Poklady sveta

Greenwich

Veľká BritániaVEĽKÁ BRITÁNIA

Popis lokality

The Old and the New in East London by David Abbs on 500px.com


Slávny Greenwich [ ] a jeho nultý poludník leží v okrajovej časti Londýna. Nachádza sa tu rozľahlý historický park rozprestierajúci sa na rozlohe 17 ha. Bol založený v roku 1433. V strede parku stojí Kráľovské observatórium, cez ktoré prechádza už spomenutý nultý poludník a ktorého výstavba sa realizovala podľa návrhu slávneho britského architekta Christophere Wrena.
Hlavným cieľom hvezdárne bolo určovanie zemepisnej dĺžky, s ktorou mali námorníci, na rozdiel od zemepisnej šírky, problém. Kým určovanie zemepisnej dĺžky moreplavci identifikovali podľa výšky Polárky nad obzorom, určovanie polohy v smere východ – západ bolo omnoho zložitejšie. Význam Greenwichu nastal hlavne na konci 19. storočia, kedy vplyvom rozvoja dopravy došlo k potrebe zjednotiť meranie času. V minulosti malo každé miesto na Zemi svoj vlastný čas, avšak od roku 1884, kedy uzavrelo 41 delegátov z 25 krajín sveta dohodu, že svetový čas sa bude merať podľa poludníka prechádzajúceho cez Greenwichskú hvezdáreň sa svet rozdelil na 24 časových pásiem. Poludník spája body s rovnakou zemepisnou dĺžkou. Zároveň spája severný a južný pól.
Atraktívnosť Greenwichu je ale aj v tom, že práve na tomto mieste nultého poludníka je možné stáť jednou nohou na západnej a zároveň druhou na východnej pologuli.
Pred observatóriom sa nachádza socha generála Jamesa Wolfa. Z tohto miesta je prekrásny výhľad na celé okolie: od bývalej Greenwichskej nemocnice (v súčasnosti Kráľovskej námornej školy) až smerom k mrakodrapom Canary Wharf, City na severozápade a Miléniovému domu na severe.
Spomenúť by sme určite mali aj Národné Námorné múzeum. Práve toto múzeum patrí k najvýznamnejším svetovým námorníckym múzeám s množstvom exponátov ako sú námorné uniformy, lodné kotvy, kráľovské veslice, čo obrazy cestovateľov a námorných hrdinov.

Lokalita Greenwich je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1997.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Londýn
Ubytovanie v Londýne
Požičanie auta v Londýne

Poistenie Veľká Británia

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaGreenwich