Poklady sveta

Bajkalské jazero

RuskoRUSKO

Popis lokality

Photograph Ice of Lake Baikal by Efim Chernov on 500px


Bajkalské jazero sa rozprestiera v Rusku, v južnej časti Východnej Sibíri. Má hneď niekoľko naj. Napríklad Bajkalské jazero je najstarším jazerom na svete (25-30 miliónov rokov). Zároveň je tiež Bajkalské jazero najhlbším jazerom na svete (1.642 m), pričom priemerná hĺbka dosahuje cca 730 metrov.
Rozmery jazera Bajkal sú 635x49km (max. šírka jazera dosahuje 81 km), jeho plocha predstavuje 31.500 km2, čím sa zaraďuje na 8. miesto medzi svetovými jazerami. Rozlohou je teda Bajkal menší ako je napr. rozloha Slovenska (48.845 km2), napriek tomu sa v jazere sústredí až 20% svetových zásob povrchovej sladkej vody (objem cca 23.500 km3). Viac sa už nachádza len v mori Kaspickom.
Pobrežie tohto priezračného Bajkalského jazera je dlhé približne 2.100 km a je obkolesené piatimi pohoriami, pričom najvyšší štít dosahuje výšku 2.841 metrov nad morom. Do Bajkalského jazera vteká 337 riek (k najväčším patria Selenga, Barguzin, či Turka), pričom z jazera vyteká rieka len jedna: Angara, dlhá 1.779 km, aby sa nakoniec vliala do rieky Jenisej.
Bajkalské jazero má 27 ostrov, z čoho je 22 stálych a 5 pravidelne zaplavovaných. Najväčší ostrov je Olchon, s rozlohou 730 km2.
Bajkal je v súčasnosti zdrojom rybolovu (žije tu 50 druhov rýb) a dopravy. Vyskytuje sa tu 600 druhov rastlín (3/4 z nich je možné vidieť len tu) a až 1.200 druhov živočíchov. Možno aj preto sa Bajkal prezýva ako „Ruské Galapágy“.
Napriek tomu, že Bajkalské jazero je pomerne nedostupné (absencia solídnej cestnej komunikácie, len zle udržiavané prístupové cesty a miestna železnica), Bajkal sa čím ďalej tým viac stáva taktiež zdrojom cestovného ruchu.

Lokalita Bajkalské jazero je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1996.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Moskva
Ubytovanie Irkutsk
Požičanie auta Irkutsk

Poistenie Rusko

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaBajkalské jazero