol pôvodne opevneným kláštorom, ale potom ako sa sem v roku 1309 presťahovalo z Benátok sídlo veľmajstra rádu nemeckých bojových rytierov, došlo k jeho rozšíreniu a prestavbe na hrad.
Hrad Malbork sa rozprestiera na pozemku s rozlohou štvrť milióna milióna m2, pozdĺž rieky Nogat. Rozloha hradu dosahuje 143.591 m2. Výstavba hradu trvala vyše 100 rokov. Najväčší rozmah dosiahol hradný komplex za čias veľmajstra Winricha z Kniprode (1351 - 1382).
V základnom hradnom komplexu bola postavená prijímacia sála. Na jej kamennej podlahe sa nachádzajú ventily, ktoré plnily dva hlavné účely: prúdil nimi vzduch a v zime zase teplo. Totiž pod prijímacou sálou bola pekáreň, ktorá kamennú podlahu dokázala až tak vyhriať, že teplom bolo možné zohriať aj ďalšie miestnosti a chodby základného hradu.
Samotný hrad pozostáva z troch hlavných častí: hrad, pokladnica a kaplnka Panny Márie. Hrad Malbork nikto nikdy nedobil, hoci v neskorších obdobiach bol viackrát poškodený a v 19. storočí dôkladne reštaurovaný. Taktiež počas 2. svetovej vojny bol hrad opäť silno poškodený, ale opäť nanovo reštaurovaný.
Hrad Malbork ročne navštívi okolo 500 tisíc turistov, ktorí s rešpektom obdivujú túto gigantickú červenú stavbu vypínajúcu sa nad mestom Malbork. Tunajšiu výnimočnú atmosféru môžu turisti zažiť hlavne v mesiaci júl, kedy počas dvoch dní sa toto mesto stáva stredovekým mestom. Návštevníci môžu obdivovať napr. obkľúčenie Malborku, s presnou rekonštrukciou bitky z roku 1410. Pri vystúpeniach sa využívajú svetelné efekty a divákom sa ponúkajú nielen dobové súboje, ale aj ukážky starých remesiel.

Lokalita Hrad Malbork je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1997.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Gdanska
Ubytovanie v Malborku
Požičanie auta Gdaňsk

Poistenie Poľsko

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaHrad Malbork