Poklady sveta

Posvätná hora Wutai

ČínaČÍNA

Popis lokality

Photograph New Temple by ZHIJIE NI on 500px


V Číne sa nachádzajú štyri posvätné budhistické hory: E-mej, Pchu-tchuo, Ťiou-chua a Wu-tchaj /Wutai/, pričom každá jedna je zasvätená inému božstvu.
Wutai bola domovom bódhisattvu Manjusriho (Mandžúšrího), bódhisattvu múdrosti. O Manjusriho sa opierali ľudia, keď boli v ťažkej núdzi. Ten keď videl, ako ľudia trpia, odišiel v prestrojení žobrajúceho mnícha k Dračiemu kráľovi, kde sa nachádzal kameň prezývaný Spiaci drak. Tento kameň mohol podľa legendy zmeniť drsný osud ľudí žijúcich v okolí tejto hory. Legenda ďalej hovorí o tom, že Manjusri sa nakoniec dostal do paláca a kráľa požiadal o zázračný kameň. Dračí kráľ po počiatočnej neochote nakoniec súhlasil, že si ho môže Manjusri odniesť, ale len ak ho unesie. Vedel totiž, že kameň Spiaci drak bol v skutočnosti obrovským balvanom pred hlavným palácovým vchodom. Po získaní súhlasu sa Manjusri zbavil prevleku žobrajúceho mnícha a nadobudol svoju skutočnú podobu. Pomocou kúzla zmenil obrovský kameň na malú guľôčku, ktorú si už s ľahkosťou odniesol späť na horu Wutai. Keď tam balvan položil, celé okolie sa zazelenalo a vzduch sa naplnil sviežou horskou vôňou. Presne na tomto mieste dodnes stojí pagoda Sviežeho vetra.
Hora Wutai, rozprestierajúca sa na ploche 320 km2, sa nachádza v severovýchodnej časti provincie Shanxi a patrí medzi tie najznámejšie. Wutai, ktorá bola pôvodne kultovým miestom taoistov, je dodnes významnou historickou pamätihodnosťou veľkej Číny.
Výraz „Wu“ znamená v čínskom jazyku „päť“. Toto číslo bolo použité z dôvodu, že jeho päť vrcholov, ktoré mimochodom značnú časť roka pokrýva snehová pokrývka, smeruje do piatich svetových strán. V Číne okrem tradičného severu, východu, západu a juhu majú taktiež tzv. stred, ktorý sa tiež považuje za svetovú stranu. Wutai /Wu-tchaj / Wu Tai Shan teda doslovne znamená „Hora piatich vrcholov“.
Nachádza sa tu 53 kláštorov, ktoré sa postupne stavali od 1. storočia nášho letopočtu až do začiatku 20. storočia. Určite musíme spomenúť chrám Shuxiang, ktorý predstavuje veľký komplex s 500 sochami vyobrazujúcimi budhistické príbehy. Okrem sakrálnych stavieb však očarí aj okolitá príroda. Posvätná hora Wutai tak predstavuje zaujímavú atrakciu, ktorú okrem samotných budhistov navštevujú aj turisti z celého sveta.

Lokalita Mount Wutai je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 2009.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Pekingu
Ubytovanie v Taiyuan
Požičanie auta v Chengdu

Poistenie do Číny

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaPosvätná hora Wutai