Mestá sveta

KERKYRA SPRIEVODCA / KERKYRA CITYGUIDE

GréckoGRÉCKO

Popis lokality

Kerkyra je určite jedným z najkrajších miest Grécka. A to nielen vďaka svojej architektúre, ktorá bola ovplyvnená 400 ročnou nadvládou Benátok a 50 ročnou nadvládou Británie, ale i svojou skvelou polohou, nakoľko sa rozkladá na najzelenejšom gréckom ostrove, ktorým je ostrov Korfu.
Práve Benátčania vybudovali mestskú časť Campiello, ktorá je známa labyrintom úzkych romantických uličiek. Ani sa nie je preto čo čudovať, že historické jadro mesta bolo v roku 2007 zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Photograph View to the old Kerkyra city at Cofru, Greece by Tony Z on 500px

Dejiny mesta Kerkyra

Hoci osídlenie tejto lokality siaha ešte do obdobia 1.300 p.n.l., história súčasného mesta Kerkyra sa píše od roku 734 n.l., kedy bolo zničené pôvodného hlavné mesto ostrova. Mesto sa postupne rozrastalo nielen čo do plochy, či počtom obyvateľov, ale i do významu. Najväčší rozmach mesta nastal v 15. storočí, kedy sa Kerkyra opevnila mohutnými hradbami. Práve z tohto obdobia pochádza Stará pevnosť. Bolo to veľmi dôležité, pretože práve opevnenie s pevnosťami zaisťovalo Benátčanom a Grékom bezpečie, vďaka čomu sa Kerkyra na rozdiel od zvyšku Grécka nedostala pod nadvládu Turkov. Rozvoj mesta v konečnom dôsledku zabezpečil, že sa Kerkyra stala hlavným intelektuálnymi i správnymi centrom na ostrove Korfu. Kerkyra sa stala tiež významným faktorom úspešného rozvoja turistického ruchu na ostrove ako i dôležitým dopravným uzlom.

Atrakcie mesta Kerkyra

Ak sa rozhodnete navštíviť hlavné mesto ostrova Korfu - Kerkyru, určite nevynecháte najkrajšiu časť mesta, už spomenutú Campiello. Južná, resp. juhozápadná časť Campiello sa napája na obchodnú štvrť starého mesta.
Pre túto oblasť sú charakteristické široké mramorové ulice s námestíčkami a obchodíkmi. Tak sa postupne dostanete k hlavnému námestiu Esplanade (známe aj ako Spianada) s množstvom kaviarní.
Práve pred týmto námestím stojí ohromná Stará pevnosť, ktorá je považovaná za jednu z hlavných atrakcií mesta Kerkyra.
Esplanade
, založené Benátčanmi v 17. storočí, je obzvlášť pôsobivé svojou večernou atmosférou, ale určite si toto priestranné námestie vychutnáte aj počas dňa.

Stará pevnosť

Stará pevnosť [ ] sa začala stavať v 16. storočí, pričom jej výstavba trvala 50 rokov. Dodnes je chránená vodnou priekopou a teda s mestom je prepojená mostom. Pevnosti dominujú dve približne 60 metrov vysoké skalnaté pahorky, ktoré sú opevnené. Bola kedysi miestom, kde sa rozkladalo mesto Korfu.
Tiež sa tu nachádzalo sídlo vlády Benátčanov, ktoré však bolo Britmi zrušené, pretože pevnosť bola prestavaná na kasáreň a vojenskú nemocnicu.
Zaujímavou stavbou v pevnosti je kostol sv. Juraja, postavený Angličanmi v dórskom štýle roku 1840. Žiaľ, väčšinou je kostol zatvorený. Nenechajte sa však odradiť, pretože ak sa dostanete na samotný vrchol pevnosti (najvyššie miesto sa týči do výšky 70 m.n.m.), budete obdarení nádhernými výhľadmi na staré mesto Kerkyra ako i jej prístav.

