Poklady sveta

Biely dom, Washington

USAUSA

Popis lokality

Photograph The White House at Dusk by Erik Pronske on 500px


Biely dom [ ] predstavuje sídlo amerických prezidentov a ich rodín, ale napríklad aj dejisko príbehu populárneho románu Stratený symbol od Dana Browna.
História Bieleho domu začala, keď George Washington podpísal zákon o kongrese v roku 1790. V roku 1791 vyhradil francúzsky architekt Pierre Charles L´Enfant v urbanistickom pláne nového hlavného mesta Washington územie o rozlohe 82 akrov pre "prezidentský park" a tak sa výstavba podľa predstáv írskeho architekta Jamese Hobana mohla začať. Prvý kameň bolo položený v roku 1792 a na stavebné práce dozeral sám prezident. Je zaujímavé, že nakoniec v ňom nikdy neúradoval a ani nežil, keďže nové centrum vlády bolo dokončené až v roku 1800. Prvým obyvateľom prezidentského paláca sa tak stal až prezident John Adams a jeho žena Abigail.
Roku 1814 Briti vo vojne proti svojej bývalej kolónii mesto Washington vypálili a práve potom manželka vtedajšieho prezidenta USA, Dolly Madisonová dala začiernenú budovu vyfarbiť na bielo. Zásadná oprava sa však udiala až v roku 1961, kedy Jacqueline Kennedyová nakúpila viaceré historické i nové bytové zariadenia.
Jednou z najdôležitejších častí budovy Biely dom je Ovalná pracovňa - oficiálny úrad prezidenta USA. Je súčasťou komplexu kancelárií, ktoré tvoria západné krídlo Bieleho domu. Známe sú aj pomerne časté zábery z veliteľského centra amerických prezidentov.
Biely dom má 132 izieb, 35 kúpeľní, 412 dverí, 147 okien, 28 krbov, 12 komínov, 8 schodíšť a 3 výťahy. Okolo Bieleho domu sa rozprestiera záhrada s bohatou flórou, keďže je tu vysadených viac ako 300 druhov rastlín a cez 680 kvetín.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Washingtonu
Ubytovanie vo Washingtone
Požičanie auta Washington

Poistenie do USA

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaBiely dom, Washington