Poklady sveta

Spišský hrad

SlovenskoSLOVENSKO

Popis lokality


Jedným z najväčších hradných komplexov v Európe a najväčším na Slovensku je Spišský hrad [ ]. Rozprestiera sa totiž na ploche 41.426 m2. Už z diaľky pôsobí veľmi mohutne, čomu dopomáha okrem iného aj fakt, že sa týči na brale vo výške 634 metrov nad morom. Úctihodná bola nielen plocha, ale aj kapacita hradu, pretože kedysi v ňom žilo približne 2.000 osôb zahrňujúcich panstvo a pomocný personál.
Samotné okolité územie bolo osídlené dávno ešte pred tým, ako sa hrad začal stavať, ešte v mladšej dobe kamennej. Žil tu človek neandertálsky, ale neskôr aj Keltský kmeň Kotínov či Dákov. Dodnes sa tu napríklad zachovali pozostatky ich kultovej stavby.
Spišský hrad sa začal stavať začiatkom 12. storočia. Po dostavbe slúžil ako pohraničná pevnosť vtedy ešte uhorského štátu, neskôr sa však stal sídlom spišského župana. Významný posun nastal v druhej polovici 15. storočia, keď jeho nový majiteľ Štefan Zápoľský hrad prestaval a vytvoril reprezentačné šlachtické sídlo. Z tohto obdobia pochádza rytierska sieň, palác ako aj kaplnka sv. Alžbety. Posledné významnejšie práce organizovali Thurzovci a Csákyovci. Žiaľ, v roku 1780 bol hrad požiarom zničený a to predurčilo jeho ďalší osud stať sa zrúcaninou. Vďaka záchranárskym prácam sa však zachovala aspoň jeho časť, ktorú môžu turisti obdivovať až do súčasnosti.
Každý návštevník Spišského hradu má možnosť navštíviť v areáli hradu expozície Spišského múzeá. Najstaršou a zároveň najdôležitejšou časťou hradu je románsky palác v jeho severnej časti. Samotné dolné nádvorie bolo už v roku 1983 sprístupnené verejnosti.
Keď navštívite Spišský hrad, v blízkosti nevynechajte návštevu nádherného gotického kostolíka Ducha svätého, ktorý sa nachádza v Žehre. Kostolík pochádza zo 14. storočia a jeho celý interiér zdobia biblické fresky.

Lokalita Spišský hrad je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1993.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Bratislavy
Ubytovanie v Spišskom Podhradí
Požičanie auta v Bratislave

Poistenie Slovensko

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaSpišský hrad