Poklady sveta

Chrám Budhovho zubu, Srí Lanka

Srí LankaSRÍ LANKA

Popis lokality


Návšteva Srí Lanky a jej mesta Kandy (ako posledného hlavného mesta sinhálskych kráľov a nezávislého budhistického kráľovstva) sa nezaobíde bez návštevy chrámu Budhovho zubu (Dalada Maligawa) so zlatou strechou. Nachádza sa tu totiž vzácna relikvia, Budhov zub, uschovaný v zlatom relikviári. Traduje sa, že pri kremácii Budhy okolo roku 540 p.n.l. boli z pohrebnej hranice vytiahnuté štyri Budhové zuby. Kým tri sa dostali do iných svetov, jeden zostal zachovaný pre tento svet. Práve ten jeden priniesli na ostrov ešte v 4. storočí stúpenci budhizmu, pričom bol ukrytý vo vlasoch indickej princeznej Orissan.
Zlatý relikviár so zubom má tvar zvonovej stúpy a je nádherne zdobený šperkmi a perlami. Či uchováva skutočný Budhov zub je však otázne. V minulosti bol totiž viackrát ukradnutý, následne vraj opäť vrátený. Podľa niektorých bádateľov však bol tento zub už dávno zničený, keďže ho údajne Portugalci premenili na prach. Podľa inej teórie je zub príliš veľký, aby to bol zub človeka. Viera budhistov je však pevná. Aj preto pre nich chrám Budhovho zubu predstavuje najvzácnejšiu i najcennejšiu budhistickú relikviu na Srí Lanke.
Samotný chrám Budhovho zubu sa nachádza v centre mesta Kandy, na breho veľkého jazera. Žiaľ, relikvia s Budhovým zubom nie je prístupná návštevníkom po celý rok. Budhov zub sa vystavuje len pri príležitosti významných udalostí. V minulosti sa totiž množili pokusy tento artefakt zničiť. Verilo sa, že kto zničí zub, zničí aj Srí Lanku a jej budhistickú kultúru.
Lokalita chrám Budhovho zubu je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1988.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Colomba
Ubytovanie v Kandy
Požičanie auta v Colombo

Poistenie Srí Lanka

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaChrám Budhovho zubu, Srí Lanka