Nová pevnosť (Néo Frúrio, New Fort)

Nová pevnosť [ ] sa nachádza sa medzi starým a novým prístavom. Hoci sa volá Nová pevnosť, neznamená to, že nie je stará. Výstavba začala v roku 1576 Benátčanmi a trvala 13 rokov. Silný vplyv na jej architektonickom prevedení zanechali taktiež Francúzi i Angličania. Väčšina turistov si všimne okrem ovocných a zeleninových trhov pri pevnosti taktiež bránu do prístavu s reliéfom okrídleného leva svätého Marka.
Keď vstúpite do pevnosti, môžete sa tešiť na dlhé tmavé chodby vo vnútri pevnosti, hotové bludisko. Dávajte si teda pozor, aby ste sa nestratili. Traduje sa, že Nová pevnosť je prepojená so Starou pevnosťou systémom podzemných chodieb. Podobne ako Stará pevnosť, aj Nová pevnosť ponúka nádherné výhľady na okolie.

Starý palác a radnica

Jedná sa o najväčšiu budovu mesta Kerkyra, stojacu na severnom okraji Esplanade. V minulosti bol využívaný ako letné sídlo gréckej kráľovskej rodiny, neskôr však slúžil aj pre vojenské účely. Hoci palác je dnes kompletne zrekonštruovaný, pre verejnosť sú prístupné len niektoré miestnosti, ktoré však dostatočne ilustrujú luxus a životné podmienky britských komisárov.
Približne 100 metrov od centra Spianady, na ulici Evžena Vulgarise, bola postavená radnica v rokoch 1661-1693. Vtedy plnila úlohu sídla klubu benátskeho námorníctva, neskôr slúžila ako divadlo, až napokon ako radnica.

Kanóni, kláštor Vlachérna a Pontikoníssi

Hoci kláštor Vlachérna [ ], pochádzajúci zo 17. storočia, je prázdny, dodnes je turistom z celého sveta stále prístupný, zadarmo. Dostanete sa sem po hrádzi, kde sú ukotvené loďky, ktoré Vás vedia odviesť ďalej na Myší ostrov, t.j. Pontikoníssi. Práve na tomto ostrove kedysi žila rakúska cisárovná Sisi, ktorá mimochodom mala na ostrove Korfu zriadené taktiež letné sídlo, palác Achilion.
Kláštor Vlachérna býva častým motívom fotografov a je jedným s hlavných symbolov hlavného mesta Kerkyra. V blízkosti sa nachádza aj medzinárodné letisko, takže určite vzhliadnete niekoľko odlietajúcich a prilietajúcich lietadiel, ktoré musia zvládnuť najkratšiu pristávaciu plochu v Európe.
Ak si plánujete na Korfu kúpiť obraz, využite návštevu Vlachérny, kde sa také obrazy aj predávajú. Výber je široký a pravdepodobne asi aj najlepší na celkom Korfu.

Kostol Ágios Jáson ke Sossipatros a Ágios Spiridonas

Kým kostol Ágios Jáson ke Sossipatros je staručkým kostolom, slúžiacim ako typický príklad nádhernej byzantskej architektúry na Korfu, kostol Spiridonas je zasvätený patrónovi ostrova. V kostole sa nachádzajú pozostatky sv. Spiridona, ktorý žil okolo roku 300. Okrem toho Vás zaujme aj interiér kostola, vyzdobený v 18, a 19. storočí v štýle ionskej školy.

Kláštor Agias Efthimias

V štvrti Anemómilos je situovaný ženský kláštor pochádzajúci z benátskej doby. Má nádherné nádvorie s množstvom kvetín.

Archeologické múzeum v Kerkyre

Ak Vás zaujímajú nálezy z antického mesta Kerkyra, určite nevynechajte návštevu archeologického múzea.
Môžete obdivovať rôzne keramické výrobky, sochy a sošky, či dokonca neolitické artefakty. Najvýznamnejšími exponátmi sú pozostatky dvoch chrámových štítov – Archaický štít s Gargonou (jeho úlohou bolo odháňať od chrámu zlo) a z roku 510 pochádzajúci archaický štít Figarétto.

