Poklady sveta

Veľký bariérový útes

AustráliaAUSTRÁLIA

Popis lokality

Photograph "where i would rather be ..." by Christian Miller on 500px


Kto hľadá najväčší koralový útes na našej planéte, musí navštíviť pobrežie severovýchodnej Austrálie, pobrežie Queenslandu. Práve tu sa totiž nachádza viac ako 2.300 kilometrov dlhý a 24 (na severe) až 240 (na juhu) kilometrov široký korálový systém rozprestierajúci sa na ploche takmer 350 tis. km2 (čo je približne 70 miliónov futbalových ihrísk!). Aj preto asi málokoho prekvapí, že Veľký bariérový útes je možné vidieť dokonca z vesmíru i z mesiaca (podobne ako napríklad aj Čínsky múr). Astronauti ho opisujú ako „tenkú bielu čiaru pri východnom pobreží Austrálie“.
Veľký bariérový útes predstavuje stavbu vytvorenú živými organizmami. Je dokonca najväčšou stavbou na Zemi vytvorenou živými organizmami a to aj preto, že sa budovala veľmi dlhú dobu. Veľký bariérový útes totiž vznikol približne pred 18 miliónmi rokov a do dnešného dňa pozostáva z 2.900 útesov a z 900 ostrovov, z ktorých niektoré predstavujú obľúbené letoviská s kvalitnými ubytovacími službami pre turistov.
Podmorský život v tejto oblasti je veľmi bohatý, veď práve tu môžeme nájsť až 14 tisíc druhov morskej fauny, z toho 360 druhov pestrofarebných koralov, 1500 druhov rýb, 4000 druhov mäkkýšov, obrovských korytnačiek, žralokov, delfínov, ale aj nebezpečných austrálskych jedovatých medúz, či 175 druhov vtákov.
Vzhľadom na pestrofarebný podmorský život je tento útes rajom pre potápačov, ale aj bežných turistov, ktorých určite poteší možnosť sledovania podmorského života cez presklené dno miestnych člnov. Priehľadnosť mora je veľmi vysoká, preto veľkú časť koralov je možné vidieť aj bez toho, aby bolo nutné sa potápať.
Hlavným problémom Veľkého korálového útesu v súčasnosti sa javí fakt, že veľká časť útesov sa začína sfarbovať dobiela. To znamená, že koraly odumierajú, pravdepodobne dôsledkom zhoršujúcich sa životných podmienok.
Veľký bariérový útes navštívi každý rok milióny turistov z celého sveta a to okrem vyššie spomenutého aj preto, že návšteva tejto lokality je vhodná po celý rok.

Lokalita je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1981.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Darwinu
Ubytovanie v Darwine
Požičanie auta v Cairns

Poistenie do Austrálie

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaVeľký bariérový útes