Poklady sveta

Sagrada Família - Bazilika svätej rodiny

ŠpanielskoŠPANIELSKO

Popis lokality

Photograph Sagrada Familia- 2 by JUAN  ROMERO on 500px


Jedna z najúžasnejších stavieb Španielska, nachádzajúca sa v Barcelone, je chrámová stavba Sagrada Famíliabazilika Svätej rodiny [ ]. Táto bazilika, v roku 2010 vysvätená pápežom Benediktom XVI., predstavuje najnavštevovanejšiu pamiatku v Barcelone. Je dominantou a hlavným symbolom Barcelony, čomu sa nebudete vôbec čudovať, ak tento architektonický skvost navštívite.
Tento unikátny novogotický chrám nie je veľmi starý, základný kameň bol položený až v roku 1882. Architektom chrámu Sagrada Família s 18 vežami bol pôvodne Francisco de Villar, jeho úlohu však o rok prevzal vtedy 31 ročný Antonio Gaudí. Ten si zvolil za nosný štýl architektúru stredovekých katedrál. Keď v roku 1926 náhle zomrel, katedrála ešte zďaleka nebola dokončená. V tom čase bola postavená len severná fasáda s jednou vežou. Tak ako pred tým, tak aj potom bola výstavba katedrály financovaná z darov. Začiatkom 20. storočia výstavba ustala, pričom s ďalšou výstavbou sa začalo až v roku 1952 a pokračuje dodnes. Konečná podoba dokončenej stavby sa odhaduje na sté výročie Gaudího smrti, t.j. v roku 2026, a to napriek moderným technológiám, ktoré sú v súčasnej dobe k dispozícii. Aj teraz už však tento chrám patrí medzi najkrajšie stavby sveta.
Obzvlášť nádhernými sú špirálovité veže s mozaikami vyrobenými z benátskeho skla. Má ich byť celkovo 18, z ktorých 12 je zasvätených jednotlivým apoštolom, štyri evanjelistom, jednu panne Márii a tú najvyššiu, ktorá meria 170 metrov, Kristovi. Niektoré veže sú turistom aj prístupné. Dostanete sa sem cez točité schody, avšak výstup neodporúčame tým, ktorí majú strach z výšok. Ak sa však dostanete až nahor, odmenou Vám bude nádherný výhľad na Barcelonu.

Lokalita Sagrada Família je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 2005.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Barcelona
Ubytovanie v Barcelone
Požičanie auta v Barcelone

Poistenie do Španielska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaSagrada Família - Bazilika svätej rodiny