Výlety v okolí Kerkyry

Keďže ostrov Korfu je malý ostrov, za 1-2 dni ho prejdete celý. Postačuje sa požičať auto a vybrať sa spoznávať nádherné zákutia ostrova. K hlavným atrakciami patria:

Achillion

Achillion [ ] je zámkom cisárovnej Sisi, ktorá tu aj istý čas pobývala. Vyhovovalo je aj nádherné okolité prostredie, ktorým sa rada kochala, ale i skvelá klíma, ktorú milovala.
Ako názov zámku naznačuje, Sisi ho pomenovala podľa bájneho hrdinu, konkrétne po Achillesovi. Nikto sa preto ani nečuduje, že sa v areáli nachádza socha Víťazného Achillesa, ktorá dosahuje výšku 11,5 metrov a váži 4,5 ton.
Po smrti Sisi zostal nejaký čas zámok neobývaný, avšak v roku 1907 sa novým vlastníkom stal cisár Viliam II., ktorý okrem iného stál aj za vyhotovením vyššie zmienenej sochy Víťazného Achillesa.

Počas 1. svetovej vojny Achillion slúžil aj ako vojenská nemocnica pre francúzskych vojakov, neskôr sa stal majetkom Grécka a v roku 1962 sa stal dokonca kasínom. Dnes je múzeom. Okrem prechádzky v záhrade paláca a skvelým výhľadom z palmových terás môžete teda navštíviť aj samotný palác. Interiér paláca je nádherne zdobený a ponúka množstvo historických predmetov – obrazov i pôvodného nábytku a pod.

Pobrežné útesy Sidári

Strmé útesy, zvetrané skaly. Najznámejšou a najviac navštevovanejšou lokalitou je kanál Lásky (canal d´amour). K útesom sa viaže povesť, že ak chce dievčina získať chlapca, ktorého miluje, musí zavčas zrána preplávať tento kanál a pritom neustále myslieť na vyvoleného.

Pantokrátor

Najvyššia hora Korfu, vysoká 906 metrov. Takmer na vrchol hory vedie asfaltová cesta, zvyšok je nutné prejsť pešky. Ak sa dostane na samotný vrchol, môžete sa tešiť na skvelé panoramatické výhľady na Grécko, ale i neďaleké Albánsko. Na vrchole sa nachádza taktiež mužský kláštor, pochádzajúci zo 16. storočia. Dodnes sa v ňom nachádzajú náboženské predmety, fresky, maľby, či ikony. Možno Vás poteší, že vstup do kláštora v priebehu dňa je voľný.

Hrad Angelókastro

Na západnom pobreží Korfu sa do výšky týči pevnosť Angelókastro [ ], je z druhej strany ohraničená morom.

Tento Anjelský hrad dal postaviť v 13. storočí Michael Komnenos, aby slúžil ako útočisko pre tých, ktorý hľadajú bezpečie. Hľadajúcimi boli prevažne obyvatelia severného Korfu. Vzhľadom na výhodnú polohu hradu, nikdy nedošlo k jeho dobytiu. Dnes sa tu nachádzajú ruiny hradu, kostol v jaskyni, kaplnka, cisterna a niekoľko do skaly vytesaných hrobiek. Pred výstupom do areálu hradu sa môžete posilniť v miestnej reštaurácii.

Samozrejme, v Korfu môžete vidieť ešte omnoho viac. Nemôžeme ale zabudnúť ani na skvelé pláže, ktoré lákajú turistov predovšetkým v hlavnej letnej sezóne, ale tiež oblasť Paleokastritsa, nachádzajúca sa v západnej časti ostrova, cca 25 km od hlavného mesta Kerkyra. Rozkladá sa tu šesť nádherných zálivov (Aghia Triada, Platakia, Alípa, Aghios Spiridonas, Agios Petros a Ambelaki). Nachádzajú sa tu krásne kamenisté pláže, s tyrkysovým priezračným morom, odkiaľ je možné podniknúť taktiež výlet do morských jaskýň.


Oblasť Paleokastritsa niektorí archeológovia považujú za miesto, kde bol kedysi palác kráľa Alkinoa. Nachádza sa tu tiež mužský kláštor Panny Márie, ktorý bol založený ešte v roku 1228. Podľa povesti tu prebehlo stretnutie medzi Nausikom a Odyseom. Vo vnútri môžete navštíviť kostolík Zoodochu Pigis, vidieť obydlia mníchov a múzeum s umeleckými a náboženskými predmetmi. Kláštor si dodnes zachoval svoju pôvodnú podobu z 18. storočia.


Preskúmaj Kerkyru - 360° STREET VIEW pohľad

Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka na Korfu
Ubytovanie v Kerkyre
Požičanie auta v Kerkyre

Poistenie Kerkyra

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › MestáKerkyra