Cestopisy

Piatok, ktorý nikdy nebol

SamoaSAMOA

Samoa sa rozhodla...

Možno ste o tom počuli, možno nie... Krajina v Tichom oceáne zvaná Samoa sa rozhodla vynechať vo svojom kalendári piatok 30.12.2011 a skočiť zo štvrtka rovno do soboty. Ako to?

Samoa je súostrovie neďaleko Nového Zélandu, od ktorého získalo nezávislosť v roku 1962. Okrem dostatku vlahy je tam po cely rok prijemne teplučko s priemernou teplotou okolo 28 stupňov celzia vďaka čomu sa bujnej vegetácii darí.

Samoa Samoa

V roku 2011 sa tamojšia vláda s premiérom rozhodla, že o polnoci tamojšieho čašu z 29.12 na 30.12 (na Slovensku v piatok o 11-tej dopoludnia) sa krajina presunie zo západnej časti pri kľukatej Medzinárodnej dátumovej čiare (približné 180. poludník) do východnej.

Primárnym dôvodom bol fakt, že hlavni obchodní partneri Samoy - Austrália, Novy Zéland a Čína - sa nachádzali na tej opačnej a mali tak "časový náskok" jedného dna.

Ako povedal premiér Samoy Tuilaepa Aion Sailele Malielegaoi: "Pri obchodovaní s Novým Zélandom a Austráliou strácame dva pracovné dni týždenne. Kým tu je piatok, na Novom Zélande je sobota, a keď my sme v nedeľu v kostole, v Sydney a v Brisbane už obchodujú." Samoa tak zrazu získa na Austráliu 3 hodiny k dobru oproti 21 hodinám, o ktoré za ňou doteraz zaostávala. Rozhodnutie ma svojich prívržencov ale aj odporcov. Turisticky ruch hromží, že Samoa sa už viac nebude môcť pýšiť faktom, že je posledné miesto na Zemi kde zapadá slnko a romantickým výletom turistov z celého sveta bude koniec. (Bizarným opatrením sa však automaticky stane krajinou, ktorá ako prvá na svete vidí svitanie, resp. vitá novy rok.)

Samoa

Premiér Malielegaoi dodáva, že turisticky priemysel tým získa ďalšiu, novu atrakciu. Ľudia budú môcť osláviť svoje narodeniny 2x v roku, najprv na Samoe a potom na len púhu hodinu lietadlom vzdialených ostrovoch Americkej Samoy, ktoré ležia na opačnej strane dátumovej čiary.

Toto nie prvý kráť, čo Samoa skáče z jednej strany dátumovej čiary na druhú. V roku 1892 tak urobila aby sa prispôsobila lodiam plávajúcim východným smerom do San Francisca v USA.

Pikoška na záver: Samoa je zatiaľ poslednou krajinou na svete, ktorá pred dvoma rokmi uzákonila jazdu v ľavom jazdnom pruhu. To všetko kvôli tomu aby početní ľudia zo Samoy žijúci v Austrálii a Novom Zélande, kde sa jazdi vľavo, mohli domov posielať ojazdene automobily.

Nenalákal som Váš dostatočne na to, aby ste sa do Samoy šli minimálne pozrieť?


Autor: Peter Krajňák
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka do Apie, Samoa
Ubytovanie Samoa
Požičanie auta v Grenade

Poistenie Samoa

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Na cestáchPiatok, ktorý nikdy nebol