Poklady sveta

Plitvické jazerá

ChorvátskoCHORVÁTSKO

Popis lokality

Photograph Plitvice Lakes National Park by Akiko Miyazaki on 500px


Národný park Plitvické jazerá [ ], s rozlohou 192 km2, predstavuje významný magnet pre turistov z celého sveta. Je to jednak pre nádherné prírodné scenérie, ale aj preto, lebo práve tu sa natáčali dobrodružné scény nezabudnuteľného Vinnetoua – Poklad na striebornom jazere.
Park Plitvické jazerá sa rozprestiera v nadmorskej výške od 1280 až po 1417 metrov. Významnosť parku, nachádzajúceho sa južne od Karlovca, je daná existenciou vápencových a dolomitových formácií s travertínovými útvarmi vznikajúcich v priebehu posledných 4.000 rokov, ale aj jeho prirodzenou krásou. Veď sa tu nachádza až 16 jazier rôznych veľkostí, z ktorých najväčšie je jazero Kozjak. Jeho dĺžka dosahuje približne 2 kilometre a hĺbka cca 47 metrov. Za zmienku stoja aj dolné smaragdovozelené až tyrkysové jazerá s nádhernými vodopádmi. Tým najznámejším je vodopád Plitvica, vysoký 72 metrov.
Národný park Plitvické jazerá ponúka návštevníkom možnosť pešej turistiky. Vzhľadom na veľkosť parku je jeho komplexné prejdenie celkom problematické. Aj preto za úvahu stojí využiť elektrický vláčik alebo plavbu loďou. Ak sa návštevník rozhodne spoznávať krásy parku peši, má na výber niekoľko atraktívnych turistických chodníkov, vrátane drevených chodníkov a mostíkov vedúcich ponad samotné jazerá. V parku je aj niekoľko jaskýň, ktoré sú verejnosti dostupné. K tým hlavným patria Golubinjača, Mračnjača, či Velika pečina.
Národný park Plitvické jazerá je otvorený od 8:00 do 19:00 a má dva vstupné vchody s plateným parkoviskom. Taktiež vstup do parku je za poplatok. Odmenou Vám však budú nádherné spomienky na husté zelené lesy, číre jazerá a mohutné vodopády vytvárajúce nádherné prírodné scenérie, ktoré ako zistíte sa určite oplatilo navštíviť.

Lokalita Plitvické jazerá je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1979.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Záhreb
Ubytovanie Plitvické jazerá
Požičanie auta v Zadare

Poistenie do Chorvátska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaPlitvické jazerá