Cestopisy

Schneeberg

RakúskoRAKÚSKO

Pozvánka na najvýchodnejšiu alpskú dvojtisícovku

Uvažujete o nenáročnej turistike a chcete vyskúšať niečo iné ako "doma"? Ak áno, tak určite neodmietnite pozvanie na výlet na monumentálny a pôsobivý Schneeberg. Od Bratislavy je vzdialený iba 150 kilometrov, čo zvládne šikovný šofér aj s prestávkou za necelé 2 hodiny. Čo vás čaká a neminie?

Pár slov o Schneebergu - je najvyšším pohorím Dolného Rakúska a má dvojitý vrchol, ktorý tvoria Klosterwappen (2076 m) a Kaiserstein (2061 m). Od susedného Raxalpe ho oddeľuje údolie Höllental, ktoré vymodelovala rieka Schwarza. Prezývka "snehová hora" nevznikla náhodou. Viedenčania (a nie len oni) totiž môžu pozorovať snehové polia na jeho severných úbočiach až do neskorej jari. Na najvyššom bode sa okrem vrcholového kríža nachádza aj niekoľko pomerne veľkých vysielačov. Tie vám ale nepokazia zážitok z nádherných výhľadov - za pekného počasia je vidieť do veľkej diaľky a na všetky svetové strany.

Schneeberg, Rakúsko

Ako na vrchol? Z viacerých ponúkaných možností som vybral pre vás tri - najjednoduchšiu, cestu s veľkým prevýšením a najzaujímavejšiu (aspoň podľa mňa).

1. Bez námahy - z mestečka Puchberg am Schneeberg sa dostanete až do výšky 1800 m vláčikom Salamander. Počas jazdy budete obdivovať nespočetné zelené lúky, ihličnaté lesy alebo panorámu okolitých hôr. Po vystúpení na najvyššie položenej vlakovej stanici v Rakúsku sa môžete občerstviť na chate a posledných necelých 300 výškových metrov prejdete miernym stúpaním. Že ide naozaj o jednoduchý výstup zistíte, keď stretnete na turistickom chodníku mamičku, ktorá tlačí kočík alebo seniorov na nedeľnej prechádzke.

2. Naozaj veľký kopec - túru začnete v údolí Höllental na parkovisku pri chate Weichtal Haus vo výške 563 m. Ľahko si spočítate, že na vrchol je to už "iba" o málo viac ako 1500 metrov. Zaručene sa ale nebudete nudiť. Na úvod vás totiž čaká čarokrásna tiesňava Weichtalklamm, ktorá je podobná tým našim v Slovenskom raji. Na konci tiesňavy si oddýchnete na malej súkromnej chate Kienthaller Hütte. Potom sa kľukatou cestičkou v lese a kosodrevine dostanete na otvorené priestranstvo, odkiaľ uvidíte vrcholový kríž. Zdá sa už na dosah ale perspektíva tu trošku skresľuje. Verte, že si ešte dáte poriadne do tela, kým si pri ňom spravíte prvú fotku.

3. Kombinácia všetkého - lanovka, les, kosodrevina, strmá skala, oceľové laná a príjemná prechádzka po hrebeni. Áno, aj takto sa dá ísť na vrchol ak začnete svoju cestu z Losenheimu. Po chatu Edelweiss Hütte sa vyveziete lanovkou, odkiaľ sa červenou značkou dostanete pod bielu vápencovú stenu. Tu sa budú striedať jednoduchšie úseky s ťažšími a zaujímavejšími (zvládnu aj deti), až kým zrazu skala nezmizne a vy budete stáť na hrebeni náhornej planiny. K vrcholu je to ešte asi 40 minút chôdze s peknými výhľadmi.

Schneeberg, Rakúsko Schneeberg, Rakúsko Schneeberg, Rakúsko

Občerstvenie na vrchole - nemusíte sa obávať, že budete hladní alebo smädní. Turistov do svojich útrob láka chata Fischer Hütte, ktorá je doslova pár krokov pod Kaisersteinom (minulý rok bola ukončená jej prestavba a modernizácia). Určite ochutnajte niečo z ponuky tradičných špecialít - majú výborné polievky a koláče. Chata je otvorená od apríla do novembra a po zvyšok roka iba jej wintterraum (zimná izba). Je to jedna miestnosť, kde sa dá zohriať a kúpiť si napr. pivo (hodíte peniaze do pokladničky a pivko si vyberiete z prepravky, ktorá tam na hostí čaká). Ak máte ale vlastné dobroty v plecniaku, tak môžete zastávku pokojne vynechať - na vrchol je to od chaty asi 5 minút chôdze takmer po rovine.

Schneeberg, Rakúsko Schneeberg, Rakúsko Schneeberg, Rakúsko Schneeberg, Rakúsko

Kedy vyraziť? Kedykoľvek - na Schneeberg sa dá ísť celoročne. Za pekného počasia sa však pripravte na to, že stretnete veľa ľudí. Uchom zachytíte zmes slovenčiny, češtiny, maďarčiny a nemčiny. Schneeberg je vďaka svojej blízkosti vďačným cieľom turistov z okolitých krajín. V zime je to o niečo lepšie. Davy ľudí sa výrazne preriedia a na vrchole uvidíte okrem niekoľkých peších turistov prevažne priaznivcov skialpinizmu.

Schneeberg, Rakúsko Schneeberg, Rakúsko Schneeberg, Rakúsko Schneeberg, Rakúsko

Tip pre Vás - načasujte si výlet na prelome jari a leta. Vtedy zmiznú aj posledné zvyšky snehu a vápencové skaly zdobia tie najkrajšie a najvzácnejšie kvety.


Ďalšie užitočné informácie:

- vláčik a lanovka: www.schneebergbahn.at
- online kamery: www.schneeberg.tv


Autor: Andrej Vida ; Turistický klub JAMP ; andrejvida.blog.sme.sk
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka Viedeň
Ubytovanie Krems an der Donau
Požičanie auta Viedeň

Poistenie Rakúsko

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Na cestáchSchneeberg