Poklady sveta

Galapágy

EkvádorEKVÁDOR

Popis lokality

Photograph Movie Location by T. C. (Thomas Conrad) on 500px


Národný park súostrovia Galapágy v Tichom oceáne predstavuje 10 miliónov rokov starý svet, s rozlohou 7.882 km2. Galapágy tvorí 13 väčších sopečných ostrovov, z ktorých najväčší je ostrov Isabela (4.588 km2). K ďalším patria ostrovy Santa Cruz (986 km2), Fernandina (642 km2), Santiago (585 km2) a San Cristóbal (558 km2). Niektoré zo sopiek, ktoré sú aj 1.500 m vysoké, sú ešte stále aktívne.
Galapágy sú známe aj ako "Ostrovy korytnačiek", keďže "galápago" v preklade zo španielčiny znamená "korytnačka". Tento názov je určite výstižný, keďže tu žije množstvo obrovských korytnačiek.
V roku 1835 tu istý čas strávil "otec evolúcie", Charles Darwin, ktorý na základe osobných pozorovaní ostrovných vtákov práve v tejto lokalite neskôr vytvoril teóriu o výbere druhov.
Galapágy sú výnimočnou lokalitou, keďže tu žije 625 druhov rastlín, z ktorých až 36% je možné vidieť jedine tu. Samozrejmosťou je výskyt až takmer 300 druhov rýb, viacerých druhov leguánov, galapágskych levovcov medvedích, tučniakov, tuleňov, plameniakov ako aj už spomenutých obrovských korytnačiek. Unikátny a bohatý je tiež podmorský život, a preto sa aj stal významnou atrakciou pre milovníkov potápania.
Na ostrove žije približne 20.000 obyvateľov a prechodne aj množstvo zvedavých turistov, pričom hlavné mesto provincie (Puerto Baquerizo Moreno) leží na ostrove San Cristóbal.

Lokalita Galapágy je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1978.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka na Galapágy
Ubytovanie na Galapágoch
Požičanie auta v Quito

Poistenie Ekvádor

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaGalapágy