Cestopisy

Grécka perla Iónskeho mora

GréckoGRÉCKO

Ostrov, na ktorom sa zastavil čas

Pokojná hladina, rodinná atmosféra, výborná grécka kuchyňa, jemný piesok, príjemná klíma.... Aj tak možno charakterizovať Korfu. Ostrov je zo všetkých gréckych ostrovov, ktoré som navštívila tým najkrajším, kde sa cítim ako doma. Možno to bude spôsobené aj tým, že som tam strávila letnú dovolenku už tretíkrát.
Ostrov si podmaní každého, kto miluje priezračne čisté a teplé more. Korfu v sebe ukrýva romantické zátoky, kus histórie, zelenú vegetáciu a mnoho krásneho. Korfu tiež ponúka obrovské možnosti nielen pre turistov, ktorých baví ležať na pláži a „chytať bronz“, ale ponúka taktiež mnoho pamiatok a atraktivít cestovného ruchu pre klientov, ktorí milujú kochať sa historickými klenotmi. Je vhodný pre poznávacie aj pobytové zájazdy.

Korfu

Ostrov Korfu obmývajú dve úžasne teplé moria, ktoré sú ako rozprávka a balzam pre dušu cestovateľa, ktorý sa chce vyvaľovať pri mori na jemnom piesku. Jedná sa konkrétne o Iónske more na východnej strane ostrova a Jadranské more, ktorého vlny obmývajú západnú stranu. V tomto prípade akosi neplatí to, že Jadran je vlnitejší a studenší ako Iónske more. Obidve moria na tomto ostrove sú príjemne teplé ako kakao.
Korfu je považovaný za veľmi atraktívnu a najmä „zelenú“ grécku destiáciu. Gréci naozaj môžu byť právom hrdí na svoje malebné zelené ostrovčeky. Ostrov neoplýva len krásnou a neporušenou prírodou, ale aj atraktívnymi strediskami cestovného ruchu a množstvom historickým pamiatok. Kvôli svojej príjemnej stredomorskej klíme a úžasnému členitému pobrežiu je pokladaný za skutočný raj.
Na tomto ostrove si každá veková kategória príde na svoje. Nájdete tu rodiny s deťmi, zaľúbené páry, či seniorov.

Ostrov sa nachádza v severnej časti Grécka, a tým pádom je najbližším gréckym ostrovom smerom k Slovensku. Na ostrov sa môžete dostať aj autobusom a následne trajektom, ak si chcete spríjemniť cestu po mori. Dostanete sa tam tiež pohodlne aj prostredníctvom lietadla. Let z Bratislavy trvá iba niečo vyše hodiny. Nedávno bola zavedená aj pravidelná linka z Bratislavy do Kerkyry. Lieta sa však zatiaľ iba raz do týždňa.
Služby na ostrove sú na dobrej a kvalitnej úrovni, ako na všetkých gréckych ostrovoch. Klasický grécky flegmatizmus vidieť na každom kroku, ale neuberá to na kvalitne poskytovaných služieb. Možno tam nájsť aj lukratívne dovolenkové rezorty, ktoré sa môžu pýšiť piatimi hviezdičkami a tiež menšie penzióny či privátne apartmánové domy. Možností je vždy mnoho.
Korfu je ostrov, na ktorý sa dostanete veľmi jednoducho a ak ste sa už dostali na dovolenku práve tam, na každom kroku je možnosť zapožičať si auto alebo motorku a prejsť si pohodlne celý ostrov a jeho očarujúce zákutia.

Podnebie tohto ostrova je typicky grécke, teplé a suché, avšak nedá sa porovnať s inými ostrovmi, ktoré sú južnejšie situované. Po rozhovoroch s domácimi obyvateľmi sa zistilo, že počas júla a augusta nezvykne pršať takmer vôbec a Korfu má prijemné teploty okolo 35 stupňov Celzia. Horšie je to v septembri, kedy už zvyknú byť búrky a chladnejšie. Na Korfu sa oplatí vycestovať počas letných mesiacov, ak vám ide o to, aby ste strávili dovolenku pri mori v slnečnom letovisku.

Korfu

Letovísk a vychytených stredísk má tento čarovný ostrov viac než dosť. Ako najhlavnejšie centrá turizmu možno spomenúť Dassiu, Kerkyru, Agios Georgios, Moraitiku, Sidari a Acharavi, či Rodu. Mnohé z týchto krajín som aj osobne navštívila a môžem s určitosťou povedať, že ma očarili na prvý pohľad. Neveľké, útulné, flegmatické mestečká plné príjemných ľudí a pohostinnosti.
Je ale potrebné rozlišovať východnú a západnú časť ostrova. Je známe, že západná časť ostrova sa nápadne líši od druhej strany. Západná je viac spustnutá, menej obývaná, menej turistov ju navštevuje, má menšie hotely, ale o to krajšiu a neopakovateľnú, priam nedotknutú prírodu. Dlhé piesočnaté pláže a množstvo krásnych zelených zákutí a biotopov. Východná časť ostrova je popretkávaná rušnými letoviskami, množstvom hotelov a taverien, je omnoho rušnejšia ako západná strana. Hlavné mesto Kerkyra má vybudované ako jediné mesto na ostrove medzinárodné letisko, kde pristávajú turisti z celej Európy, ale aj sveta.
V hlavnom meste sú obrovské atraktivity a lákadlá pre turistov ako napríklad historické pamiatky, dve protiturecké pevnosti, romantické benátske uličky, ktoré dotvárajú ráz typickej gréckej atmosféry a pohodlia.

Korfu

Najočarujúcejšie mesto na Korfu je Sidari. Ideálne pre romantické zaľúbené páriky, ktoré si chcú vyznávať medzi útesmi v krištáľovo čistej vode pri Kanáli lásky. Mesto je dotvorené prírodnými útesmi a úžasnou atmosférou.

Najhistorickejšou pamiatkou, spolu s dvoma pevnosťami, je na Korfu palác Achileon. Tento palác milovala rakúska cisárovná Sissi a vybrala si ho za miesto svojej liečby tuberkulózy. Nádherný historický palác dopĺňa veľká záhrada s palmami a sochami gréckych bojovníkov.

Korfu

Veľmi známa na ostrove je aj likérka, kde sa vyrába tradičný grécky likér. Môžete si domov priniesť aj takýto druh darčeka pre svojich blízkych.

Ostrov je menší na rozdiel od iných gréckych ostrovov, ale dá sa prejsť úplne celý za týždeň Vašej dovolenky.

Počas svojej dovolenky alebo tripu môžete tiež navštíviť okolité ostrovčeky pri Korfu, napríklad Paxos, ktorý má neporušenú prírodu, malebný prírodný prístav a jeho obyvatelia nevedia, čo je stres a zhon. Ostrov je obkolesený úžasnými jaskyňami a tyrkysovou vodou, ktorá je však chladnejšia ako inde.

Korfu

Atmosféra tohto ostrova Vás úplne pohltí a budete chcieť spoznávať čoraz viac a viac z jeho krás, pretože je to láska na prvý pohľad...


Autor: Natália Bosáková
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka na Korfu
Ubytovanie v Kerkyre
Požičanie auta v Kerkyre

Poistenie Kerkyra

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Na cestáchGrécka perla Iónskeho mora