Poklady sveta

Národný park Sagarmatha

NepálNEPÁL

Popis lokality

Photograph mini cairn by Mark Andrews on 500px


Národný park Sagarmatha s rozlohou 1.148 km2 sa rozprestiera v nadmorskej výške od 2.845 m až do 8.848 m. Až sedem vrcholov je vyšších ako 8.000 metrov. Jeho najvyšším vrcholom je Mount Everest (8.848 m), ktorý je mimochodom pomenovaný po Georgeovi Everestovi. Mount Everest je najvyššou horou na našej planéte, ale ak by sme výšku pohoria posudzovali od základne pod úrovňou mora, najvyššou horou by bola sopka Mauna Kea (cca 9.000 metrov), Hawai.
Everest je atraktívnym vrcholom aj pre horolezcov. Sú tu dve hlavné horolezecké cesty: severovýchodná z Tibetu a menej náročná a teda i populárnejšia juhovýchodná cesta z Nepálu. Najvhodnejšie ročné obdobie na výstup je počas apríla a mája, teda pred letnou monzúnovou sezónou.
V rámci parku Sagarmatha je najdlhším ľadovcom Ngozumpa, ktorého dĺžka dosahuje 20 km. K zaujímavostiam patria taktiež skalné maľby s budhistickými motívmi.
Park Sagarmatha je bohatý i na výnimočnú flóru a faunu. Zo vzácnych zvierat spomeňme pandu malú, medveďa, či snežného leoparda.

Lokalita Národný park Sagarmatha je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1979.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Káthmandu
Ubytovanie v Káthmandu
Požičanie auta v Káthmandu

Poistenie do Nepálu

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaNárodný park Sagarmatha